Giresunlu kadınlar depremzedeler üzere örüyor

Giresunlu kadınlar depremzedeler amacıyla örüyor

GİRESUN – Giresunlu kadınlar, sarsıntı bölgesindeki vatandaşlar için ördükleri hırka, çizik, kazak, ellik ve bebekler üzere patik ile yürekleri ısıtacak bire bir say başlattılar.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerin ardından ülkenin ciharıyek yanından bölgeye yardımlar gönderilmeye devam ediyor. 7’den 70’e seçkin vatandaşın depremzedelere yardım etmek amacıyla seferber olduğu şu günlerde Giresunlu kadınlar dahi denk ayrımsız çaba içerisine girdi. Giresun’üstelik benzeri araya gelen 66 yaşındaki Hamide Altıyaprak ve komşusu 56 yaşındaki Gülkız Delice itici kış günlerinde evsiz mütezayit depremzedelerin üşümemesi üzere örgü örüyor. Giresun Belediyesi’nin arkalama kampanyasına önce etapta ellerinde bulunan hırka, çizik, kazak ellik ve bebekler üzere patik kadar onlarca çıngı ürünü teslim ederek yer sarsıntısı bölgesine gönderen kadınlar yıpranmamış ürünler için belik örmeye devam ediyor.

Yeni örgüler için düzentileme yapıyorlar

Örgü örerek depremzedelere bindi verdiğini aktaran Hamide Altıyaprak, “Tüvana kızlığımda öğrendiğim ahali işlerini yapmaya bitmeme ediyordum. Bugüne büyüklüğünde elimde ördüğüm onlarda örgü kazak, hırka, ezik, atkı ve bebekler için giyecekler vardı. Uray depremzedeler üzere kampanya başlatınca hemen selen verdik ve onlarca örgü elişlerini depremzedelere gönderdik. Ancak elimizdekileri göndermekle yetmiyor. Komşularımızla bire bir araya gelerek deprem bölgesi amacıyla üretmeye devam ederek örgü örüyoruz. Depremzedelere elimizden geldiğince bizlerde ayrımsız şeyler yarmak istiyoruz. yünler, şişler veriyoruz. Bu şita gününde onları sıcak tutaç örgüler örmeye çalışıyoruz” dedi.

Bütün evinde depremzedeler amacıyla örüyor

Mahallede belik yapmasını bilici gelişigüzel kadının depremzedeler üzere belik ördüğünü anlatan Gülkız Delicesine ise “Kadınlar yerine ayrımsız araya geldik böyle bir mücahede yaptık. Cümle evinde depremzedeler amacıyla örüyor. Kimi Vakit bir araya geliyoruz, arada sırada da sistem kişi evinde örüyor. Amacımız bu kış gününde onları sıcak tutacak mahsulat tahsis etmek. Bugüne kadar elimizde hangi varsa gönderdik ama bu bitmeme fail tıpkı gerekseme olduğu üzere bizde gönderdiklerimizle yetinmiyoruz yenilerini örüyoruz. Herkes geceli gündüzlü örmeye bitmeme ediyor. Kim neye yetişebiliyorsa onu yapmaya çalışıyor. Onların çadırda soğukta oturduğunu düşündükçe daha çok azimle örüyoruz” diye konuştu.

Share: