Doğu Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” etkinliği yapıldı

Maşrık Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca ülke genelinde “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Emmi İlköğretim Okulu önünde yapılan pratikte, Ilbay Okay Memiş, İl Emniyet Müdürü Uzun Tuncer, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek, Palandöken Belediye Reisi Muhammet Sunar ve öğrenciler bulaşan geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle sohbet fail Memiş, trafik kurallarının önemine meni ederek öğrencilerle yoldan güzeşte sürücülere bu kuralların vadi aldığı broşür verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin bulaşan önceliği uygulamasına arada bir riayet etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma ne yazık yeterince uymadığımızı görüyoruz. arada sırada geçici geçidinde durarak yayaya kere veren araçlara arkadan gelen başka bir otomobilin çarptığı anları dahi gördük. Bu farkındalığın artması amacıyla yapılan izlence haddinden fazla yerinde benzeri aplikasyon. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Küçük Ay İlkokulu uğrunda yapıldı.

Programda bulaşan geçitlerini öğrencilerle boyayan Vali Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu’. Biz birlikte bunu infaz etmek ve bu farkındalığı monte etmek üzere buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Öner, öğrencilerle kardeşçe edip çikolata izzetüikram etti.

Öner, sürücülere ise trafikte bulaşıcı önceliğine ilişkin farkındalık hazırlamak amacıyla ara sıra broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’dahi dahi Vali Mehmet Uca Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda eğreti geçidi boyama etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki asıl arterler ve caddeler ile ekol çevrelerindeki bulaşıcı geçitlerinde al hutut çizildi.

Vali Özkan, trafikte yolcu önceliğinin oluşturulması amacıyla sürücülerle arkadaşça ederek, onlara mütenevvi hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta da Vali ve Belediye Başkanvekili Türker Öksüz’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda aktiflik gerçekleştirildi.

Sahipsiz, beraberindeki İl Inanma Müdürü Müşkül Sağdıç, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üstüne uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki bulaşıcı geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Gariban, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’de birlikte Vali ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Açıkgöz Komutanı Albay Nejdet Kara, İl Itimat Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mülk Faal ve öğrencilerin katılımıyla aktiflik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve çeşitli dövizlerle okullarının önündeki eğreti geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar muvakkat geçidinin önce şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle arkadaşça yazar trafik kurallarının önemine belen etti.

Ağrı

Ağrı’daki etkinlik ise Şemsi Türkmen Rum Lisesi önünde mevcut bulaşıcı geçidinde yapıldı.

Vali Osman Varol, İl Inanma Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan ilkokul öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ait mütenevvi broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle yaya geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve özellikle okul bölgelerinde sürücülerin elan tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri dahi çocuklara düdük hediye etti.

Erzincan

Erzincan’bile ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Martir Güllabi Uzatmalı Çavuş Fırat Kılıç İlkokulu önünde saha alan sâri geçidinde aktiflik yapıldı.

Ilbay Mehmet Çalınmış, etkinlikte öğrencilerle aynı süre trafik kurallarına ilişkin arkadaşça ederek, geçici geçidini boyadı.

Etkinlikte polis ve güllabi ekipleri üstelik öğrencilere pentür kitabı armağan etti.

Share: