Yunus Emre Enstitüsü “Tanışkan Projesi”ni hayata geçirdi

Yunus Emre Enstitüsü, ayrıntılar ile gençlerin yapay zeka ve NFT gibi yeni teknolojileri kullanarak laf eserleri üretmesi ve dünyada bu alanda çokça entelektüel bire bir ansambl oluşturulması üzere “Tanışkan Projesi”ni hayata geçirdi.

Enstitünün İstanbul’daki bakım binasında gerçekleştirilen tanıtım programına Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Onur Izdırap, enstitü uzmanları, teknoloji meraklısı ayrıntılar, çoluk çocuk, aileler ve davetliler katıldı. Proje, sentetik zeka ve NFT kabil yeni teknolojiler ile kullanılmamış hikayeler hazırlamak ve hikâyelemek için imkan sağlıyor. Gayrı yandan bayrı hikayelerde vadi kayran değerlerden hareketle eski ile ati arasında kurulabilecek bağlantılar için yıpranmamış fırsatlar oluşturuyor. Bu sayede çoluk çocuk, yapay zeka üzere eskimemiş teknolojiler üzerinden oluşturdukları alan vasıtasıyla kendilerini anlatım ederken kullanılmamış hikayeler oluşturuyor.

Projede çocukların “aşina” olması üzere birbirlerine hediye tasarladıkları aynı paylaşım ortamı oluşturularak hem uygulayım bilimi ile hem birbirleriyle tanışmaları sağlandı. Atölye çerçevesinde sunumlar ve uygulamaların peşi sıra kavramsal kardeşçe etkinliği gerçekleştirildi. Yunus Emre şiirleri görselleştirilerek, şahsi avatarlar oluşturuldu. Izlence, avatarların dijital sergiye yüklenmesi ve hediye aksesuarlarının dağıtılmasıyla sona erdi.

Lansmanda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Itibar Dokunaklı, “Yunus Emre Enstitüsü’nü yapay zeka ile özellikle da yıpranmamış teknolojileri kullanarak Yunus felsefesini müzakere yoluyla hem Türkiye’deki hem bile dünyadaki çocuklarla buluşturma etkinliğidir. Buradaki asıl amacımız çağcıl yöntemlerle alelhusus bileşimli zekayı ve teknolojiyi kullanarak Yunus’un bilcümle dünyaya getirdiği evrensel mesajları çocukların bireşimli zekayı kullanarak kullanılmamış eserler ortaya çıkartmasıdır. Başarabilirsek dünya çapında çocukların ürettikleri bu düşüncelerin sanata yansımasını eş aynı sergi ile bütün dünyada paylaşacağız. Yapay zeka ile ayrıntılar bu dönemin dilini kullanarak laf eseri atmak durumundalar. Onun amacıyla tığ birlikte elan küçük yaşlarda buna katkıda yatmak için ortak tıpkısı proje gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Bileşimli zeka ile konuşmayı öğrenmemiz geçişsiz”

Işlik üzerine hikmet veren eğitmen Bager Akbay, “Acun tarihi boyunca insanlar üretimi değiştirdiler. Başta seçkin şeyi kendimiz yapıyorduk. Sonra bazı şeyleri açmak için aletler ürettik. Sonradan fabrikalar ürettik. Bilahare fiziksel şeyleri zihinsel fabrikalar dediğimiz yazılımları üreterek sistemler kurduk. Günümüzde o kadar çok özdek üretiyoruz kim; imdi bireşimli zeka bunlarla beslenerek ne yapacağımızı adisyon edebiliyor. Fotoğraf çektiğimiz antlaşma onu şüphesiz düzelteceğini biliyor. Bileşimli zeka stabil üretimi ile başladı, şuan fotoğraf üretiminde bileşimli zeka var, geçenlerde video ve aplikasyon ati. Hakeza bir acun korkutucu geliyor, işimizi elimizden matlup kabil geliyor. Ama aslında tek antlaşma aygıt icat edilince süreduran kalmadık. Önceki bireşimli zeka ile konuşmayı, onu anlamayı, ona benzeri özdek yaptırmayı öğrenmemiz lazım” şeklinde konuştu.

“Bileşimli zeka ile bildirişim kurmayı öğrenecekler ki gittikçe yönetmeyi öğrenebilsinler””

Bireşimli zeka ile ilgilendiren hikmet veren Akbay, “O yüzden bizim derdimizi çocukların erken yaşta bu aletleri kullanmayı öğrenmesi sonrasında de bu sistemleri beslemeyi öğrenmesidir. Zira sentetik zeka bizden öğrenir. Yapay zekanın bizi yönettiği benzeri acun değil, bizim sentetik zekayı kullanarak daha evire çevire tıpkı dünya görmemiz geçişsiz. Buradaki mottomuz, Yunus Emre’nin ‘gelin bildik olalım’ sözünden çıkıyor. Sentetik zeka ile tığ tanışalım, bileşimli zeka ile uğraşan gençler birbirleriyle tanışsın. Bu Arada bileşimli zekanın geleceği için ayrımsız şeyler söyleyebilsinler. Bugün ayrıntılar bileşimli zekaya resimler yaptıracaklar. Torunlar burada sentetik zeka ile iletişim kurmayı öğrenecekler kim gitgide yönetmeyi öğrenebilsinler” açıklamasında bulundu.

“Açıklayıcı konuşmazsak falsolu anlayabiliyor”

Atölyeye katılan öğrencilerden Esil Ayman, “Bugün bireşimli zeka ile ilişik bilgiler öğreniyoruz. Yapay zekaya tıpkı şeyler anlatıyoruz. Bileşimli zeka bize resimler çiziyor. Sentetik zeka ile zahir konuşacağımızı gösteriyoruz. Açıklayıcı konuşmazsak kusurlu anlayabiliyor. Bugün bunu öğrendim. Çokça heyecanlıyız” dedi. – İSTANBUL

Share: