Kazakistan’dan Erzincan’a gelen araştırma görevlisi doktorlar branşlarında eğitim bilimi alıyor

Kazakistan Asfendiyarov Kazak Milli Tababet Üniversitesi araştırma görevlisi doktorları, kendilerini geliştirmek amacıyla Erzincan Binali Saika Üniversitesinde (EBYÜ) kendi branşlarında eğitim bilimi alıyor.

EBYÜ’nün yaptığı ikili anlaşmalar sonucu Kazakistan’dan gelen 15 asistan doktor, Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesinde dâhiliye, duyum yitimi, kadın mevlit ve hastalıkları, kulak koku alma organı ve geçit hastalıkları, bevliye, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, hikmet tedavi, sinir bilimi, endokrinoloji ve radyoloji bölümlerinde 2 ile 6 kamer ortada eğitim alacak.

Asistan etibba, hastanedeki uzman doktorlarla faaliyetler, sondaj, poliklinik ve vizite yaparak tecrübelerini pekiştirecek.

EBYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulmecit Kantarcı ile sayrılarevi Başhekimi Doç. Dr. Içtihat Kuyrukluyıldız, asistan doktorlarla vizite yapıp uzmanlık alanlarında bilgi verdi.

Prof. Dr. Kantarcı, “Bizim için coğrafya hoppadak Küçük Asya ile kapalı değil. Balkanlar’dan Çin seddine kadar bitmeme ettiği için nazik benzeri zihniyet altında bunları yapıyoruz. Bu kardeşlerimize her soy desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Başhekim Doç. Dr. Kuyrukluyıldız dahi hastanede sağlık hizmetlerinin birlikte Afiliasyon Protokolü gereği ulusal ve uluslararası tababet fakültesi asistanlarına terbiye verildiğini söyledi.

Kuyrukluyıldız, “Kazakistan’dan asistan arkadaşlarımız eğitim bilimi süreçlerini izafe etmek adına bilgi, deneme ve deneyimlerini yükseltmek yerine hastanemizi tercih ettiler. Birçok bölümde arkadaşımıza terbiye veriliyor. Kendileri 1-1,5 maaş, 3 evet birlikte 6 aylık programlar neticesinde hastanemizde eğitimlerini alacaklar. Bu bağlamda kendilerine hem kent kendisine hem üstelik hastanemiz adına elimizden mevrut desteği veriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Erzincan’birlikte dikilmek için gelebiliriz”

Hekim Akzira Boranbayeva ise ilk teşrin ayında eğitim bilimi ahzetmek üzere Erzincan’a geldiğini, enfeksiyon hastalıkları bölümünde eğitim bilimi aldığını belirterek, “Vizite ve derslere katılıyorum. Çok memnunum, hocalara teşekkürname ediyorum.” dedi.

Erzincan’birlikte gür aynı yetişek aldığını ifade fail Diyara İlyassova dahi “Burayı çokça sevdim. Polikliniklerde muayeneye katılıyorum. Estetik alanında üstelik eğitim alıyorum. İleride eksperlik sınavına girip Erzincan’da üstüne düşmek amacıyla gelebiliriz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: