Kırşehir’de 400 kişiye aksiyon imkanı sağlayacak jeotermal ser kuruluyor

Kırşehir’in Mıcır ilçesinde, 400 kişinin istihdam edileceği jeotermal içki limonluk kurulacak.

İlçeye sadık Medetsiz köyünde jeotermal kaynağın bulunduğu 300 dekarlık alanda yapılması planlanan envestisman için asıl atma töreni düzenlendi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, törende yaptığı konuşmada, kentin jeotermal hamur yönünden büyük potansiyeli olduğunu söyledi.

Çiçekdağı ilçesindeki Mahmutlu bölgesinde ve merkeze sınırlanmış Karakurt köyündeki işletmelerin peşi sıra bambaşka aynı işletmenin da Mıcır’de cümbüş göstereceğini belirten Buhara, bunun şehir için büyük algı olduğunu dile getirdi.

İşletmenin 300 dekar alanda kurulduğunu, 50 dekarlık alandaki kadeh seranın yapımının bitmeme ettiğini söyleyen Buhara, şöyle konuştu:

“Teknolojisi haddinden fazla efdal benzeri envestisman. Cam limonluk kendisine belki üstelik Türkiye’deki en son uygulayım bilimi kullanılarak aynı pres açılıyor. Bu firmamızla bu arada Kırşehir jeotermal suya dayalı seracılık anlamında belki üstelik tıpkı biriktirim yaşayacak. Belki, bu işin mefret illerinden birisi haline geleceğiz. Bunun lojistiği, kullandığı malzemeler var. Burada belki tıpkısı ilişki oluşacak. Bunun bambaşka çıktıları olacak. Geleceğimiz yerine bu anlamda ümitliyim. Burada, bozkırda çölde vaha diyebileceğimiz aynı organizasyon yükseliyor. Çok sevinçliyiz ve gururluyuz.”

Yatırımı fail firmanın yönetim kurulu başkanı Mehmet Fatih Karamancı dahi yatırımın 2 yılda tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Yaklaşık 1 milyar teklik envestisman bedeli olan kasılma tamamlandığında 400 kişinin istihdam edilmesini hedeflediklerini dile getiren Karamancı, “İlk etapta yaptığımız 50 dekarlık serada 3 bin ton domates üretilecek. Cümlesi bittiğinde 20 bin ton civarında üretim olacak.” dedi.

Share: