KAHRAMANMARAŞ – Hafızlık eğitimini bütünler 600 mektepli için icazetname töreni yapıldı

Kahramanmaraş’ta İl Müftülüğüne sadık Kur’an kurslarında eğitimlerini bitiren 600 kursiyer amacıyla Hafızlık İcazet Töreni düzenlendi.

Merkez Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen törende, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kur’an-ı Selek tilavetinin peşi sıra zihayat hafızlar, tekbirler eşliğinde hocalarıyla tören alanına geldi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hüccet İşliyen, burada yaptığı konuşmada, hafızlığın seçkin kişiye yıldız olmadığını söyledi.

Hafızlık eğitimini tamamlayan 600 öğrencinin rastgele nev kutlama ve takdiri doğruluk ettiğini belirten İşliyen, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın, gençlerimizin yetişmesinde emeği, desteği, duası ve katkısı olan kim varsa Cenabıhak ondan razı olsun. Kur’an kurslarımızda çocuklarımızın manevi eğitimini destekleyen site protokolümüzden Cenabıhak razı olsun. Çocuklarımız, gençlerimiz Kur’an-ı Alicenap’e alın vazifelerimiz üstüne yetişkin tıpkı kadem attılar. Bugün 600 hafızımızın icazetname töreni vesilesiyle tıpkısı araya geldik. Kur’an yolculuğunda hafızlarımızın Kur’an ezberlemesi arz koskocaman adımdır. Arkası gelecek.

Eğer hafızlık serüveninin arkası gelmez, elden ezberledikleriyle kalırlarsa Kur’an’ın erte bizden şikayet etmesi ve Peygamberin bizden şikayet etmesine engel olamayız. Servetimiz değil bizi biz fail, bizi adam fail. Şöhretimiz, makamımız, biriktirdiklerimiz değil. Allah, dosdoğru kalplere sahip olmayı baht eylesin. Tanrı değme birimize Kur’an-ı Eli Açık’in şefaat ettiklerinden olmayı talih etsin.”

Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör üstelik hafızlık icazeti kayran öğrenci ve aileleriyle

birlikte olmanın sevincini yaşadığını dile getirdi.

Hafızlığın acun hayatındaki arz şişman şereflerden biri olduğunu rapor eden Güngör, “Emanetiniz mutlu, şerefiniz daim olsun. Hafızlarımızı, ailelerini ve hocalarımızı tebrik kartı etmeye bizim kelimelerimiz yetmez. Çünkü hafızlarımızı Cenabıhak Resulü, o evire çevire Elçi kutlama ediyor ve övüyor. Hafızanız ve sadrınız tıpkı beşerin taşıyabileceği arz büyük emanetle, Allah kelamıyla yüklendi. Bu nurunuzla çevrenizi, yaşadığınız toplumu, bugünü ve geleceğimizi, acun ve öbür dünya hayatınızı aydınlatacak ayrımsız misyona sahipsiniz.” diyerek konuştu.

İl Müftüsü Mustafa Tekin ise hafızların yetiştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Konuşmaların peşi sıra hafızlığını mütemmim öğrencilere protokol üyelerince icazet belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.

Programa, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, İl Inanma Müdürü Sağlıklı Cebeloğlu, İl Uyanık Komutanı Mümessil Albay Tolga Yağan, İl Milli Yetişek Müdürü Yusuf Yiğit ve hafızların aileleri katıldı.

Share: