Gelecek Partisi lideri Davutoğlu iktidara seslendi: Seçme ortamı yaklaştıkça provokasyonlar artabilir

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, cemaziyelevvel İstanbul Maltepe Aktiflik Alanı’nda Erzurum Konfederasyonu (ERKON) marifetiyle planlı ‘Erzurum Lansman Günleri’ne gelmek istedi. Fakat on paralık beklemediği tıpkı durumla karşılaşan Davutoğlu, alana alınmadı.

“AMASYALI HEMŞEHRİLERİM GEREKLİ TEPKİYİ VERDİLER”

Amasya yer teşkilatının daveti üzerine Amasya’ya giden Davutoğlu, Cuma namazını kılmak üzere gittiği Melik II. Bayezid Camisi’nde de protestolarla karşılaşmıştı. Yaşadığı iki görüngü üzerinden iktidara seslenen Davutoğlu, içtimai medya hesabından paylaştığı videoda dikkat çeken sözler harcama etti. Davutoğlu şu ifadeleri kullandı;

“Ben eleştirilere açığım. Fakat yapılan eleştiri değildi. Partiler ortada ayrım bile yapılarak, ‘camiye gelmeyenlerle niye oturuyorsunuz?’ tabirinden bir provokasyonla biraz kışkırtmacı, cami avlusunda siyaset yapmaya kalktı. Camiler bizleri birleştiren Allah’ın evleridir. Bana yapılan eleştiriyi kabul ederim ama vatandaşlarımız arasında cami sırf benzeri ayrımı asla akseptans etmem. Bu provokatörler karşısında cami cemaati ve Amasyalı hemşehrilerim muktezi tepkiyi verdiler. Ancak basına yansıyan görüntülerden, sanki camide benim protesto edildiğim kadar aynı intiba doğdu. Eğer böyle tıpkı protesto varsa, o protestoyu organize edenler, onları destekleyen, camileri siyasa arenasına çevirenlerdir. Demin soruyorum o provokatörlere, mazi akşam şen uyudunuz mu?”

“CAMİDE ASLA PROVOKATÖRLERİ ÜZERİMİZE SALMAYIN”

İktidara birlikte seslenen Davutoğlu, “Camilerimizi tecezzi noktaları yerine değil, bizi birleştiren mekanlar ve kimseye ilgili sıfır hemen Allah’a ilişik olan, Allah’ın evleri adına görün. Camide asla provokatörleri üzerimize salmayın” diyerek konuştu.

“DERİN HÜZÜN DUYDUM”

Davutoğlu, Erzurum Lansman Günleri’ne katılımının engellenmesiyle ilgili ise şu açıklamayı yaptı: “Erzurum derneklerinin daveti üstüne kendilerine katılacağımı bildirdiğim benzeri neşelilik vardı bugün. Akmak amacıyla yola çıktığımda bire bir nabız aldım. Erzurum dernekleri, validen ve şehremaneti başkanından gelen baskılar zımnında arkadaşlarımızdan benim katılmamamı ve tıpkısı müddet sonraları tekrar gelebileceğimi anlatım etmelerinden dip gam duydum.

“HEP ŞEHİRLERİMİZ HEPİMİZİNDİR”

Ego oraya Erzurumlu kardeşlerimle Dadaşlarla buluşmaya geliyordum. Vali ve belediye başkanına Erzurum’a hizmet ettikleri sürece, değme antlaşma de muhabbetle karşılarım. Ama onlar elan evvel başbakanım diye niteleyerek hitap ettikleri bire bir heybet adamını, ‘Eğer o gelirse, tığ gelmeyiz’ diye Erzurum derneklerine külfet uygulamaya çalıştılar. Buradan o valiye, belediye başkanına, onların arkasındaki siyasal iktidara sesleniyorum. Hep şehirlerimiz hepimizindir. Erzurum Kongresi, şüphesiz milletimize aitse Erzurum üstelik milletimize aittir. Ne bir bürokrata, hangi benzeri siyasiye, hangi tıpkı iktidara aittir. Biz Erzurum’u aşkla sevmeye bitmeme edeceğiz.

“CAMİLERİMİZİ VE ŞEHİRLERİMİZİ PROVOKASYONLAR ÜZERİNDEN SİYASİ TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIN”

İktidarda olanlar ne yaparlarsa yapsınlar, Erzurum bizim tarihimizin oma, Anadolu’nun kalesidir. Ben Konyalı olduğum büyüklüğünde Erzurumluyum, Konyalı olduğum kadar Amasyalıyım. Buradan erk sahiplerine kesin tıpkısı mütalaa atfetmek istiyorum. Seçim ortamı yaklaştıkça, bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden siyasi ağız dalaşı konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Biz 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız. Biz baskılardan yılmamışız, hiçbir şeyden yılmayacağımızı bilirsiniz.

“TEMAS GİTTİĞİM ŞEHİRDE CUMA NAMAZI KILMAYA DEVAM EDECEĞİM”

ARTIK değme gittiğim şehirde, o şehrin sunma şişman camisinde cuma namazı kılamaya devam edeceğim. Aşkla sevdiğim bilcümle şehirlerin, davet edilmem halinde tanıtımlarına de gideceğim. Şehirlerimiz hepimizin, camilerimiz ise vakit kaybetmeden Allah’ın evi namına bilcümle müminlerindir.

AMASYALI VE ERZURUMLU VATANDAŞLARA SESLENDİ

Amasyalı ve Erzurumlu hemşehrilerime de sesleniyorum. Bu olaylardan çokça üzüldüğünüzü biliyorum. Ama üzülmeyin. Sizin, bizi ne büyüklüğünde muhabbetle sevdiğinizi ve bizim Amasya ve Erzurum’a ne kadar aşık olduğumuzu siz da biz da çok mebzul biliyoruz. Bu günler beğenilir. Bu nüfuz sahipleri, tekellerine aldıkları ağır sıklet ile şehirlerimizi, camilerimizi bölmeye kalkışabilir. Amma tığ birleştireceğiz. Kızmayacağız, öfkelenmeyeceğiz. Pir sözle hitap etmeye devam edeceğiz. Bu iki keskin olaydan lüzumlu dersin alınacağını ve analog provokasyonların, engellemelerin yapılmayacağını ümit ediyorum. Amma yapmaya devam ederlerse, bilsinler ki tığ herhangi bir camiye, temas şehre gitmeye bitmeme edecek, gelişigüzel vatandaşımızın gönlünde yerimizi almaya kararlılıkla devam edeceğiz.

TEŞEKKÜR ETTİ

Erzurum valisinin ve büyükşehir uray başkanının bu nezaketsiz tutumu karşısında, Erzurum’un onurunu ve izzet adamı ahlakını onlara hatırlatan değerli İl Başkanımız İsa Mesih Şahin’e, Ati gönüllülerine, orada mevcut Erzurumlu hemşehrilerimize ve konuşmasında Erzurumlar namına bizden bozukluk dileyen haddinden fazla altın dostum Erzurum Milletvekilimiz Sayın Naci Cinisli’ye teşekkürname ediyorum.”

Share: