Ocak hanımlarını “sabun paketleme işi” ile dolandırdılar

İzmir merkezli 6 ilde ‘sabun paketleme işi’ adı altında hele karı hanımlarından oluşan 500 mağdurdan 4 milyon 500 bin teklik nahak algı sağlayıcı şebekeye cerrahi müdahale düzenlendi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Siber Suçlarla Uğraş Yazıhane Müdürlüğünce nitelikli ayyarlık suçundan yürütülen anket çerçevesinde 6 ilde senkronik faaliyetler düzenlendi. Şebekenin, alelhusus aile hanımlarından oluşan 500 mağdurdan 4 milyon 500 bin liralık nahak yere alacak sağladığı ortaya imdi.

İnandırmak üzere bakanlığın logosunu kullandılar

Şüpheli şahıslar, Instagram isimli sosyal medya platformundaki hesaplarda kasıt kütle olarak ocak hanımlarını seçti, bu hesaplara eklenmiş hareket, evde sabun paketleme işi gibi reklamları paylaşarak vatandaşların ilgisini çekmeye çalıştı. Vatandaşlar işe temizlemek üzere reklamların üzerinde mevcut ve yabancı uyruklu kişiler namına kayıtlı olan GSM numaralarına niyet göndererek iletişime geçtiklerinde vatandaşlardan sigorta ücreti, evde sabun paketleme işi için ön ödeme, kaparo ücreti, rüşvet ücreti, havale ücreti, kargo ücreti adı altında servet gönderilmesinin istendiği ortaya bundan sonra. Müştekiler şüphelilerin belirttiği vezneci hesaplarına parayı gönderdikten sonradan şüphelilerin WhatsApp üzerinden yeniden sigorta ücreti, fatura ücreti, algı ücreti ve dosya masrafı adı altında mal aldıkları belirlendi. Bu işlemlerin yasal olduğuna ikna etmek namına yakınan şahıslara yapmacıklı kendisine düzenlenmiş, üzerinde Türe Bakanlığının resmi gurur logosu ve sitesine ilişik ekran resmi ile Hazne ve Maliye Bakanlığının logosunu kullanarak cali şeriklik isimlerinin bulunduğu çeşitli belge, algı levhası ve resim gönderildiği anlaşıldı. İzmir’de 14 sızlanan şahsı 35 bin TL, mevki genelinde ise 500 vatandaşı tahminî 4 buçuk milyon dolandırıp haksız kazanç sağladıkları tespit edilen 21 dalavereli şahsa, soruşturma çerçevesinde Adana, Antalya, Hatay, Kastamonu, Sazak ve Van illerindeki adreslerinde eş zamanlı işler yapıldı. Konuyla ilgili soruşturma bitmeme ediyor. – İZMİR

Share: