“Çipo eksikliği vakit kaybetmeden diyet ile düzelmez çare desteği bile alınmalı” uyarısı

Dünya Aferez Birliği (WAA) Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, çipo eksikliğinin yemeden içmeden diyet ile düzelmeyeceğini, çare desteği birlikte alınması gerektiğini bildirdi.

Hematoloji Eğitim Bilimi ve Araştırı Derneği Kurucu Başkanı birlikte olan Prof. Dr. Altuntaş, AA muhabirine, çıpa eksikliği ve anemisinin dünyada sunu kesif tanıdık anemi olduğunu söyledi.

Dünyada değme 3 kişiden birinde demir eksikliği bulunduğu bilgisini veren Altuntaş, kadınların erkeklere bakarak elan aşkın çipo eksikliği yaşadığını dile getirdi.

4. Kan Bilimi Eğitim Bilimi ve Araştırı Kongresi amacıyla Antalya’dahi bulunan Altuntaş, demir eksikliğinde özge riskli grubun ise ayrıntılar olduğuna dikkati çekerek, bebeklerin dördüncü aydan 1 yaşına büyüklüğünde çıpa tedavisi almalarını önerdiklerini kaydetti.

Demirin çocuğun bilinçsel gelişimini etkilediğini aktaran Altuntaş, “Çıpa, çocukların okul başarısını ve nörolojik gelişmesini etkilemektedir. Çocukların demir eksikliği tedavisi edilmesi ayrımsız zorunluluktur. Gebelik döneminde çipo eksikliği temel ve çağa ölümlerini artırmaktadır. Kadınlarda gebe iken çıpa eksikliğinin oluşması hem temel hem da çocuğun sağlığını zıt etkilemektedir.” diye niteleyerek konuştu.

“Demir eksikliği olan eşhas enfeksiyonlara henüz kalın yakalanıyor”

Çipo eksikliği dinamik kişilerde halsizlik, fütur, iştahsızlık kadar şikayetler görülebildiğini anlatan Altuntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapılan bire bir çalışmada çıpa eksikliği olan müteharrik bireylerde yüzde 30’lara büyüklüğünde aksiyon performansının düştüğü izlenmiştir. Çıpa bağışıklık sistemi süresince kebir olan tıpkı element. Demir eksikliği olan eşhas enfeksiyonlara daha kalın yakalanıyor. Demir eksikliği benzeri bulgudur. Katiyetle alttaki yatan sebep araştırılmalıdır. Sebebi araştırılıp tespit yapılmadan her tedaviye başlanmamalıdır. Demir eksikliği vakit kaybetmeden diyetle düzelmez. Çıpa deposunun doldurulması lazım. Bu ancak çıkar yol tedavisi ile doldurulabilir. İlaç tedavisi ile doldurduktan sonradan besinlerle bunun azalmaması sağlanabilir. Besinler önemlidir amma hiçbir zaman depo demirlerini dolduracak büyüklüğünde değildir. Çıpa deposunun doldurulmasının ardından kırmızı ten emilimi henüz bereketli olan demire topluluk aynı besindir. Alelhusus tüketilmesini tavsiye mektubu ediyoruz. Al cilt tüketemeyenler üzere parafin vücut, taş arabası, baklagiller, arık yemişler, yeşillikler ve yeşil sebzelerin yenilmesini referans ediyoruz. Çipo yönünden zengin besinleri tüketirken bile olabildiğince C vitamini zengin gıdalarla birlikte alınması çıpa emilimini artıracaktır. Kırmızı deri yerken yanında limonlu salatanın olması gibi.”

Çıpa eksikliğine ilgi fethetmek için 26 Son Teşrin Çipo Eksikliği Günü’nün bu yılki temasının “Bedeninizi dinleyin” olduğunu dile getiren Altuntaş, şunları aktardı:

“Kendinizi dinleyin. Sürekli açıklayamadığınız bir yorgunluğunuz, halsizliğiniz, mütemerkiz olmada güçlüğünüz, sürekli açıklayamadığınız benzeri sarrafiye ağrınız varsa, çarpıntılarınız oluyorsa, hisse senedi başarınız ve performansınız düştüyse, sık sık enfeksiyonlara yakalanıyorsanız çipo eksikliği gibi diye doktorunuza başvurun.”

Share: