Batman fen! Batman’da cevizli sucuğa gönül şişman

Batman’dahi cevizli sucuğa ikbal şişman

Batman’üstelik bire bir haftada muallel ton cevizli sucuk satan pres 60 bin TL dirimsel elde etti

Bağ bozumu dönemiyle cevizli sucuklar üstelik tezgahlarda yerini aldı

BATMAN – Pekmez ve cevizden yapılan sucuklar şita mevsiminin vazgeçilmez tatlısı kendisine balaban demet görüyor. Batman’de bakım veren hususi bir pres, bire bir hafta üzere güdük aynı sürede natamam ton cevizli sucuk satışı yaparak 60 bin TL dirimsel sağladı.

Yıpranmamış verim cevizli sucukların satışına başladıklarını kaydeden işletme sahibi 54 yaşındaki Abdullah Işıklı, sonbahar mevsiminde yapılan cevizli sucuklara taleplerin oldukça fazla olduğunu söyledi. Işıklı, bu aylarda haftada az ton cevizli sucuk sattıklarını belirtti. Cevizli sucukların üretimiyle müntesip konuşan Aydınlık, malın birinci sınıf olması ve hijyenik ortamda üretiminin gerçekleşmesini önemsedikleri üzere istihsal namına gidip yerinde inceleme yaptıklarını kaydetti.

“Şirenin zahir yapıldığını, cevizli sucuğun pekâlâ batırıldığını, hele cevizin yerli olup olmadığına çok ilgi ediyoruz” diyen Vazıh, “Sağlıklı ortam bizim üzere civar planda. O yüzden biz bunu detaylarına büyüklüğünde özellikle iniyoruz. Çünkü müşterimize im verdiğimiz zaman istem rahatlığıyla atfetmek istiyoruz. Evimizde tüketmediğimiz ürünü müşterimize vermiyoruz. O yüzden bunun hijyenine çokça dikkat ediyoruz. Şu anda yarım ton, üste ihtimal elan aşkın satıyoruz. Kilosu şu anda 120 Türk Lirası. Ego bunu şöyle kıyaslıyorum. 1 kilo bol ayrımsız baklava üstelik 250 – 300 TL’dir. Cevizli sucuk yöremizin üzümüdür. Tığ bunu gitmek istiyoruz. Gizil var amma keşki bunu daha gani pazarlayabilsek” dedi.

“Günde dolabı 3-4 el doldurup boşaltıyoruz”

Bakir ürün cevizli sucuklara ilginin az çok fazla olduğunu ve günde 3-4 kere dolaplarını doldurup boşalttıklarını söyleyen Görgülü, üretimde hangi cevizlerin kullanıldığından emin olmak üzere sucukları imal fail kişilere cevizleri kendilerinin verdiğini söyledi. Münevver, “Eski mahsul ceviz kullanılırsa çabuk kelebeklenir. O yüzden bunun henüz sağlıklı olabilmesi amacıyla hem cevizin yerel olması geçişsiz, hem de şirenin bozulmamış ve zinde olması gerekiyor. Şu anda bizde iki garip var, unlu ve unsuz. Bazıları unlu tercih ediyor. Saklama koşulu biraz elan teferruatlı olduğu için. Biz tahminî 25 senedir bu sektördeyiz. Çizgimizi on paralık bozmadık. Kalitemizden ödün vermedik. Ihtimal fiyatlar birkaç kuruş daha pahalı diyebilirler amma katiyen kalitemize kimesne konu söyleyemez. Kalitemize haddinden fazla ilgi ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: