Sosyal göz projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 devlet

Cumhur Reisi Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde sosyal konut projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar birlikte akla yatkın fiyatlarda hem yer hem de konut sahibi olabilmek amacıyla projeye büyük bağlam göstermişti. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da geçmiş çağ “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kısaca 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANA 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai konut projesine başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde bitmeme edecek. Konuya ilişik ise kullanılmamış detaylar ortaya çıktı. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gurur, Cumhuriyet tarihinin sunu balaban toplumsal bölük hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ilk Teşrin’de Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun anne atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 iklim ise anlaşılan oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak başlamak için bu illeri sıralayan Bakan Alım, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Ilk Teşrin’e kadar müracaat süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi teşrifleriyle 5 bin konutun temelini balaban ayrımsız coşkuyla atacağız.”

Vekillik eliyle projeyle ilişik eskimemiş görseller da paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” yerine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Kültür Bankası ve Ahali Bankasının izinli şubeleri ve e-Ihtişam aracılığı ile yapılacak. Bankalar marifetiyle yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Ekim 2022 tarihleri ortada akseptans edilecek. e-Oran başvuruları ise 28 Teşrinievvel’de sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Doğruluk sahiplerinin ev tipleri, tenkis yapıldıktan sonraları “göz belirleme kurası” ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri”, “En beş altı yüzde 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Başka kamera adayları” gayrimümkün üzere 5 kategoride akseptans edilecek. Ehliyetli talebin oluşmaması yahut zorlayıcı nedenler dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine hikmet verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, skor, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli eş fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonraları belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 evvelce, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları bölük teslimlerini izleme fail kamer bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilişik kalan takanak bakiyesi ve maaş taksitleri gelişigüzel yılın eş ve orak ayı aylarında almak için yılda 2 misil, ayrımsız önceki 6 maaş dönemdeki vazifeli mahiye çoğalma oranı dikkate alınarak İdarece belirleme edilen oranda artırılacak.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLECEK?

TOKİ tarafından nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde sunu beş altı 1 sene ikamet fail yahut proje diyar nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine talih sınırları süresince tapuda mukayyet konutları namevcut, daha geçmiş TOKİ yoluyla familya satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili vezneci şubelerinde “Müracaat ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar üzere aynı haneden tek başvuru alınabilecek, vehleten aşkın başvuru yapılması yerinde başvurular batıl sayılacak.Martir aileleri, harp ve hizmet malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık kademe halkı gelirinin referans tarihi itibarıya gıda, sefer değme kalem aldıkları yardımlar karışma görünmek amacıyla İstanbul amacıyla bildirme çok net 18 bin teklik, az genelinde ise arz fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.”Genç” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonraları doğanlar müracaat edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, harp ve yer malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Asayiş Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu gruptaki başvurular takkadak banka şubelerinden alınacak, e-Azamet üzerinden müracaat yapılamayacak. Uyuşma aşamasında, basamak başvurusu yapılan iklim sınırları içerisinde serencam 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dair şahsiyet anahtar sisteminden alacakları belge yahut referans yapılan mülk nüfusuna kayıtlı olduklarına ait vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt kimlik belgesi yahut mütekait olduğunu gösteren belge ile referans yapabilecek. Ölüm eden emeklinin tekaüt olmayan eşi dahi başvurabilecek. Fakat ölüm fail emeklinin mahiye maaşını düzlük kızları aut, e-Izzet üzerinden başvurulanlar ittifak aşamasında ibraz edecek.Sakat vatandaşlar, Özürlü ve Nemli Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen etiket kartının fotokopisi veya eksiksiz teşekküllü bire bir izzet hastanesinden alınmış yer az yüzdelik 40 sakat olduğuna dayalı muteber keyif gök bilimi raporuna ilişik vesika ile başvurabilecek. e-Mehabet üzerinden başvuranlar üzeri fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek.18 yaşından yoz sakat çocuğu olan esas yahut ata zat namına “mânialı” kategorisinden referans yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri beyninde “Hak Sahibi Tayin Kurası”, noterlik nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, harp ve fariza malulleri ile en bir iki yüzdelik 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı hane sayısının yüzde 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, hane sayısının yüzde 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası başvuru olması halinde türe sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride sülale sahibi olmaya adalet kazanamayanlar, “gayrı alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri amacıyla yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Değişik alıcılar” kategorisindeki türe sahipleri birlikte ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı daha bilahare TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Algın, doğruluk sahibi olamayanlar referans bedellerini, ad çekme keşide tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden kalın kafalı alabilecek. Doğruluk sahibi olan ve daha sonraları anlaşma imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Gayrimenkul Koca İşlemleri Hususi Ahbaplık Hükümlerine tabi olacak.

Share: