KATSO’da Dış Tecim ve Tahril Ticareti Eğitimi düzenlenecek

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) dış satım ika isteğinde olan firmalara veya berhava hazırda ihracat eden ancak ihracat payını tasarruf etmek talip firmalara yönelik ‘Aut Tecim ve Çizgi Ticareti Eğitimi’ düzenleneceği açıklandı.

Konuyla ilişik olarak açıklamada mevcut Başbuğ Ertuğrul Alibeyoğlu, ‘İlimiz Kars Çıldır-Lüle Taşı Temel Gümrük Kapısı ve Iğdır Dilucu Sınır Gümrük Kapısı üzerinden Dış Tecim yetkisine topluluk olmasına karşın bu avantajdan firmalarımız yeterince faydalanamamaktadır. Sair taraftan Ermenistan ile eksen kapılarının açılmasına yönelik müzakereler yürütülmekte, Türkiye ve Ermenistan’ı birbirine bağlayan Doğukapı Gümrük Kapısının açılması yönünde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Alibeyoğlu, “Arsıulusal ticaretin devir geçtikçe elan bile oylumlu olduğu ve uluslararası pazarlarda rekabetin her an arttığı günümüz ekonomisinde birçok üyemiz yurtdışında uygun pazarlar bulmaya dönük icraat ve planlamalar yapmaktadır. Zımnında Kars Tecim ve Sanayi Odası adına dış tecim ve çizi ticareti yönünden balaban gizil taşıyan ilimizde ithalat ve ihracatın daha üstelik gelişmesini tedarik etmek adına Aut Ticaret ve Çizi Ticareti Eğitimi düzenlenmesi yönünde icraat başlattık ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Tamlık üyelerimize filinta olmasını istek ederim” diyerek konuştu.

Başbuğ Alibeyoğlu, “Aut Tecim ve Çizgi Ticareti eğitimlerimiz 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak ve 26 Ağustos 2022 tarihinde sona erecektir. Antrparantez rica fail üyelerimize ferdî müşavirlik hizmeti sunulacaktır. Eğitimlerimiz ve müşavirlik hizmetimiz tamamen ücretsizdir ve katılımcılara “Katılma Sertifikası” verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz eğitim bilimi ve danışmanlık hizmeti üyelerimize iri avantajlar sağlayacak ve üyelerimizin aut ticarete açılmasında balaban bire bir aktif olacaktır. Bu anlamda üyelerimizi eğitim programına katılmaya nida ediyorum” şeklinde konuştu.

Kars Tecim ve Uran Odası aracılığıyla düzenlenecek olan Aut Ticaret ve Eksen Ticareti eğitimleri 22.08.2022 tarihinde başlayacak olup, 26.08.2022 tarihinde sona erecektir. Yetişek Aut Ticaret Uzmanı ve eğitmeni Recep Heptaş yoluyla düzenlenecek. – KARS

Share: