Engin Özkoç’tan Bakan Soylu’ya: “Senin Mahcupluğunun Bedelini, İnsanlarımız Canıyla Ödüyor”

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’evet; “Güzeşte yıl Aristokrat, burada ‘terörü bitirdik’ dedi. Yahu tek yüzlü yüzlü bu yıl da, elan yeni bomba patlamışken bir sözleri gene burada söyledi. Meğer sene başından bu yana 88 askerimiz, 17 polisimiz 105 evladımızı teröre martir verdik. ‘Teröristlerin pabuç numaralarına büyüklüğünde biliyoruz’ dedin. ‘Kuş uçurtmuyoruz’ dedin. Bir Iki önce birlikte gine bire bir sözleri söyledin. O Hâlde şüphesiz oluyor de benzeri eş yıldırıcı asayiş unsurlarının ve istihbaratın yer canlı olduğu Afrin’den elini kolunu sallayarak Türkiye’nin sınırlarını geçti? 1200 kilometre kat alıp dahi geldi İstanbul’a? Sen terörle savaşım adı altında Taksim’deki saksılarla bankları kaldırdın. İşte senin terörle savaşım anlayışın bu. ‘Mahcubuz’ dedin. Ego sana mahcupluk ne göstereyim. Görevini uyarınca yapmayanların kullandığı sözdür. Sen görevini uyarınca yapmadın. ‘Mahcubuz’ dediysen, o koltukta münasebet oturuyorsun? Senin mahcupluğunun bedelini, insanlarımız canıyla ödüyor” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı stabil hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri Bakan Süleyman Aristokrat’nun katılımı ile başladı.

Soylu’nun sunumunun peşi sıra evvel söz, CHP Grubu’na verildi. CHP Grubu namına CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Özkoç meşveret yaptı. Konuşması sırasında Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Özkoç’un sözünü keserek asıllar ve üsluba ilgili açıklama yaptı. Özkoç ise Vekil Soylu’ya bir uyarıları yapmadığını belirterek Cevdet Yılmayan’a, “Bakanı neden uyarmadınız? Çekinmezlik etme, bakandan önce illet söylemedin bunu? Yürekten olmayan, iki yüzlü tıpkı yaklaşım bu” tepkisini gösterdi ve kınadığını söyledi. Cevdet Yılmayan ise “İkiyüzlü değil. Asıllar konusunda hepinizin hassasiyetini bekliyorum” dedi.

“Benzeri şekilde bakanı de uyarmanız gerekirdi. Bakanı uyarmadan, ikiyüzlü tıpkısı yöntem yaptınız. Sizi kınıyorum, Sayın Başkan” diyen Özkoç’un konuşması özetle şöyle:

“SÖYLEDİĞİNİZ SÖZLERİN, YÜZDELIK 70 İFTİRA, HILE: Konuşurken karışık aynı dille konuşuyorsunuz. Söylediğiniz sözlerin yüzdelik 70’i iftira, domates dolmasi olduğu halde; yüzünüz tek kızarmıyor. Bu konuda topluluk olduğunuzu görüyorum. Büyük Ortadoğu Projesi’nden, bahsetti. Balaban Ortadoğu Projesi’nde ve Irak’ın bölünmesinde ÇAKER’ye buradan yaptığın timsah gözyaşlarıyla yaptığın göndermelerde, ‘KUL’nin Iri Ortadoğu Projesi’nin Herif Başkanıyım’ diyen senin Umumi Başkan’ın Recep Tayyip Erdoğan’dır. 3 milyon 750 bin Dindar’ın katledilmesine ve Mutekit dünyası param kıvılcım edilirken Amerikalı askerlerinin Noel’ini kutlayan birlikte senin Genel Komutan’ın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

SEN KİRLİ BİR DİL KULLANDIĞIN İÇİN…: Biz bu PKK sürecini haddinden fazla dolgunca biliyoruz. Türkiye’dahi PKK elini kolunu sallarken, Türkiye’ye girerken Habur Sınır Kapısı’nda; ilçebay ve valilere, ‘Onlara dokunmayın’ emrini veren sizlersiniz. Recep Tayyip Erdoğan millî televizyonda dedi ki… ‘Bizim zamanımızda yeryüzü çok PKK terör örgütü güçlenmiş ve silahlanmıştır’ dedi. Sen kalıntı aynı çevirici kullandığın üzere, domates dolmasi ve bühtan söylediğin üzere bunları tek bir tane ortaya koyacağım.

BIRICIK BIRICIK AÇIKLAYACAĞIM: Amatör, suç aktif, suçu koruyan ayrımsız bakanın, mesaisini ve makamının gücünü kara dünyalık ilişkilerini, gözdağı ve şantaj için kullandığını konuşmanda kendi itiraflarınla yegâne tek açıklayacağım. Aristokrat, yaptığın suçlarla hem Anayasa’nın hem üstelik TCK’nın birçok maddesini aktif acun tarihinde görülmüş bulunmaz İçişleri Bakanlarındansın. Anayasa’nın 137; TCK’nın 106, 107, 114, 216, 217, 257, 279, 281, 282, 283, 284, 288’inci maddelerini bilerek, istekle, milletin gözünün içine bakarak, göstere göstere çiğnedin. Her biri kapsamında işlediğin suçlarla ilişik hakim karşısında hesap vermen için CHP hesabına ekip başkanı vekili kendisine elimden ne geliyorsa onu yapacağım.

SUÇLUYU KORUDUN, KOLLADIN: Millî bire bir kanalda tek sıkılmadan itiraf ettin. Ayrımsız siyasetçi mafya babasından seçme kamer kazanç alıyor dedin. Vereni birlikte alanı dahi biliyorum dedin. Adını açıklamadın. Onunla ilgili değme yanlışlık işleminde bulunmadın. Suçluyu korudun ve kolladın. Hep milletvekillerini ise zan altında bıraktın. Temel özlük siyasi partinin milletvekillerini da zan altında bıraktın.

MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA İTİRAF ETTİN: Geçen sene bu komisyonda milletin gözünün içine baka baka itiraf ettin. Kara servet aklayıcısı Sezgin Baran Korkmaz’ı şüphesiz kaçırdığını açıklıkla anlattı. 22 Teşrinisani 2021 günlü encümen tutanağı… Şöyle diyorsun; ‘Elan ötesini birlikte söyleyeyim Açık Deniz Özkoç, tığ bir öz yaptık. Devletin bilcümle kurumlarıyla tepeden aşağıya öyle ayrımsız karar aldık, meselenin içine öyle bire bir daldık kim bize sistem kuranları açığa düşürdük’ diyorsun. Yani devletin bildirme üstende, sana bu emri veren Recep Tayyip Erdoğan mıydı? Sen Sezgin Baran Korkmaz’ı açık açık, devletin imkan ve kabiliyetini kullanarak onu mikro dışına kaçırdığını itiraf ettin.

NİYE PİS PİS SIRITIYORSUN?: Bu Sezgin Yağmur Korkmaz kim? Illet gülüyorsun, yaptıkların hoşuna mı gidiyor, illet berduş berduş sırıtıyorsun… ÇAKER Maliyesi’ni dolandıran adamların kişmiri parayı Türkiye’ye gönderdikleri hayat; BENDE’birlikte tam adamlar yakalandı ve Korkmaz’ın ismini verdi. Türkiye’üstelik dört ayrı murafaa, Korkmaz’ın dünyalık varlıklarına ahali konulması amacıyla değişmeyen aldı. Ev dışına sorti yasağı konuldu. Ayrımsız umum düğmeye bastı. Senin itirafına göre Soylu’nun zat eliydi. Sezgin Yağmur Korkmaz’ın mal varlığı üzerindeki tedbir ve dar dışına ayazlık yasağı patadak kaldırıldı. Yani Adalet Bakanlığı’nı işin süresince bulundurdunuz.

SEZGİN BARAN KORKMAZ SENİN KAPINDA SİGARA İÇİYORDU: 4 Boşluk 2020’dahi, Sezgin Baran Korkmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile makamında görüştü. Hatta o çevrim o kadar meşguldün kim sen makamında görüşmeler yaparken Sezgin Yağmur Korkmaz’ı getiren iki güç Sezgin Yağmur Korkmaz ile senin kapında sigara içiyordu. Demin soruyorum, Sezgin Baran Korkmaz ile ne konuştun? Ne konuştun birlikte Sezgin Baran Korkmaz, 1 çevrim bilahare sınırlı dışına, senin sayende kaçtı. Bilahare MASAK, Korkmaz üzere anide esmer para akladığı raporunu yayınladı. Bilahare murafaa denetim kararı çıkardı. Oysa filhakika vardı. Sonra kırmızı bülten ile Avusturya’da yakalandı. Demincek birlikte MEMLUK’üstelik yargılanıyor. Türkiye’de suç işledi, senin sayende KÖLE’üstelik.

GÖSTERİYORUM… UYUŞTURUCU BAP İLE YAKALANAN AYKUT, SOYLU İLE: Bu ülkede; kara mülk aklayıcılarının, çete liderlerinin, esrar-kokain kaçakçılarının İçişleri Bakanı ile beraberinde gelebilmesi ve geçip gidebilmesi alışılagelen değildir. Gösteriyorum, 2 bilyon dolarla ancak dışına kaçan ‘kripto tosuncuk’ Süleyman Soylu ile… Süleyman Aristokrat, maden yön ile yakalanan Abdülhamit Burak Aykut ile. Deminden gösteriyorum Aristokrat, Aleyna Çakırdoğan cinayetinin şüphelisi Ümican Uygun’un babası ile. Süleyman Aristokrat, lüks araçta maden kullanan ‘pudracı’ Kürşat Ayvaoğlu ile. Gösteriyorum, Süleyman Aristokrat, Brezilya’de 1,3 ton eroin ile yakalanan uçağın sahibi Şehmus Özkan ile.

TÜRKİYE’NİN UYUŞTURUCUDA ROTE VE VERIŞ HALİNE GELDİĞİNİ GÖSTERİYOR: Elinde tuttuğun tezkere kadar yüzün kızarıyor. Görüyorum, emniyetin 2022 eroin raporuna bakarak 2021 yılında bire bir eski yıla kıyasla güzeşte eroin miktarı kamu yüzde 61 arttı. Bonzai yüzde 30, kokain yüzdelik 45, captogon yüzde 24, duygulanma yüzde 33 arttı. Bu kadar uyuşturucunun yakalanması; uyuşturucunun bu kadar dal gezmesi… Sen onların içlerinden yakaladığın torbacılarla iri tıpkısı başarı hikayesi yazmaya çalışıyorsun. Bundan hiç utanmıyorsun. Türkiye’nin uyuşturucuda rota ve pazar haline geldiğini gösteriyor.

SENİN SAYENDE: Genel Başkanımızın gündeme getirdiği met, 2009’üstelik İstanbul’un aynı sokağında bulundu. 10 sene zarfında Türkiye’nin seçkin yerindeydi. Senin sayende… Met, bakımsız mahallerin elinde ölümcül ayrımsız salgına dönüşüyor. CHP’nin kısır mahallelerde yaptığı faaliyet, bize şunu gösteriyor; duygulanma gergin ve gelişigüzel yerde kullanılıyor. Çöllük çoluk çocuk süratle bu koca düşüyor. Çünkü; senin mesai tarzın bu gençlere başka ayrımsız hanay hakkı tanımadı. Geçen yıl esrar kaynaklı ölümlerin yaklaşık yarısı, duygulanma’te rastlandı.

ORTADA TONLARCA ESRAR VAR. YAKALANAN BIRICIK BİR BARON BULUNMAYAN: Celal, on sene içinde katlanarak büyüyor. Tamam sen? Sen ne yapıyorsun? Önüne geçemediğin salgını; operasyonlar, baskınlar falan diye millete yutturmaya çalışıyorsun. Amma uyuşturucudan ölen dallar, anneler, seni katiyen amma katiyen unutmayacaklar. Söylediğin hesaba bakarak, yılda 260 bin maden satıcısını yakalamışsın. Yahu bu korkunç. Yakalananların torbacı olduklarını, yakalanmayan baronlarınsa senle bu arada kamet kamet fotoğraflarını ego sana gösterdim. Zira beyninde tonlarca esrar var. Yakalanan bir tane aynı baron yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı namına bunlar Türkiye’ye geliyorlar. Milyon dolarlık oteller, yatlar, villalar, yağız parayı aklıyorlar amma senden çıt namevcut. Illet bu ağıl mi geldik? Senin yüzünden. Hatırlarsan geçen sene Kolombiya’dan Türkiye’ye 4.9 titrem kokain Kolombiya limanında yakalandı. Kimler konfirmasyon alacaktı? Elbette dağıtılacaktı. Aradan 2,5 yıl geçti. Ortaya artık mı? Yararlı. Bildiğim kadarıyla tekrar paravan kişileri yakalamışsın. Yeniden baronun arkasında durmuşsun. Gene baron, elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Şimdi sen bunun hesabını verebilir misin? Senin bu suçu, ve suçluyu kuşkusuz koruduğunu tığ, geçen yıl belgeleriyle sana anlattık. Sen dahi evet doğrudur dedin.

SİYASETİ VE SENİ SORUMLU TUTUYORUZ. HİÇBİR AHIT DEVLETİN KURUMLARINI MURAT ALMADIK, ALMAYIZ: Çepel ilişkilerin nedeniyle senin vukuf paylaşmayan bürokratlarının olduğunu, hastalık duyduğun devletin polisleri, memurları, cumhuriyetin evlatları olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hepimizin bildiği tıpkı gerçeği tıpkısı kat henüz söylüyorum. Umumi Başkanımız ve biz, uyuşturucuyla ilgili sözlerindeki muhatap namına iktidarı, siyaseti ve seni sorumlu tutuyoruz. Tek ant devletin kurumlarını kasit almadık, almayız. Kendine koruma ettiğin kurumların açıklamalarında senin kullandığın şizoit siyasetin ve yapışkan dilin izlerini görüyoruz. Hepimiz aslında seni görüyoruz Soylu. Gözümüz senin üzerinde. Ülfet karşısında hesap vereceksin ve asla kaçamayacaksın.

SENİN MAHCUPLUĞUNUN BEDELİNİ, İNSANLARIMIZ CANIYLA ÖDÜYOR: Güzeşte sene Soylu, burada terörü bitirdik dedi. Yahu tek sıkılmadan bu yıl de elan kullanılmamış bomba patlamışken aynı sözleri burada söyledi. Meğerse yıl başından bu yana 88 askerimiz, 17 polisimiz 105 evladımızı teröre şehit verdik. Teröristlerin ayakkabı numaralarına büyüklüğünde biliyoruz dedin. Kuş uçurtmuyoruz dedin. Az önce bile yeniden bire bir sözleri söyledin. O Hâlde zahir oluyor da benzeri eş yıldırıcı güvenlik unsurlarının ve istihbaratın arz kıpırdak olduğu Afrin’den elini kolunu sallayarak Türkiye’nin sınırlarını geçti? 1200 kilometre nöbet alıp da geldi İstanbul’a? Evli üzere gözüktüğü bire bir kişiyle tekstil atölyesinde işe girdi? Daha sonra tekraren bombayı koyacağı yerde his yaptı? Haset geldiğinde birlikte akıntı ettiği terörist bombayı kendisine verdi? Kadın yıldırıcı bombayla, üstünde kamuflaj elbisesi ayağında postal Taksim’in göbeğine büyüklüğünde herkesin gözünün içine baka baka gitti. Gitti banka oturdu bilcümle 45 dakika orada bombayı koydu. Bekledi. Şeş insanımızı kaybettik. İki yavaş yaralımız var. Karı terörist yakalandı. Amma bombayı ona veren ve suçu örgütleyen insan piyasada yok. Sen ne yaptın? Sen terörle uğraş adı altında Taksim’deki saksılarla bankları kaldırdın. İşte senin terörle mücadele anlayışın bu. Mahcubuz dedin. Ego sana utangaçlık ne göstereyim. Görevini göre yapmayanların kullandığı sözdür. Sen görevini uyarınca yapmadın. Mahcubuz dediysen, o koltukta ne oturuyorsun? Senin mahcupluğunun bedelini, insanlarımız canıyla ödüyor. Sen terörle uğraş ediyorum diyerek Taksim’bile saksıları kaldıracağına o alalama giyinik kadını ilkin yakalatabilseydin.

ALTI GÂVUR KAYBETTİĞİMİZ TERÖR OLAYI, SENİN İÇİN AMIYANE BİR OLAY MIDIR?: Bir izah yaptın. Yildiri saldırısının arkasında ABD var diye. Şimdide burada huzursuz kabadayılık yapıyorsun. Amma senin liderin dedi kim ‘Ego Amerika’bile Başbuğ Biden’in elini sıkarım, taziyesini üstelik kabul ederim’ dedi. Buna karşın esasen ipe izbe gelmez açıklamalarda bulundun. Henüz evvel iri yıldırı olayları oluyordu dedin. Demin o büyüklükte yıldırı olayı yok dedin. Altı canı kaybettiğimiz terör olayı, senin üzere aşaği ayrımsız olay mıdır? Hoppadak sana çepel politikaların yüzünden namusumuzu kevgire çeviren politikaların üzere de bu görevde durmaman lazım?

KATIYEN KAÇAMAYACAKSIN: Sonuç kendisine skandal bire bir itirafta bulundun. Taksim patlamasından sonradan dedin ki… ‘Nusaybin’da, Kızıltepe’dahi, Kamışlı’dahi olduğu kadar birçok yıldırı örgütünün fink attığı, ajanların branş gezdiği benzeri yer bulunmayan’ dedin. Nusaybin ve Kızıltepe, Mardin’in ilçeleri değil mi? Yani sen, ‘Türkiye’de terör örgütleri ve ecnebi ajanlar fink atıyor’ dedin. Sen İçişleri Bakanı’sın. Çabucak orada değil, Taksim’de fink atıyorlar, sayende. Beş Altı önceki, ‘Elan önceki büyük yıldırı olayları oluyordu, deminden o büyüklükte bulunmayan’ dedin. Altı canı kaybettiğimiz terör olayı, senin için alelade tıpkı görüngü mıdır? Kars Emniyet Müdürün, ’71 ilde DEAŞ örgütlüdür’ dedi. Şimdi bunlar, bu topraklarda fink atıyorlar diyorsun. Sen bu cürüm örgütlerine vatandaşlık verdin. Bire Bir an oturmaman gerekir. Amma sen gülmeye bitmeme edeceksin. Er evet da geç, Süleyman Soylu; yaptıklarının hesabını vereceksin. Sen emsal gösterilen değil, yabansı alınacak benzeri İçişleri Bakanısın. O yüzden dahi asla kaçamayacaksın.”

Soylu ise Özkoç’un konuşmasının arkası sıra, “Az Buçuk evvel CHP sözcüsünün konuştuğu kadar kimseye hakaret etmedim…” dedi. Milletvekilleri, Alt Kurul Başkanı Cevdet Yılmaz’a, “Rastgele konuşmadan sonraları yanıt mı verecek? Hakeza bire bir asıllar bulunmayan” tepkisi gösterdi. Soylu, sözlerine devam etti. Soylu, “Yarım söz sahibine aittir. Bu sözleri iade ediyorum. Fotoğraflarla açıklamak icabında…” diye niteleyerek konuştu. Milletvekilleri, Soylu’nun konuşmalarına “Dalavere söylüyorsun” karşılığını verdi.

Share: