Pisik ve köpek sahibi olanlar özen! Yeni yılda mal cezasına çarptırılabilirsiniz

Sahipli pisik ve köpeklere mikroçip eğreti zorunluğunun 31 Boşluk itibariyle serencam bulacağını hatırlatan Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, bu güneş itibariyle yonga taktırmayan efsanevi sahiplerine idari nakdî ceza uygulanacağı ve 1 Sülale 2023 tarihinden bilahare bile cezanın ödenmesiyle yonga yakışmamış işleminin yapılacağını söyledi.

ÇİP TAKTIRMAYANLAR MÜLK CEZASINA ÇARPTIRILACAK

Evcil kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve anahtar altına alınmasına dayalı Ekincilik ve Orman Bakanlığınca hazırlanan talimatname, 26 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’birlikte yayımlanan yürürlükle hayata geçirildi. Yönetmeliğe göre de 31 Meyan 2022 tarihine büyüklüğünde da sahipli pisik, kapik ve gelinciklerin cilt altlarına mikroçip takılarak elektronik ortamda araç altına alınmaları mecburi hale getirildi. Bu tarihe kadar hayvanlarına yonga taktırmayan efsanevi sahiplerine ise 5199 az yasa doğrultusunda yönetsel para cezası uygulanacağı bildirildi.

HAYVANLARIN TAKİBİ SAĞLANACAK

Yozgat’ta birlikte yerel efsanevi sahipleri, İl ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlükleri ile serbest baytar hekimler eliyle geçerli mikroçip ve kimliklendirme işlemini yaptırarak Ocak Hayvanı Vasıta Sistemi’ne kedi ve köpeklerinin kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor. PETVET sistemine hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, veladet tarihi, efsanevi sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, karye ve mahalle bilgileri kaydedilerek yerli hayvanlara pasaport çıkarılıyor. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi, evcil efsanevi nüfus ve sayısı ile hayvan hastalıklarının takibi ve arama altına alınması amaçlanıyor.

“SONUÇ TARİH 31 ARALIK “

Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, yerel kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip eğreti işleminin bünyelerinde bitmeme ettiğini söyleyerek, “Sahipli hayvanlara yonga takılması uygulamasını şahsen burada gösterdik. Bu aplikasyon yerel yani sahipli hayvanlara yonga takılması şeklinde ve bundaki kasıt kimliklendirme. seçkin operasyonla değil kolay tıpkı işlemle cilt altına yapıldı. Cilt altına çipler enjeksiyon marifetiyle takılıyor. Ondan sonraları bir barkot okuyucumuz var ve bundan sonra her birinin bire bir sahibi olacak. Bu kimlik sebebiyle hayvanın yapılan operasyonları, aşılamaları yahut hangi kadar bilgi varsa hepsi gözükecek. Bizim bakanlığımızın PETVET diyerek bire bir araç sistemi var, bilgiler barkot sistemi ile sisteme girilecek ve imdi bu işlemle evcil hayvanların kimliklendirilmesi mamul olacak. Bununla ilişik icraat 31 Mabeyin’ta sonuç. Ondan sonraki uygulamalarda 5199 sayılı kanuna göre ceza muamelat uygulanabilecek. Sahipli hayvanların kimliklendirilmesi İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde şuan yapılıyor. Bununla ilgilendiren özel bir merkezimiz var” dedi.

“YENİ SİSTEMLE AILE HAYVANI PASAPORTU EDİNİYORUZ”

Kedilerine yonga taktırmak üzere gelen Nihat Furkan Okatan ise, “3 adet kedim var, onlara zaman çip uygulamasını yaptırdık. Demin eskimemiş sistemle familya hayvanı pasaportu ediniyoruz. Hayvanlarımıza cilt altına işlenmesi kanalıyla çip takılıyor. amma velakin artık ocak hayvanı büyütmek daha tehlikesiz oldu. Hayvanımız kaybolduğunda bu çipi okutmak vasıtasıyla bulabiliyoruz, kime ilişik olduğu da daha etraflı bir şekilde görünebiliyor. Bu sistemin efsanevi sahiplerine çokça hayır olacağı amacıyla tığ yaptırma yolunu seçtik. Cezai aynı uygulaması var, bu yılın sonuna büyüklüğünde familya hayvanı sahibi olup birlikte yonga uygulaması yaptırmayan kişilere cezai işlem uygulanacak” şeklinde konuştu.

Share: