6-8 Ilk Teşrin olaylarında şehit olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun beyin yerde kalmadı, vatan sağolsun”

– 6-8 Teşrinievvel olaylarında şehit olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun akıl yerde kalmadı, vatan sağolsun”

AMASYA – HDP’nin çağrısı üzerine 6-8 Ilk Teşrin 2014’te terör örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de martir olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’birlikte adını haiz ağababa ocağında dualarla anıldı. Martir babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun bellek yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası yadigâr fotoğraflarıyla donatıldı

Şehit başkomiserin saldırıdan geçmiş adını kendisinin verdiği baba ocağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi eliyle ‘Martir Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ namına değiştirildi. Lüp tıpkı odası de görev yaptığı Cıvıl Cıvıl ve Bingöl’de çekilen andaç fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli hunriz teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye destek bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Güvenlik Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere düzenlenen saldırıda Ürker bati yaralanırken, yardımcısı Atıf Delimsirek ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olmuştu. Geride ızdıraplı tıpkı eş ile bire bir kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun esas ve babası güzeşte sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diyerek birşey namevcut”

8 sene önce yaşanan hunriz eylemlere etken olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini tamlayan İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diye tıpkı özdek namevcut. Çağrıyı yapanlar galiba. Onlar sokağa davet etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi belki olmayacaktı. Sistem arkadaşça yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diyerek konuştu.

Şehitler için yakarış edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Güven Müdürü Ulvi Eksiksizlik Kurt ve beraberindeki yetkililerle şehit başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından yurt toprağı için canlarını feda fail şüheda üzere yakarış edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları da unutulmadı

Uzun namlulu zırh, molotofkokteyli, havadan fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, iş yerleri ile araçlarına kötülük verildiği 6-8 Ilk Teşrin olaylarında Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum Bölgesi halkının ayaklanma için kışkırtıldığını hatırlatan Vali Mustafa Masatlı, 2 polis güçleri şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan fazla de yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının de bu saldırılarda linç edildiğine özen çekici Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki bir çocuk 3 arkadaşıyla gelişigüzel arkalama dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara üstelik Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Ilbay Masatlı: “Bu memlekete kendini ilişkin hisseden insanlarımız bizim mebde tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması amacıyla bağlantı, beraberlik ve dayanışmanın önemine aksan işleyen Masatlı, “Bu memlekete kendini bağlı ve ilgili hisseden, bu memlekette ilelebet yaşamayı idea eden hep insanlarımız bizim mebde tacımız” ifadelerini kullandı.

Share: