Saatin kaç olduğunu sanmak üzere 112’yi aramışlar

Saatin kaç olduğunu bellemek üzere 112’yi aramışlar

Elazığ’bile 112’ye yapılan batıl çağrılar çığırından bundan sonra: 500 bin çağrının 400 bini uydurma

Elazığ’bile Acil Çağrı Merkezini hastalar amacıyla değil şahsi ihtiyaçlar için arıyorlar

ELAZIĞ – Elazığ 112 Müstacel Çağrı Merkezine 1 Ocak 2022’den bu yana mevrut kısaca 573 bin çağrı geldi. Bu çağrılardan 400 bini yersiz davet namına kayıtlara geçti. Bazı vatandaşların saati öğrenmek amacıyla 112’yi aramaları bu kadarına da pes dedirtti.

İçişleri Bakanlığınca evgin çağrıların tek merkezde toplanması üzere kurulan 112 Ivedili Çağrı Merkezi kestirmece 2 sene önce Elazığ’üstelik yeni binasında bakım vermeye başladı. 112 Müstacel Davet Merkezi, 1 Aile 2022 tarihinden bu yana 572 bin 720 çağrıyı davet karşıladı. Bu çağrılardan 172 bin 225’inin temel hadise olduğu belirtilirken, 400 bin 496 çağrının ise tıraşçı veya yersiz çağrı olduğu bildirildi. Gene yıl içinde davet merkezini rahatsız eden 6 kişiye Kabahatler Kanunu çerçevesinde 561 teklik yönetsel nakdî ceza kesildiği aktarıldı. Gereksiz kendisine davet merkezini arayanlardan bazılarının ‘Saat kaç’, ‘Zatî İhtiyaç’ ve ‘ Karayolları, faaliyet, doğalgaz ve su arızası’ şeklinde enteresan taleplerde bulunduğu öğrenildi.

“Rastgele saniye bizim için çok yetişkin”

Tehlikeli derecede tıraşçı yahut abes davet aldıklarını ve bunun üzere vatandaşlardan duyarlı olmaları noktasında uyarılarda mevcut 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Cihat Top, “Çağrı merkezimizde davet karşıcı personelimizle birlikte güven, güllabi, AFAD, itfaiye, sağlık ve orman personelleri 112 çatısı altında fariza almaktadır. Bu yılın esasen son teşrin ayına büyüklüğünde davet merkezimize mevrut 572 bin 720 çağrıyı davet karşılama personelleri yanıtlamış olup, bunun 172 bin 225 sayı asıl olay olurken 400 bin 496 tıraşçı çağrıya maruz kalmıştır. Esassız çağrıların fazla oluşu boş yerlere çalışır etmeleri, vukuf gayeli ve istişare hattı kendisine kullanmalarını sonucudur. Vatandaşlarımızdan ricamız, 112 Evgin Çağrı Merkezi numarasını abes yere meşgul etmemeleri, ivedi durumda hizmete alınma hakkına duymaları gerekmektedir. Seçme saniye bizim için haddinden fazla kebir, saniyede duygusal kurtarabilirsiniz” dedi.

“Zatî ihtiyaçlarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor”

112 Müstacel Davet Merkezinde görev yapan acil davet karşılayıcı personellerden Mevlüt Emre Orhan ise “Burada vatandaşlara oldukça hızlı bakım vermeye çalışıyoruz. Biz aceleci bakım vermeye çalışırken birçok abes vaka ile karşılaşabiliyoruz. Bunlara emsal, neşelilik, su ve doğalgaz arızası yaşayanlar arıyor, karayolları bilgi meşveret hattı yerine arayan var. Sayrılarevi randevusu üzere arayan var. Esasta bura evgin davet merkezi olduğu üzere bunları kapsamamaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızın sadece acil durumlarda 112’yi aramalarını tavsiye ediyoruz. Bunların yanı sıra bir nice ilginç olaylarla bile karşılaşabiliyor. Saatin kaç olduğunu soran vatandaşlarımız oluyor evet da kişisel ihtiyaçlarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor. Bunların önüne geçebilmek amacıyla vatandaşlarımızın henüz bilinçli davranması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: