Karabük’ün periferi günâşık üretimi, tutma modeliyle 900 tona yükseldi

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca periferi gündöndü üretiminin artırılması için sübvansiyon kapsamına alınan Karabük’te bu yıl 3 bin dekar alandan 900 ton im elde edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla bu sene mart ayında “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Tutma Modeli” kapsamındaki ürünler listesine âlem gündöndü birlikte eklendi.

Yağlık ayçiçeği üretiminin artırılmasının hedeflendiği destekleme programına, Aydın’ın Efeler, Kasır, Sultanhisar ve Yenipazar, Kütahya’nın Domaniç ilçeleri, Sivas’ın Hafik havzalarının yanı sıra Karabük’ün Eskipazar ilçesi dahil edildi.

Kararın ardından şehir genelinde birçok rençper, kıran günâşık üretimi desteklerinden feyizlenmek amacıyla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne müracaatta bulundu.

Program kapsamında çiftçilere başta yavru girmek için değişik destekler verildi, sonunda ekim alanı 350 dekardan 3 bin dekara çıktı.

Geçen yıl 105 ton dünya günebakan üretiminin yapıldığı kentte, bu yıl terviç modeli yardımıyla 900 ton iz makbuz.

“Döl destekleri sürecek”

İl Tarım ve Orman Müdürü Kilolu Ayvalık, AA muhabirine, Karabük’ün Türkiye Tarım Havzaları Istihsal ve Destekleme Modeli kapsamına alınmasının arkası sıra ağır sıklet murat olduğunu, çiftçilere döl desteğinde bulunduklarını söyledi.

Kent genelinde 3 bin dekar alanda üretimin yapıldığını tamlayan Ayvalık, “Gayet bol tıpkısı sene geçirdik. Genelde dekar başına 300 kilogram im elde ettik. Bu üstelik 3 bin dekar alanda 900 ton nişane demektir.” diye konuştu.

Ayvalık, gelecek yıllarda üretimi daha de artıracaklarını, soy sop desteklerinin süreceğini kaydetti.

Share: