Icra Vekili Nebati: “Türkiye iktisat modelimiz meyvelerini vermeye bitmeme edecek”

Kaynak ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Bitkisel, endüstri üretiminin etraf beklentisinin üstünde gerçekleşmesiyle almanak bazda yüzdelik 8,5 oranında artma kaydettiğini hatırlatarak, “Envestisman, üretim, ihracat ve istihdam odaklı ‘Türkiye Tutum Modeli’miz meyvelerini zaman verdiği kabil erte de vermeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Bitkisel, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayına ilgilendiren endüstri üretim endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Bitkisel, toptan ölçekte konuşu koşulların zorlaştığı Haziran ayında Türkiye’de uran üretiminin meydan beklentisinin üzerinde gerçekleşip, yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında çoğalma kaydettiğini belirterek, ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışının yüzde 9,4 olduğunu aktardı.

Nebati, mevsimsel düzeltilmiş uran üretiminin 2020 yılı ikinci çeyreğinde salgın kaynaklı daralmanın peşi sıra sekiz çeyrek altın süren büyüme eğilimini sürdürmesini kıpırdak adına niteledi. Bakan Bitkisel, resülmal malı üretiminde devam fail kuvvetli görünümün makine teçhizat yatırımları özellikle tevessül etmek amacıyla istihsal potansiyelinde artışa belen ettiğine dikkati çekerek, ticaret ve bakım sektörleri ciro endeksleri ve perişan satışlardaki olumlu görünümün kuvvetli endüstri üretimi ile ikinci çeyreğe ait beklediklerini anlatım ettiği tüvana büyümeyi henüz de pekiştirdiğini rapor etti.

“Türkiye Ekonomi Modeli’miz meyvelerini vermeye bitmeme edecek”

Nebati, “Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; envestisman, üretim, dış satım ve istihdam odaklı Türkiye Tutum Modeli’miz meyvelerini bugün verdiği kabilinden ferda üstelik vermeye devam edecek” dedi. – ANKARA

Share: