Türkiye’de prematüre tevellüt oranı artıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Acunaş, Türkiye’de gelişigüzel 100 bebekten 15’inin prematüre doğduğunu söyledi.

Dünya Prematüre Haset nedeniyle TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Yavru Sağlığı Anabilim Dalı’nda düzenlenen etkinliğe, erkendoğan doğan ve sağlıklı ayrımsız şekilde hayatını sürdüren kollar, aileleri ve esenlik çalışanları katıldı.

Prof. Dr. Acunaş, burada yaptığı konuşmada, 37 hamilelik haftasını tamamlamadan doğan bebeklerin prematüre yerine tanımlandığını, süt kuzusu hangi kadar erken doğarsa sorunların ona vabeste adına arttığını belirtti.

Acunaş, Acun Erkendoğan Günü’nün prematüre doğumlar ve sonraki sürecin anlaşılması açısından kebir benzeri farkındalık günü olduğunu anlatım etti.

Erkendoğan doğan bebeklerin haddinden fazla pres ve efor aynı sürecin peşi sıra hayat tutunduğunu dile getiren Acunaş, “Hepimizin amacı bu bebeklerimizi hayatta tutabilmek ve sorunsuz yaşamasını çıkarmak. Mesail az değil, çok tahakküm süreçlerden geçiliyor. Bu süreçte nazik çalışma veren sağlık çalışanlarını kutluyorum.” dedi.

Erken veladet görülme oranının arttığını tamlayan Acunaş, şunları kaydetti:

“Türkiye’bile değme 100 bebekten 15’i erkendoğan doğuyor, bu ululuk her an dahi artıyor. Yüzde 11’lerdeydi, günümüzde yüzdelik 15’lere akilane daha çok. Çünkü yardımlı tenasül teknikli, şişman bebek gibi teknikler anbean artıyor. Şu anda yer mefret çağa ölüm nedeni. Yenidoğan ölümlerinin geçmiş sırasında erkendoğan bebeklerin sorunları ortaya çıkıyor. Dirim sınırımız 23 hafta, genişlik riskli takım 32 haftadan geçmiş doğan bebekler. 30 haftadan önce doğduysa riziko daha çok artıyor.”

Prof. Dr. Acunaş, annenin kâin hastalıklarının prematüre tevellüt riskini artırdığını, hamilelik sürecinde sigara içilmesinin prematüre mevlit ihtimalini yükselttiğini sözlerine ekledi.

Share: