Davutoğlu: Camilerimizi ve Şehirlerimizi Siyasi Ağız Dalaşı Konusu Yapmayın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Buradan nüfuz sahiplerine açık bir kaygı isnat etmek istiyorum. Intihap ortamı yaklaştıkça bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden siyasal ağız dalaşı konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Tığ 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız, tığ baskılardan yılmamışız. imdi rastgele gittiğim ilin genişlik büyük camisinde namaz kılmaya devam edeceğim” dedi.

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, toplumsal iletişim araçları hesabında; “Ulan kuvvet sahipleri; camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlarla siyasi tartışma konusu yapmayın! Bizi asla yıldıramazsınız” açıklaması bire bir video paylaştı.

“ŞAYET BÖYLE BİR IHTARNAME VARSA UTANMASI GEREKEN O PROTESTOYU DÜZENLEYENLERDİR”

Davutoğlu, 7 Ekim’de Amasya’nın ilçesi Suluova’bile Cuma Namazı çıkışında “bazı partizanların provokasyonlarına uğradığını” söyledi. Davutoğlu, “Camiye gelmeyenlerle illet teşrikimesai yapıyorsunuz” sorusunun kendisine sorulduğunu kaydetti. Davutoğlu, “Camiler bizleri birleştiren Allah’ın evleridir. Oraya giren temas partiden kardeşlerimiz, vatandaşlarımız var. Bana yapılan eleştiriyi akseptans ederim ama vatandaşlarımız beyninde ‘cami’ tamamen aynı ayrımı asla akseptans etmem. Bu provokasyonlar karşısında Amasyalı kardeşlerim ve cami cemaati zaruri tepkiyi verdiler. Ancak basına yansıyan görüntülerden neymiş benim camide ihtarname edildiğim kabil tıpkı intibaa doğdu. Eğer böyle tıpkı ihtarname varsa utanması müstelzim o protestoyu düzenleyenlerdir. Camileri yöntem arenasına çevirenlerdir. Şimdi soruyorum o provokatörlere: Geri şeb rahat uyudunuz mu… Ben Amasyalı hemşerilerimi bütün bu yara olay dolayısı ile arılama ederim. Onlar bize haddinden fazla balaban misafirperverlik gösterdi” dedi.

“CAMİLERİMİZİ VE ŞEHİRLERİMİZİ PROVOKASYONLAR ÜZERİNDEN SİYASİ TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIN”

Zaman İstanbul’bile planlı Erzurum Tanıtım Günleri etkinliğine davetli olduğunu fakat etkinliğe katılmasına bariyer olunduğunu tamlayan Davutoğlu şunları söyledi:

“Erzurum Lansman Günleri dolayısı ile Erzurum derneklerinin daveti konusunda katılacağım ayrımsız etkinlik vardı. Katılmak üzere yola çıktığımda tıpkı tasarı aldım. Erzurum dernekleri (Erzurum) Vali’sinden ve (Erzurum) Şehremaneti başkanından gördükleri külfet üstüne arkadaşlarımızdan benim katılmamı ve aynı süre sonraları tekrar gelebileceğimi anlatım etti… Henüz ilk ‘Başbakanım’ diye seslenme ettikleri ayrımsız heybet adamına ‘Eğer o gelirse biz gelmeyiz’ diyerek Erzurum derneklerine takı uygulamaya çalıştılar. Buradan o veliye, şehremaneti başkanına ve onların arkasındaki siyasal iradeye sesleniyorum: Bütün şehirlerimiz hepimizindir. Erzurum Kongresi elbette milletimize aitse Erzurum dahi milletimize aittir. Buradan nüfuz sahiplerine net tıpkısı rey isnat etmek istiyorum. Seçme ortamı yaklaştıkça bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden siyasi tartışma konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Biz 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız, tığ baskılardan yılmamışız. Hiçbir şeyden yılmayacağımızı bilirsiniz. artık her gittiğim ilin yeryüzü balaban camisinde namaz kılmaya bitmeme edeceğim.

“BİZ BİRLEŞTİRECEĞİZ. KIZMAYACAĞIZ, ÖFKELENMEYECEĞİZ”

Bugünler mazbut. Bu kuvvet sahipleri tekellerine aldıkları yavaş ile şehirlerimizi, camilerimizi bölmeye kalkışabilir. Ama biz birleştireceğiz. Kızmayacağız, öfkelenmeyeceğiz. Pir sözle hitap etmeye bitmeme edeceğiz. Bu iki olaydan lazım derslerin alınacağını ve benzer provokasyonlardan, analog engellemelerin yapılmayacağını ümit ediyorum. Ama yapılmaya bitmeme ederlerse bilsinler ki tığ değme camiye, herhangi bir şehre gitmeye bitmeme edecek, rastgele vatandaşımızın gönlünde yerimizi almaya kararlılıkla devam edeceğiz. Erzurum Valisinin ve Erzurum Belediye Başkanının bu nezaketsiz tutumu karşısında Erzurum’un onurunu ve oran adamı ahlakını onlara hatırlatan altın İl Başkanımız İsa Mesih Şahin’e, Ati gönüllülerine, orada bulunan Erzurumlu hemşerilerimize ve konuşmasında Erzurumlular adına bizden bozukluk dileyen haddinden fazla altın dostum Erzurum Milletvekilimiz Sayın Naci Cinisli’ye teşekkür ediyorum.”

Share: