NeoTech Campus’te Kadına Karşı Şiddetli Mücadele Günü’ne hususi panel

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nde 25 Teşrinisani Kadına Müteveccih Şiddete Karşı Arsıulusal Uğraş Günü kapsamında düzenlenen bir panel düzenlendi.

NeoTech Campus’da gerçekleştirilen ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Karı ve Sülale Çalışmaları Merkezi ve İktisadi İdari Sosyal Ulum Fakültesi Ruz Bölümü Başkanı Doç. Dr. Göknur Akçadağ’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Kadınların Adalete Erişimi ve Kadına Müteveccih Şiddet’ isimli panele Konfedere Milletler (BM) Women Türkiye Adalete Ulaşım Projesi Izlence Analisti Avukat Betül Bodur bile katıldı. 2021 yılında 307 kadının erkek şiddeti dolayısıyla hayatını kaybettiğini hatırlatan Bacaksız, Konfedere Milel Mızrap ve Suç Ofisi’nin (United Nations Office on Drugs and Crime-UNDOC) 2019 verilerine göre Türkiye’birlikte temas 1 milyon kadın nüfusa sakıt, karı cinayeti sayısının 7,9 olduğunu açıkladı.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gaye Yozgat, konuklara böylesine önem sunma fail bire bir konuda gerçekleştirilen etkinliğe sülale sahipliği yapmanın balaban tıpkı saygınlık olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Yozgat, “Avrat-eş eşitliği ile kadınların eğitim ve adalete erişimi konusu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikleri arasındadır. Darülfünun olarak kadına yönelik şiddetin gelişigüzel devir karşısındayız ve bu konuda seçme makule mücadeleye de rastgele ahit hazırız” diye konuştu.

Avrupa Konseyi Izlence Ofisi Mümessil Proje Yöneticisi Volkan Anormal ise “Türkiye’üstelik kadınların adalete erişimini ölçerken içtimai cinsiyete duygulu aynı yaklaşım tutmak gerekiyor. Kadınların ihtiyaçlarına ve haklarına müteveccih adalet politikaları geliştirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Son yerine BM OHCHR, Kadınlara Cebin Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi (CEDAW) Komutan Yardımcısı Dr. Elgun Safarov bile dünyada, kadınların içtimai, iktisadi ve kültürel yaşamda toplumsal eşitliği icat etmek üzere gerçek ve adalete dair yıpranmamış uluslararası iktisadi düzenin oluşması gerekliliğini dile getirdi.

Share: