“Mısır Tavuğu ve Kırk Haramiler” Avusturya’nın yer eski operalarından birinde sahnelendi

Avusturya’nın başkenti Viyana’üstelik Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Viyana Ahali Operası işbirliği ile “Hindi ve Kırk Haramiler” ünlü masal konseri düzenlendi.

Başkentin genişlik bozuk operalarından Umum Operası’nda sahnelenen konserde, Opera ve Olivinn Ensemble sanatçıları, Türk masallarını müzikler eşliğinde Türki ve Almanca namına izleyicilerle buluşturdu.

Viyana YEE Koordinatörü Ayşe Yorulmaz, etkinliğe ilgili yaptığı açıklamada, Enstitü marifetiyle Türk edebiyatına ilişkin eserleri çocuklara ve yetişkinlere takdim etmek amacıyla Avusturya genelinde çok sayıda zindelik düzenlendiğini ifade etti.

Yorulmaz, “Yetişkinler kadar ayrıntılar aracılığıyla birlikte Türk edebiyatı eserlerine bunaltıcı bent gösterildiğini çalmak kurum verici. Bu faaliyetimizde olduğu gibi Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında Avusturya’birlikte Türk kültürünün geniş bir yelpazede tanıtımının yapılacağı cerrahi müdahale düzenlemeye bitmeme edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

YEE’nin Viyana’da 2015’ten itibaren faaliyetlerine başladığını hatırlatan Yorulmaz, Enstitünün dünyanın değişik coğrafyalarında açık tıpkı yelpazede Türk kültürünün zenginliğini öncelemek üzere kültürel etkileşim faaliyetleri sürdürdüğünü, bu doğrultuda domestik ve arsıulusal kurumlarla işbirliği yapmaya bitmeme edeceğini aktardı.

Gösterinin arkası sıra Olivinn Ensemble oyuncuları, Türk enstrüman enstrümanlarını konsere mevrut çocuklara tanıttı.

Share: