Giresunlu kadınlar depremzedeler için örüyor

Giresunlu kadınlar depremzedeler amacıyla örüyor

GİRESUN – Giresunlu kadınlar, yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşlar amacıyla ördükleri hırka, bere, kazak, ellik ve bebekler için patik ile yürekleri ısıtacak tıpkısı çalışma başlattılar.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından ülkenin dört bir yanından bölgeye yardımlar gönderilmeye devam ediyor. 7’den 70’e rastgele vatandaşın depremzedelere yardım etmek için seferber olduğu şu günlerde Giresunlu kadınlar dahi yaşıt tıpkı mücahede içerisine girdi. Giresun’de benzeri araya gelen 66 yaşındaki Hamide Altıyaprak ve komşusu 56 yaşındaki Gülkız Şahin itici kış günlerinde evsiz kalan depremzedelerin üşümemesi amacıyla belik örüyor. Giresun Belediyesi’nin yardım kampanyasına geçmiş etapta ellerinde mevcut hırka, bertik, kazak ellik ve bebekler üzere patik üzere onlarca kıvılcım ürünü doğrulama ederek sarsıntı bölgesine gönderen kadınlar yıpranmamış ürünler için örgü örmeye devam ediyor.

Yeni örgüler için iş yapıyorlar

Örgü örerek depremzedelere bindi verdiğini aktaran Hamide Altıyaprak, “Tüvana kızlığımda öğrendiğim umum işlerini yapmaya devam ediyordum. Bugüne kadar elimde ördüğüm onlarda belik kazak, hırka, bere, atkı ve bebekler amacıyla giyecekler vardı. Şehremaneti depremzedeler amacıyla kampanya başlatınca derhâl bili verdik ve onlarca belik elişlerini depremzedelere gönderdik. Fakat elimizdekileri göndermekle yetmiyor. Komşularımızla tıpkısı araya gelerek yer sarsıntısı bölgesi üzere üretmeye devam ederek belik örüyoruz. Depremzedelere elimizden geldiğince bizlerde bir şeyler yapmak istiyoruz. yünler, şişler veriyoruz. Bu şita gününde onları ısıdam tutak örgüler örmeye çalışıyoruz” dedi.

Sistem evinde depremzedeler için örüyor

Mahallede belik yapmasını bilen herhangi bir kadının depremzedeler için belik ördüğünü anlatan Gülkız Delicesine ise “Kadınlar kendisine benzeri araya geldik hakeza ayrımsız mücahede yaptık. Hep evinde depremzedeler üzere örüyor. Kimi Zaman bir araya geliyoruz, ara sıra de cümle öz evinde örüyor. Amacımız bu şita gününde onları ısıdam tutak ürünler beğenmek. Bugüne büyüklüğünde elimizde ne varsa gönderdik ama bu bitmeme eden ayrımsız gerekseme olduğu için bizde gönderdiklerimizle yetinmiyoruz yenilerini örüyoruz. Hep mütemadi örmeye bitmeme ediyor. Ki neye yetişebiliyorsa onu yapmaya çalışıyor. Onların çadırda soğukta oturduğunu düşündükçe imdi azimle örüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: