Gümüşhaneli güvenlik görevlisi emekliğini foto yaparak geçiriyor

Gümüşhaneli Fikret Bozkır, emekli olduktan sonraları tamam zamanını çocukluk hayali olan ressamlıkla doldurdu.

Küçük yaşlardan itibaren resme bağlam duyan Bozkır, hususi tıpkısı bankada güvenlik görevlisi adına çalışırken tıpkı yandan bile foto yapmaya bitmeme etti.

Hızlı ve yalınç gösterici yapmayı öğreten ünlü ressam Bob Ross’un monitör programlarını izleyerek kendisini geliştirmeye çalışan Step, görev yaptığı banka şubesinin kapatılması üstüne 1992’de ailesiyle nasıp edildiği İstanbul’a yerleşti.

3 bala babası Step, Youtube’da videolar izlemenin beraberinde İsmet Çabuk’tan karakalem, Senan Eynullayev’den yağlı boya dersleri aldı. 2002’de emekli olunca resme çıktı yoğunlaşan Bozkır, yaptığı Yeşilçam, Hollywood yıldızları ve siyasilere ilişkin portre çalışmalarıyla dikkati çekiyor.

65 yaşındaki Step, AA muhabirine, fotoğraf yapmaya 11-12 yaşlarında başladığını söyledi.

Gümüşhane’de gösterici üzerine kendisini güçlü ilerletemediğini ancak İstanbul’a gittikten bilahare ongun ustalarla say imkanı yakaladığını belirten Step, zayıf fırça ve besili boya tekniklerinde kendini az çok geliştirdiğini anlattı.

Step, öğreneceği bundan sonra maharet olduğunu vurgulayarak, “Bu işin zirvesi bulunmayan, ne büyüklüğünde öğrenirsen o kadar kendini geliştirirsin.” dedi.

Yazın suret malzemelerini alarak Gümüşhane’ye geldiğini anlatım eden Step, “Burada isteyen kardeşlerimin portrelerini yapıyorum. Ark fırça portre, besili boya dekor, yağlı boya portre üzere temas tür kılık yapıyorum. Şipşak birden bütün siyasilerin, Yeşilçam ve Hollywood artistlerinin, akrabaların, isteyenlerin ev fotoğraflarını, portrelerini çokça yaptım.” diyerek konuştu.

Yağlı boya, zayıf fırça tekniğiyle çokça sayıda kılık yaptığını kaydeden Step, “Yaptığım resmi eğer benzetebiliyorsam, ‘Budur.’ diyorsam, o kişiye dürü ediyorum. Tıpkısı resmi bitirdiğim antlaşma, gösterici pir olunca seviniyorum.” ifadelerini kullandı.

Fikret Step, kendisi kabil resme rabıta duyanlara şu tavsiyelerde bulundu:

“Burada resme rabıta duyan kardeşimiz olursa seve seve, mal almadan benzeri şeyler öğretmeye çalışırım. Gösterici yapanlara birlikte tavsiyem yavaş yavaş, titiz şekilde fotoğraf yapmaları. Detaylara haddinden fazla dikkat etmeleri lazım. Ben detaylara haddinden fazla özen ediyorum. Söz Gelimi yüzde benzeri cızık, gözün zarfında bire bir nitelik… Bunlara ilgi etmezsen kılık benzemez. Bu işte olmazsa olmaz, ustadan bu işin tekniğini öğreneceksin.”

Share: