Gümüşhane’ye gelen Batmanlı zinde kızlar, bateri zurnayla karşılandı

Gümüşhane’ye mevrut Batmanlı zinde kızlar, bateri zurnayla karşılandı

Petrol kentinden Sim kente geldiler

GÜMÜŞHANE – Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Anadoluyuz Tığ” projesi çerçevesinde 3 günlüğüne Gümüşhane’ye gelen Batmanlı güre kızlar bateri zurnayla karşılandı.

Bakanlık vasıtasıyla gençlerin tarihi ve kültürel mirasları tanımaları ve gönüllülük bilincini özendirici faaliyetlere katılmaları için gerçekleştirilen “Anadoluyuz biz” projesi çerçevesinde Batman’dan gelen 17-23 gözyaşı arası 40 gailesiz kız Gümüşhane’yi musahabe etti.

Program çerçevesinde Gençlik Merkezinde umum oyunları ekiplerinin davul-zurna eşliğinde oynadığı oyunlarla karşılanan öğrenciler mutluluklarını dile getirdi.

11 saatlik yolculuğun ardından ulaştıkları Gümüşhane’de kız öğrenci yurdunda konaklayacak çoluk çocuk kentin bozuk iskân yeri Süleymaniye Mahallesinde seyahat ve kasaba temizliği yaptıktan bilahare Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesine geçecek. Peşi Sıra Kelkit ilçesinde martir Piyon Leşker Selman Güler’in ailesi ve kabrini ziyaret edecek olan gök bilimi Kişmiri Mağarası, Torul Kalesi Sırça Tutum Terasını musahabe edecek, Zigana Gümüşkayak Ski Merkezinde tabiat yürüyüşü yaptıktan sonraları Limni Gölünü gezecek.

Etkinlik amacıyla Batman’dan mevrut Içten Rekiz, “Proje kapsamında yer yağı kentinden Gümüş şehrimize geldik. 11 saatlik kavi yolculuktan bilahare buraya geldik amma herşeye değdi. Herşey çokça sunturlu, Gümüşhane çok iyicene, etkinlikler ve planlama çokça iyice. Emeği güzeşte herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Bir özge mektepli Senem Onaylama çok evire çevire karşılandıklarını ve kentin yeşilliğine hayran kaldığını belirtikten Fatma Hasanoğlu da “Gümüşhane’yi gelmeden ilk araştırmıştım. Çokça güzel karşılandık. Çokça iyice ve sevinçli geçiyor. Bakanlığımız tarafından ücretsiz sağlanan bu gezi amacıyla teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Gümüşhane Cahillik Merkezi Müdürü Selman Eroğlu ise proje kapsamında elan evvel tekrar Batman’dan gelen ayvaz öğrencileri ağırladıklarını şimdi da kız öğrencileri konuk edeceklerini belirterek, “AnadoluyuzBiz projesi kapsamında Batman’dan 40 mektepli ve 3 görevlimizi karşıladık. Kendilerini ilimizde ağırlamaktan çok mutluyuz. 3 devir süresince tarihi turistik yerleri gezdireceğiz, toplumsal projeler yapacağız. Sunma evire çevire şekilde ağırlayıp uğurlayacağız” dedi.Share: