Haftanın tarihine göz

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Son Teşrin 1983’te kuruldu.

Kıbrıs’ta, 1960’ta cumhuriyet kurulmasına ait mesail giderilemedi. BM Umumi Müesses, 11-17 Meyan 1965’teki toplantılarında, Ada’üstelik iki değişik toplumun varlığını göz ardı ederek, cumhuriyetin egemenliğini esas alan öneriyi akseptans etti.

Bu arada Yunanistan istikrarsızlığa sürüklendi. 21 April 1967’üstelik Albay Yorgo Papadopulos’un öncülük ettiği albaylar, yönetimi ele geçirdi.

Bu dönemde Başbakan Süleyman Demirel ile Yunan Başbakanı Konstantin Kollias, 9 Ilkgüz 1967’de Keşan’dahi, 10 Ilkgüz’bile üstelik Dedeağaç’ta bire bir araya geldi. Görüşmelerde Yunanistan, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesini akseptans etmesi durumunda, Ada’de üsler ve Garp Trakya’da tavizler ödeme önerisinde bulundu.

Bu teklif, daha geçmiş 1966’da Stefanopulos hükümetince üstelik yapılmış ve Türkiye eliyle reddedilmişti. Başvekil Demirel’in öneriyi aynı şekilde reddetmesiyle görüşmeler bitti.

Türkiye’nin, “geçerliliğini esirgeyici anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs’ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine egemenlik kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında hal aranması” konularındaki kararlı tutumuna karşın Yunanistan, Enosis’i gerçekleştirme çabalarına ivinti verdi.

Askeri hazırlıklara girişen Yunanistan, Batı Trakya’daki Türkler üstünde baskısını artırdı.

Bu arada, 1964 bunalımı sırasında Ada’evet kalın kafalı dönen Miralay Grivas’ın örgütlediği Anadolu Milli Muhafızları, Boğaziçi ve Geçitkale köylerinde Türkler’i imhaya kalkıştı.

TBMM, 16 ve 17 Teşrinisani 1967’dahi yaptığı bilinmedik oturumlarda durumu değerlendirdi, 19 Teşrinisani’üstelik ise hükümete gerekirse devlet dışına çeri yöneltme yetkisi verdi. Donanmanın Akdeniz’e açılmasından sonraları Türkiye, Grivas’ın Ada’dan ayrılması ve 1964’ten beri Kıbrıs’a gönderilen 12 bin Palikarya askerinin hoşgörüsüz çekilmesi koşuluyla müdahaleden vazgeçebileceğini açıkladı.

BENDE Başkanı Lyndon Johnson’un özel temsilcisi Cyrus Vance’nin ve BM’nin arabuluculuk çabalarıyla Yunanistan, askerlerini anlayışsız çekmeyi kabul etti. Buhran, Türkiye ile Yunanistan’ın 2 Boşluk 1967’birlikte anlaşmaya varmalarıyla sona erdi.

Bu anlaşmadan tezce sonraları Kıbrıs Türkleri, 29 Çatlak 1967’de 1960 Anayasası kül anlamıyla işletilinceye kadar “Kişi yönetimlerinin kendilerince sağlanması” anlamına mevrut “Kıbrıs Eğreti Türk Yönetimi”ni kurdu. Eğreti idare, bir süre sonra “Kıbrıs Türk Yönetimi”ne dönüştürüldü. Bu hile biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin zar edildiği 1974’e büyüklüğünde sürdü.

EOKA’cı Nikos Sampson darbesinden bilahare 20 Orak Ayı 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirildi. 15 Son Teşrin 1983’te da KKTC kuruldu.

Acun halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Karı 1967’üstelik dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, halterdeki şanlı performansıyla bütün otoritelerin dikkatini çekerken, “Çökertme Herkülü” lakabını aldı.

16 yaşında evvel dünya rekorunu facia Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’üstelik Arsıulusal Halter Basın Komisyonunca dünyanın arz ferah sporcusu car edildi.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan boşanmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak üzere 1986’bile Avustralya’bile düzenlenen Halter Dünya Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’hangi sığınarak sığınma etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi amacıyla Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli müsaade makbuz. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara milli mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986’dahi dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilgilendiren birimlerin başarılı operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. İlk geçmiş İngiltere’nin başkenti Londra’ya götürülen, bir geceleyin kaldıktan sonraları bile Türkiye’ye mevrut “Çökertme Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye özlemini gösterdi.

Süleymanoğlu, 5’i Türkiye namına görünmek için 7 posta acun şampiyonluğuna ulaştı.

Başarılı sporcu Avrupa şampiyonalarında 7 kızıl madalya kazanarak, 46 acun rekorunu kariyerine ekledi.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Çökertme Herkülü”, uykuluk naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi kısık hizmet ünitesinde 18 Kasım 2017’da yaşamını yitirdi.

Naim Süleymanoğlu, politika, hareket ve spor camiasından çokça sayıda ismin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçıların hocası Yıldız Kenter

1928’birlikte İstanbul’da dünyaya mevrut, esas adı Ayşe Yıldız olan Talih Kenter, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu adına dünyaya geldi.

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile siktirici kardeşi Sevecen’le 7 kişilik benzeri ailede büyüyen Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonraları, Ankara Cesamet Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, BENDE ve İngiltere’bile düzencilik öğretiminde yıpranmamış teknikler üzerine de çalışmalar yaptı.

Usta sanatkâr, 1956-1959’da çalıştığı Şevket Tiyatrosundan ayrıldıktan sonraları 1 yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, henüz bilahare eşi Gönül Borcu Güngör ve kardeşi Müşfik Kenter ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu.

Ankara Çap Konservatuvarı, İstanbul Uray Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Ululuk Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde büro başkanlığı da işleyen idareci artist, sağlam çokça tiyatrocu yetiştirdi.

Artist ayrıca Sovyetler Birliği, MEMLUK, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Kayran Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin üzere uluslararası yazarların birlikte Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Hak Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Utkulu İzgü’nün oyunlarını dahi sahneye koyan Kenter, 1981’birlikte “Izzet Sanatçısı” unvanı aldı.

Felek Kenter, kariyeri boyunca ulusal ve arsıulusal birçok festivalde “Yeryüzü İyi Karı Aktör” ödülünü kazanırken, 1995’te Firez ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla tiyatro sanatına katkılarından ötürü Değer Ödülü’ne layık görüldü. Sanatçı antrparantez, 1998’da Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, 1999 ve 2000’bile Iffetli Sunma İyi Karı Aktör Ödülü’nü aldı.

Kariyeri süresince 100’den fazla oyun oyunu, film ve dizide racon düz maharetli artist, yaşamı boyunca sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti. Kenter, 3 kat Zer Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Akciğer rahatsızlığı dolayısıyla tedavi gören Baht Kenter, 17 Teşrinisani 2019’bile yaşamını yitirdi.

Belli başlı sair olaylar

14 Teşrinisani

1517- Sadır Piri Mehmet Ağır öldü.

1526- Kanuncu Melik Süleyman, Ölçülü Avrupa seferinden İstanbul’a döndü.

1900- Dr. Karl Land Steiner, 3 ayrı zaman grubunu belirledi.

1908- Einstein, Kuantum Teorisi’nin sunumunu yaptı.

1950- Şair Orhan Veli, Ankara’bile sefer yapım çukuruna düştükten iki gün sonra İstanbul’bile öldü.

1976- Çayırhan Termik Santrali ve Kömür Üretim Tesisleri’nin temeli atıldı.

1985- Demokratik Sol Öğür (DSP) kuruldu.

1993- Naim Süleymanoğlu, Melbourne’deki Halter Şampiyonası’nda 3 değerli madalya kazandı.

1999- ABD Başkanı Bill Clinton resmi ziyaret amacıyla Ankara’ya geldi.

2001- A Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri baraj mücadelesinde Avusturya’yı yenerek, 48 yıl aradan sonradan Acun Kupası finallerine katılma hakkı elde etti.

2005- Esenboğa Hava Meydanı İç Hatlar Terminali yandı.

2012- Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya özellikle tutmak için Avrupa genelinde kemer şet önlemlerine karşı başlayan iş bırakımı ve protesto dalgasında Belçika’dahi trenler durdu, binlerce protestocu Almanya Büyükelçiliği’ni yumurta yağmuruna tuttu.

2013- Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli saz şairi Bjornstjerne Bjornson yerine verdiği “Bjornson Ödülü”hangi Yaşar Kemal layık görüldü.

2015- Çin’in Cıciang eyaletinde meydana mevrut toprak kaymasında 38 can hayatını kaybetti.

2016- Moldova’birlikte cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Toplumcu reis İgor Dodon kazandı.

2016- Kamer’ın Acun’ya sunma yakın konuma gelmesi sonucu, 70 yıldır insanlığın gördüğü yer yakın Kamer gözlendi.

2018- İngiltere’da Bakanlar Kurulu, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasına onay verdi.

2018- Tezyin ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, İstanbul’dahi 87 yaşında emrihak etti

15 Teşrinisani

1638- Osmanlı ordusu Bağdat’ı kuşatmaya başladı.

1889- Brezilya’bile tek erklik devrildi ve cumhuriyet kuruldu.

1956- Orta Doğu Ustalık Üniversitesi (ODTÜ) kuruldu.

1960- Çekirdeksel silah haiz ilk tahtelbahir USS George Washington, Cenup Carolina Charleston’üstelik suya indirildi.

1967- Kıbrıs’ta 3 Türk köyüne saldırarak engelleme eden Küçük Asya tedhişçiler, 28 Türk’ü öldürdü, 200’ün üstünde Türk kayboldu. Alışılmadık toplanan Hükûmet, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları ile durumu değerlendirdi.

1969- Washington DC’dahi çeyrek altın milyon dirilik Vietnam Savaşı’na karşı eylem yaptı.

1977- Türk atlet Iye Şanslı, Pakistan’üstelik yapılan Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda maraton dalında birinci oldu.

1979- Yunan şilebi Evrenia ile Haydarpaşa mendireği açıklarında çarpışan Romanyalı tankeri Independenta’nın infilak etmesi sonucu 51 Romanyalı denizci öldü.

1983- KKTC ilan edildi.

2003- İstanbul’de Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına cumartesi duası sırasında senkronik intihar saldırılarında bulunuldu, 25 güç öldü.

2008- G20 ülkeleri liderleri, Washington’daki zirvede IMF ve Acun Bankasında ıslah yapılması konusunda anlaştı.

2012- Türkiye’nin önce milli asıl savaşma tankı “Altay”ın geçmiş prototipleri, Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

2012- TBMM Genel Müesses, “aşure ayı iftarı” zımnında ilk defa birleşime açıklık verdi. Sedir lokantalarında muharrem orucu tutanlar üzere sıska ve soğansız yemekler menüye karışma edildi.

2013- Hollanda hükümeti, Suriye’den gelebilecek saldırılara alın bu yılın başında NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği Patriot füzelerinin görev süresinin uzatılmasına icazet verdi.

2015- Türkiye’nin çağ başkanı olduğu G20’nin Liderler Zirvesi, Antalya’üstelik başladı.

2016- Gaziantep Saylav Ümit Özdağ, MHP Suret Sıkı Müesses kararıyla partisinden ihraç edildi.

2017- Leonardo de Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” tablosu, tarihin sunma efdal fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı.

2019- İran’dahi benzine yüzdelik 300 zam yapılmasının konusunda birçok kentte başlayan ve 3 devir süren gösterilerde amme binaları, bankalar, benzen istasyonları fek edildi, marketler yağmalandı. 7 bin güç gözaltına makbuz, Arsıulusal Af Örgütü gösterilerde bildirme birkaç 208 kişinin öldüğünü açıkladı.

16 Kasım

1824- New York 5. Cadde, hisse senedi dünyasına açıldı.

1869- Süveyş Kanalı’nın açılışı gerçekleştirildi.

1918- Macaristan Ahali Cumhuriyeti car edildi.

1922- İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’a yazıyla başvuran Şehriyâr Vahdettin, İstanbul’birlikte hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere’ye sığınmak isteğini bildirdi.

1926- Hint şair Tagore, İstanbul’a geldi.

1933- ÇAKER ve Sovyetler Birliği, diplomatik ilişkileri başlattı.

1945- Nazi sırlarını haiz 88 Alman bilim adamı ÇAKER’ye ulaştı.

1945- BM Eğitim Bilimi, Olgun ve Kültür Örgütü (UNESCO) kuruldu.

1948- “Efsunkâr halı” operasyonu başladı ve Yahudileri İsrail’e taşıyan ilk uçak Yemen’e indi.

1960- Amerikalı aktör Clark Gable, 59 yaşında öldü.

1967- Rumlar, işgal ettikleri Türk köylerini boşalttı. TBMM, konuyla ilgili hafi celse yaptı.

1972- CHP’den ve milletvekilliğinden istifa eden İsmet İnönü, Anayasa’nın çarkıt cumhurbaşkanlarına tanıdığı haktan yararlanarak, Cumhuriyet Altını Senatosu’nda ant etti ve “İlk Tabii Senatör” kendisine görevine başladı.

1978- Türkiye’nin önceki film operatörü ve Atatürk’ün fotoğrafçısı Remzi Ar mevt etti.

1987- Gayrikanuni TKP Umumi Sekreteri Haydar Hümayun ile yetersiz dışında zinde TİP Umumi Sekreteri Nihat Derinden, Türkiye’ye geldi. Hümayun ve Sargın, Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına makbuz.

1993- Rusya Mehabet Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi’ni kapattı.

2002- Cumhur Reisi Ahmet Necdet Sezer, DÜRÜST Parti Kayseri Mebus Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

2005- Ozan ve yazar Özdemir İnce, merkezi Lüksemburg’bile bulunan Avrupa Şiir Akademisi daima üyeliğine seçildi.

2007- Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak, makamında silahla vurularak öldürüldü.

2011- Türkiye Ayak Topu Federasyonu, A Milli Mızıka Teknik Direktörü Guus Hiddink’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Namına Abdullah Avcı getirildi.

2013- İtalya’birlikte 8’incisi planlı “Roma Uluslararası Film Festivali”nin konkur dalında izleyicilerle buluşan direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun son filmi “Ben O Değilim”, “Sunma İyi Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu.

2013- Bulgaristan’bile Sosyalist Parti, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere alın muteber analoji politikası nedeniyle bozukluk diledi.

2021- Ozan, yazar ve düşünüm adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

17 Kasım

1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth kara tahta çıktı.

1877- Acımasız birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan evvel sefine geçiş yaptı.

1917- “Düşünen Adam” heykeli ile maruf heykelci August Rodin, Fransa’da öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü obstrüksiyon etti.

1922- Sonuç Osmanlı Padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul’u tecezzi etti.

1922- Abdülmecit halife oldu.

1924- İlk tehalüf partisi Terakkiperver Cumhuriyet Altını Fırkası kuruldu.

1967- TBMM ikinci yol yaptığı belirsiz oturumda, 18 saat 20 zaman Kıbrıs’taki akıbet gelişmeleri görüştü.

1972- Türkiye’da geçmiş karı partisi olan Türkiye Millî Kadınlar Partisi kuruldu.

1993- Güney Afrika siyasi liderleri, ırk ayrımına son veren eskimemiş anayasayı kabul etti.

2006- Sakat Moskof ajanı Aleksandr Litvinenko, polonyum-210 ile zehirlendikten sonradan Londra’dahi kaldırıldığı hastanede öldü. Litvinenko ile sonuç görüşenlerden İtalyan öğretim üyesi Mario Scaramella’de dahi 1 Aralık’ta aynı kötü saptandı.

2011- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ESIR’nin adlı dergisi Time’ın 28 Son Teşrin günlü Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskılarında “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla kapak oldu.

2013- 35’inci Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya kökenli Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı.

2013- Yükseköğretim Yerleşmiş, demokratikleşme paketinde vadi düz Hikâye Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

2013- Türkiye, 2013-2017 dönemi için UNESCO’nun kocaman organlarından Dünya Bırakıt Komitesi üyeliğine seçildi.

2016- İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Şehremini Bekir Kayaç, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ulu Bul, Mardin Büyükşehir Belediye Reisi Ahmet Türk ile, tutuklanan Siirt Şehremini Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı.

2018- Fransa’de devlet genelinde akaryakıt zamlarını ihtarname fail ve sosyal medyada örgütlenen “sarı yelekliler” meydanlarda gösteri yapmaya başladı. Hükümetin vergi zammı üstüne et kafalı adım atmaması üstüne “zerrin yelekliler”e bindi arttı, gösteriler mutluluk geneline yayıldı.

2019- Aksakal oyun sanatçısı Kader Kenter, İstanbul’birlikte, akciğer rahatsızlığı dolayısıyla kaldırıldığı hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti. “Celal sanatçısı” unvanı da mevcut Kenter, sanat yaşamı boyunca 100’den fazla seyir oyunu, film ve dizide tekellüf aldı.

2021- Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda akseptans edildi.

18 Kasım

1583- Galata’daki Saint Benoit Kilisesi’hangi yerleşen Cizvitler, St. Benoit Mektebi’ni açtı.

1601- Tiryaki Hasan Ağırbaşlı komutasındaki Osmanlı ordusu, Haçlı ordusunu yenerek Kanije Zaferi’ni kazandı.

1865- Markka Twain’in ilk öyküsü yayımlandı.

1912- İstanbul’bile kolera salgını başladı.

1928- Walt Disney’in yarattığı çizgi film Mickey Mouse’un önce gösterimi yapıldı.

1931- Japonlar, Mançurya’yı karışma etti.

1933- İstanbul Darülfünunu, “İstanbul Üniversitesi” namına açıldı.

1945- “Doğan Ahi Nutuk Müsamereleri”nin ilki Tepebaşı Yavru Tiyatrosu’nda yapıldı.

1951- Şerife Feriha Sanerk, emniyet müdürlüğüne yükselen evvel karı oldu.

1967- Türk jetleri Kıbrıs üstünde alçaktan uçtu. BM Barış Gücü denetimindeki Erenköy bölgesinde Türkler ile Rumlar ortada çıkan çatışma 7 saat sürdü.

1976- İspanya’de 37 yıllık diktatörlüğün peşi sıra demokrasinin kurulması kararı alındı.

1983- BM Asayiş Konseyi, KKTC’yi tanımadı.

1990- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı, Paris Sözleşmesi imzalandı.

1992- Ukubet Muhakemeleri Usulü Kanunu akseptans edildi.

1999- İstanbul’daki Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde, Bakü- Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Hazar müteaddi gaz projelerine ilişkin anlaşmalar, ilgilendiren ülkelerin büyüklük başkanlarınca imzalandı.

2000- Türk müzakere müziğinin ünlü ismi, maestro ve gürültülü sanatçısı Sebep Gürses önsezi yetmezliğinden öldü.

2007- Türkiye-Yunanistan Gaz Boru Hattı’nın resmi açım töreni, İpsala Gümrük Sahası’nda Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla yapıldı.

2009- Araştırmacı, gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

2010- Fidel Castro, Küba Kızılca Partisi liderliğinden kaynaklanan yetkilerini devretti.

2012- Rum Ajansı Arapça Haberler Koordinatörlüğünün Kahire merkezli Ortadoğu Havza Müdürlüğü hizmete girdi.

2013- Oyun sanatçısı Nejat Uygur, İstanbul’birlikte benzeri süredir otama gördüğü hastanede 86 yaşında ölüm etti.

2015- Nijerya’nın Adamawa eyaletinin başkenti Yola’daki patlamada 32 sevimli hayatını kaybetti, 80 emanet yaralandı.

2016- Çad’dahi Fetullahçı Terör Örgütü’hangi ilgilendiren umum okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine karar verildi.

2016- Siirt’in Şirvan ilçesinde, hususi beyaz zehir ocağında çökmüş meydana geldi. Göçük altında mütezayit işçileri örtbas etmek amacıyla günlerce süren çalışmalarda çökme altında artan 16 işçinin camit bedenine ulaşıldı.

2016- Türk Albeni Yolları, “Batman V Superman: Adaletin Şafağı” filminde yaptığı reklam kampanyasıyla Değerli Epica Ödülü’nü kazandı.

2017- Ilmek İşleri Komutan Yardımcılığı’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk kez bu göreve tıpkı kadın getirildi.

2017- Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu sakat milli halterci Naim Süleymanoğlu, uykuluk naklinin peşi sıra tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi ağırbaşlı bakım ünitesinde 50 yaşında yaşamını yitirdi.

2018- Anadolu Ajansı (AA), Balkan-Cenup Şark Avrupa Vukuf Ajansları Birliği’nin (ABNA-SE) yeni çağ başkanı oldu.

2018- Milli Motosikletçi Can Avangart, Moto3 Acun Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe vasıl genişlik zihayat tayyareci yerine tarihe geçti.

19 Teşrinisani

1900- İngiltere’da latif ve seçilme hakkı talip 119 eş, Alt Tabaka Kamarasına zorla girmekten tutuklandı.

1926- Troçki ve Zinovyev, Politburo’dan kovuldu.

1938- Atatürk’ün naaşı, İstanbul’dan Ankara’evet, dram tıpkısı törenle yola çıkarıldı.

1943- III. Güneş Kongresi toplandı.

1949- PTT’ye devredildikten sonra 1938’üstelik yayınlarına vuzuh veren İstanbul Radyosu, normal yayınına başladı.

1967- TBMM, hükümete mutluluk dışına çeri çevirme yetkisi verdi. Armada alarma geçirildi, Ankara’daki 28. Öğür İskenderun’a hareket etti.

1977- Darı Heybet Başkanı Enver Sedat, İsrail’i konuşma eden evvel Gündüz Feneri şef oldu.

1979- Çarkıt milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul’bile uğradığı silahlı hareketli sonucu hayatını kaybetti.

1984- BM görevlisi Enver Ergun, Viyana’üstelik Ermeni teröristlerce katledildi.

1985- BENDE Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Heybet Başkanı Mihail Gorbaçov, Cenevre’üstelik ilk defa buluştu.

1988- Pakistan’üstelik, Benazir Butto başvekil seçildi.

1994- Halil Bahtiyar, Dünya Halter Şampiyonası’nda 7 dünya rekoru kırarak 3 değerli madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 dünya rekoru kırarak 3 değerli madalya, Fedail Güler de 70 kiloda iki dünya rekoru kırarak 2 değerli madalyanın sahibi oldu.

1999- İstanbul’daki AGİT Zirvesi’nin sonuç günü, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) yeni koşullara uyarlanmış şekli, tarafların liderlerince imzalandı.

2007- Macar edebiyatının duayeni Magda Szabo, 90 yaşında son etti.

2011- Ünlü beyaz perde yönetmeni Ömer Lütfi Akad, 95 yaşında İstanbul’dahi hayatını kaybetti.

2012- Amerikalı Çalgı Ödülleri töreninde, hanende Justin Bieber, yer balaban dürü akseptans edilen “Yılın Sanatçısı Ödülü”hangi müstahak görüldü.

2013- British Council, Türkçeyi, Birleşik Krallık’ta gelecek 20 yıl amacıyla yeryüzü yetişkin 10 vesile arasında gösterdi.

2013- Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeki Skovoroda Eğitim Üniversitesinde Türk Kültür Merkezi açıldı.

2016- Belçikalı Georges Prosper Remi evet bile farklı ismiyle Herge’nin çizeri olduğu Tenten’in maceralarına ilişik ayrımsız esmer tip himmet, Fransa’birlikte 1 milyon 550 bin avroya satıldı.

2018- Kazdağlarının eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu memul Antandros Antika Kenti’nde, üstünde 22 satırdan oluşan ve dekret yerine isimlendirilen kararnamenin yer aldığı 2 bin 200 yıllık yazıt bulundu.

20 Teşrinisani

1910- Meksika Devrimi başladı.

1923- Umum Fırkası “Muhafaza-i Ünsiyet Cemiyeti” örgütünü bünyesine aldı.

1926- MEMLUK’li edip Jack London intihar etti.

1943- İstanbul Beceri Üniversitesi kuruldu.

1945- II. Acun Savaşı’ndan sonradan Nürnberg duruşmaları başladı.

1949- Türk Milli Ayak Topu Takımı, Acun Kupası takım eleme maçlarının ilkinde Suriye’yi 7-0 yendi.

1953- Türkiye’deki evvel makine dayanırlık yarışı, “İstanbul-Ankara-İzmir-İstanbul” güzergahında yapıldı.

1959- BM, “Çocuk Hakları Deklarasyonu”nu yayımladı.

1961- Türkiye’dahi geçmiş ortak yönetim hükümeti, Başbakan İsmet İnönü eliyle AP ve CHP’li bakanlarla kuruldu.

1975- İspanya’üstelik General Franco öldü.

1979- İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi Öğretim Üyesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Beklenti Doğanay, uğradığı saldırıda öldürüldü.

1989- Mürekkep Milel Çocuk Hakları Sözleşmesi akseptans edildi.

2003- İstanbul’da, İngiltere Başkonsolosluğu ile HSBC Bank Genel Müdürlüğüne yönelik intihar saldırılarında 27 birey öldü.

2010- Türkiye’nin ilk kadın emniyet müdürü Şerife Feriha Sanerk hayatını kaybetti.

2011- İspanya’bile erken genel seçimler yapıldı. Esen görüşlü Halk Partisi tarihi bire bir galebe kazanarak tek başına iktidara geldi, sosyalistler demokratlık tarihindeki sunma üzücü sonucunu aldı.

2012- 12 Eylül askeri darbesine ilgili davada, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Dünya ile Gelgel Kuvvetleri Komutanı mütekait Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi vasıtasıyla bilge karşısına çıktı.

2015- Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Otel’dahi, 170 yabancı tabiiyetli, silahlı şahıslar yoluyla denyo makbuz. 22 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı rehine krizini, önceki Umum Ayakçak ile angajmanlı Halk Murabitun Grubu, sonra Macina Halas Cephesi üstlendi.

2021- Türkiye’bile Safha-3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Kovid-19 aşısının, fahri esenlik çalışanlarından sonraları gönüllü vatandaşlar üstünde üstelik uygulanması üzere başvurular başladı.

Share: