İzmir’de, Öğrencilere Günde Benzeri Sefer Ücretsiz Aşındırmak Verilmesi İçin Binlerce İmza Toplandı: “Çocukların Derslere Aç Girmesine Ayn Yuman…

Bili: ABDULLAH ÇELEBİ – Müşteri: KERİM UĞUR

Tüm Öğrenci Velileri Derneği (ÖV-DER) İzmir Şubesi’nin şevket okullarında öğrencilere bire bir kez ücretsiz yemek verilmesi için düzenlediği kampanyada binlerce imza toplandı. Toplanan imzaların Milli Yetişek Bakanlığı’na gönderileceğini belirten ÖV-DER İzmir Şube Başkanı Behram Kayaç, öğrencilere ücretsiz aşındırmak verilmesi için TBMM’ye sunulan teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini anımsattı. Kayaç, “Çocuklarımızın hakları benzeri defa elan siyasete alet edildi. Çocuklarının derslere açgözlü girmesine göz yuman milletvekilleri kimleri hile ediyor” dedi.

ÖV-DER İzmir Şubesi, Bornova Karı Derneği (BORKAD) ve Buca BEKEV Avrat Derneği’nin desteğiyle İzmir’de yürütülen 3 maaş himmet ile kerem okullarındaki öğrencilere tıpkısı nöbet ücretsiz kemirmek verilmesi için binlerce imza toplandı. İmza kampanyası ile ilgilendiren Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Ofis’de zaman basın açıklaması yapıldı.

“İMZA KAMPANYASI 100 BİNE ULAŞTI”

ÖV-DER İzmir Idarehane Başkanı Behram Kayaç’nın okuduğu açıklamada, öğrencilere ücretsiz yemek için TBMM’ye sunulan kanun teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği anımsatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“Velilerin istemiyle ‘Çocuklarımıza okullarda tıpkısı kez dosdoğru ve ücretsiz aşındırmak verilsin’ talebi icap toplumsal medyada gerekse ilçelerde ve okul önlerinde kurduğumuz imza masaları ile beniz bine ulaştı. Ülkenin değme tarafında birçok çalım ve kuruluşun çalışması sonucu dört tümen, Sedir Başkanlığı’na takrir vererek bu talebin namına getirilmesini istedi. Fakat kudret partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Çocuklarımızın hakları bir sefer daha siyasete maşa edildi. İmza masaları ve özge çalışmalarımızın hiçbirinde ‘Ben bu şakirt karşıyım’ diyen çıkmadı. ‘Hayır’ diyen vükela acep kimler namına bu oyu kullandı? Bir ülkede bu talebi nezaret elbette âmâ, hükümet hastalık hesabına getirmez? Bu ayrıntılar, öncelikle bu ülkenin çocukları ve geleceğidir. Ayrımsız celal, geleceğini açgözlü ve verimsiz bırakabilir mi? Çocuklarının derslere haris girmesine ayn yuman milletvekilleri kimleri desise ediyor?

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NEDEN SES ÇIKARMIYOR”

Paketlemek arasına tıpkısı dilim peynir, iki zeytin koyduğunda mutlu olduğunu söyleyen velilerin temsilcileri kimler? ‘Hayır’ oyu veren vükela, özel okulların ve bir apaz zenginin mi temsilcisi? Stabil beslenmenin benzeri eğitim hakkı olduğunu imzaladığı millî ve arsıulusal belgelerle akseptans fail Milli Eğitim Bakanlığı hastalık patirtili çıkarmaz? Beslenme bozukluklarının engellenmesinde ve mıhlı kemirmek yeme alışkanlığının kazanılmasında aynı öğün yemeğin hangi büyüklüğünde büyük olduğunu vekâlet bilmez mi? Okula gidemeyen 3 milyon 339 bin 309 öğrenciden 5-17 yaş arası 1 milyon 200 bin 892 çocuğun tek kaydı namevcut. Kıtlık ve yoksulluk ortamında debelenen sülale, çocuğunu nasıl okula gönderebilsin? Bu ve bu kadar soruların cevabı olan imzalarla alay malay, milletvekillerinden önergeyi akseptans edip ek ödenek çıkartılmasını ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’ndan çocuklarımıza bire bir nöbet mıhlı ve ücretsiz yemeğin aceleten verilmesini rica ediyoruz.”

Share: