TBMM Başkanı Şentop, KEİPA’nın 60’ıncı Genel Asamble Toplantısı’nda konuştu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’nin, terörle mücadeleyi taviz vermeden gitmek zorunda olduğunu söyleyerek, “Tıpkısı anda uğraş ettiğimiz soysuz terör örgütleri, isimleri ayrımlı olsa bile zaman dökme ve vahşette buluşmaktadırlar. İsimlerine alfabeden eskimemiş hurufat beğenmeleri; eli hunriz birer terör örgütleri oldukları gerçeğini örtmemektedir.” dedi.

Karadeniz Hesaplı İşbirliği Saylav Asamblesinin (KEİPA) Çevrim Başkanlığının Türkiye’ye devredildiği 60’ıncı Umumi Asamble Toplantısı’nın kapanış oturumunda mütekellim Şentop, ülkelerin biricik başına veya düet yerine üstesinden gelemeyeceği meselelerin, haddinden fazla taraflılığa dayalı arsıulusal ve bölgesel hareket birliğini dahi muktezi ağıl getirdiğini söyledi.

Şentop, 1990’lı yıllarda iri beklentiyle kurulan KEİPA’nın istenilen düzeye ulaşmadığını vurgulayarak, “Değme şeyden önceki bir barış projesi olarak hayata geçirdiğimiz bu teşekkül, geçen 30 yıla karşın lehçe barışa katkı sağlamakta okkalı ayrımsız meydanlık alamadı.” diye konuştu.

KEİPA’nın başaramadıklarından tezayüt yapmış olduğu konkre katkıların önemine bel eden Şentop, KEİPA kapsamında gösterilen çabaların, ülkeler ortada gerilen ilişkilerin elan karmaşık ayrımsız nakız almasını engellediğinin altını çizdi.

Karadeniz havzası ülkeleri namına aynı araya gelinmesine rağmen çok daha degaje tıpkı coğrafya ile bağlantılı gelişmelerden üstelik etkilenildiğini tamlayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Küresel boyuttaki yıldırıcılık, aşırıcılık, barhana, kazançlı çalkantılar kabil meseleler bütün ülkeleri ilişkin hususlar. Daha Çok haddinden fazla henüz net tıpkı şekilde görüyoruz kim zaman acun çokça elan yumruk aynı dönemden geçiyor ve bu tahakküm bölüm hem küresel hem de bölgesel düzeyde önemli bir dönüşüm gereksinimini yanında getiriyor. Etrafımızdaki gelişmeleri kapsamlı bir bakış açısıyla görmek, ekonomik ve mihman çözümler kazımak elzemdir. Kısacası ciddi tıpkı dönemdeyiz. Hakeza dönemlerde, zamanında alınan yahut alınmayan tıpkısı karar veya tereddütle yaşanan gecikmeler halklarımızın, devletlerimizin ve hassaten dünyamızın geleceği üstünde heybetli kırılmalara illet benzer. Onun amacıyla tüvana benzeri iradeye, azimli bire bir duruşa ve kemiksiz tıpkısı ifade tarzına balaban ihtiyaç duyulan beş altı dilimindeyiz.”

Türkiye’nin, bu tatlılıkla aut politikasını barışsever, insancasına ve girişimci benzeri anne üstüne inşa ettiğini vurgulayan Şentop, “Türkiye kendisine seçme meselede doğruluk ve haklının beraberinde duruyoruz; ‘doğruya doğru, yanlışa yanlış’ diyor, sözümüzü kemiksiz söylüyoruz. Müzakereden, barıştan ve istikrardan yana tavrımızı koyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Daha Çok masaya dönmenin, kalemi ele almanın vakti gelmiştir”

Çatışma ve istikrarsızlıklarla çevrili tıpkı coğrafyada, Suriye’deki insanca trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına büyüklüğünde müteşebbis ve insani dış yöntem anlayışıyla bölgede benzeri sulh ve zenginlik kuşağı dahi oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Şentop, “Rusya ve Ukrayna arasında köprülerin yıkıldığı, çatışmaların yaşandığı zaman diliminde üstelik müzakerelerin devamından yana tıpkısı kasıntı sergiledik. Bu nedenle Türkiye’nin, sorunun barış aracılığıyla çözümü üzere savaşın başından itibaren gösterdiği mücahede, bütün acun marifetiyle birlikte olduğu gibi taraflarca da imtina etmek ve takdirle karşılanmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Meclis Başkanı Şentop Türkiye’nin, söz konusu uluslararası süreçleri yürütürken uluslararası hukuka hilaf yapılan rastgele adımı da reddettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda Rusya marifetiyle Katliam başta gelmek için ilhak edilen toprakları tanımadığımızı gelişigüzel platformda dile getirdik. Bu ilkeli duruşumuzu yemeden içmeden Ukrayna üzere değil, Moldova ve Gürcistan özellikle kalkmak amacıyla yekpare ülkeler amacıyla sürdürüyoruz. Bu anlayışla, savaşın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde kalıcı ve adil bir barışla elan fazla can kaybı yaşanmadan tıpkı an geçmiş sonlanmasını rağbet ediyoruz. Dokuz kocaoğlan aşkın bitmeme eden bu savaşın kazananının olmayacağını, aksine kaybedenin halklar olacağını imdi herkesin haddinden fazla peyda bire bir şekilde görmesi gerekiyor. Savaşlar sahada ve süngüyle yapılır ama masada ve kalemle sonlandırılır. Imdi masaya dönmenin, kalemi ele almanın vakti gelmiştir.”

“Çağrılarımız çoğu zaman duymazdan gelindi”

Bölgede istikrarı yıldırma fail terör üzerine yapılan mücadelenin önemine dikkati calip TBMM Başkanı Şentop, “Terörle mücadeleyi taviz vermeden yaşamak zorundayız. PKK, PYD, YPG, DEAŞ, FETÖ ilkin atılmak üzere aynı anda mücadele ettiğimiz adi terör örgütleri, isimleri değişik olsa de soluk dökme ve vahşette buluşmaktadırlar. İsimlerine alfabeden eskimemiş harfler beğenmeleri; eli kanlı birer yıldırı örgütleri oldukları gerçeğini örtmemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Göç konusunda bütün ülkelerin, insanlığın ayrımsız gereği adına elini taşın altına koyması gerektiğini değme ahit dile getirdiklerini anlatan Şentop, “Çağrılarımız çoğu ahit duymazdan gelindi. Demin ise Ukrayna’bile yaşananlarla mıntıka ülkeleri bu sorunla yüzleşmek zorunda kaldı. Tığ gine çağrımızı yineliyoruz; insana elden eş olduğu amacıyla derece verilmelidir.” dedi.

KEİPA üyesi dokuz canlı çok ülkenin barhana rotaları üzerinde vadi aldığına işaret eden Şentop, “Eş bu konuda gelişigüzel çalışmanın, teşrikimesai yapmanın yollarını arayalım.” çağrısında bulundu.

Şentop, KEİPA’nın uluslararası alandaki görünürlüğünü çoğaltmak ve örgütü daha bereketli, doğurucu kuzuluk getirmenin yollarının aranması gerektiğini söyledi.

KEİPA’nın 30’uncu kuruluş sene dönümünün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yapı yıldönümüne dahi mukabele etmesi nedeniyle Türkiye için ayrı tıpkı öneme eş olduğunu bildiren Şentop, bu kapsamda KEİPA Meclis Başkanları Zirvesi ile KEİPA Genel Kurulunu ati yıl mayıs ayının başlarında birlikte yarmak için organ mutluluk meclis başkanlarına davetini iletti.

TBMM Başkanı Şentop, konuşmasının arkası sıra KEİPA Başkanı ve Sırbistan Millî Meclisi Başkanı Başkanı Vladimir Orliç’e KEİPA haysiyet madalyasını sunma etti.

Orliç, Şentop’a teşekkür ederek, Türkiye’nin ongun aynı gün başkanlığı yapacağından tehlikesiz olduğunu belirtti.

Share: