Batman haberleri | Batman’da tıpkısı haftada kalık titrem cevizli sucuk satan işletme 60 bin TL dirimlik elde etti

Pekmez ve cevizden yapılan sucuklar şita mevsiminin vazgeçilmez tatlısı yerine şişman bağ görüyor. Batman’da bakım veren özel aynı pres, ayrımsız hafta üzere kısa tıpkı sürede nakıs ton cevizli sucuk satışı yaparak 60 bin TL gelir sağladı.

Kullanılmamış mahsul cevizli sucukların satışına başladıklarını kaydeden pres sahibi 54 yaşındaki Abdullah Entelektüel, sonbahar mevsiminde yapılan cevizli sucuklara taleplerin oldukça çok olduğunu söyledi. Görgülü, bu aylarda haftada kalık ton cevizli sucuk sattıklarını belirtti. Cevizli sucukların üretimiyle alakadar mütekellim Aydın, malın birinci sınıf olması ve hijyenik ortamda üretiminin gerçekleşmesini önemsedikleri için üretim adına gidip durumunda tetkik yaptıklarını kaydetti.

“Şirenin bittabi yapıldığını, cevizli sucuğun pekâlâ batırıldığını, hele cevizin yerli olup olmadığına çok ilgi ediyoruz” diyen Görgülü, “Hijyenik düz bizim amacıyla ön planda. O yüzden biz bunu detaylarına kadar alelhusus iniyoruz. Zira müşterimize nişane verdiğimiz ahit arzu rahatlığıyla isnat etmek istiyoruz. Evimizde tüketmediğimiz ürünü müşterimize vermiyoruz. O yüzden bunun hijyenine çokça özen ediyoruz. Şu anda yarım yamalak ton, üste ihtimal daha çok satıyoruz. Kilosu şu anda 120 TL. Ben bunu şöyle kıyaslıyorum. 1 kilogram ongun bir baklava de 250 – 300 TL’dir. Cevizli sucuk yöremizin üzümüdür. Tığ bunu gitmek istiyoruz. Potansiyel var amma keşki bunu elan bereketli pazarlayabilsek” dedi.

“Günde dolabı 3-4 nöbet doldurup boşaltıyoruz”

Yıpranmamış mahsul cevizli sucuklara ilginin berenarı aşkın olduğunu ve günde 3-4 kere dolaplarını doldurup boşalttıklarını söyleyen Kültürlü, üretimde ne cevizlerin kullanıldığından emin olmak amacıyla sucukları imal fail kişilere cevizleri kendilerinin verdiğini söyledi. Görgülü, “Eski mahsul ceviz kullanılırsa acele kelebeklenir. O yüzden bunun daha mıhlı olabilmesi amacıyla hem cevizin evcil olması lazım, hem üstelik şirenin temiz ve zinde olması gerekiyor. Şu anda bizde iki tür var, unlu ve unsuz. Bazıları unlu tercih ediyor. Hıfız koşulu az buçuk elan ince olduğu için. Tığ yaklaşık 25 senedir bu sektördeyiz. Çizgimizi tek bozmadık. Kalitemizden ivaz vermedik. Ihtimal fiyatlar birkaç kuruş henüz pahalı diyebilirler amma katiyen kalitemize kimse laf söyleyemez. Kalitemize çokça özen ediyoruz” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: