Gazi Üniversitesinden “kalıtım bilimi” girişim

Gazi Üniversitesi, GM1 Gangliosidozis hastalığına yönelik araştırma kapsamında, karın içerisine ameliyatsız geniş tedavisi yönteminin üstelik uygulanacağı Yavru Metabolizma Fen Dalı Safha-1 Klinik Araştırmaları Merkezi kurdu.

Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Yavru Kalıtım Bilimi Selen Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Süheyl Ezgü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluk çağı kalıtım bilimi hastalıklarının, cemi dünyada sakatlık ve ahiret yolculuğu nedeni olmayı sürdürdüğünü, başta jen tedavisi gelmek için kullanılmamış otama yöntemlerininse dünyada bir lahzada geliştiğini kaydetti.

Gazi Üniversitesinin geniş tedavisine ilişik yetişkin bire bir aşama attığını tamlayan Ezgü, darülfünun bünyesinde, Bala Metabolizma Fen Dalı Faz-1 Klinik Araştırmaları Merkezinin kurulumunun tamamlandığını söyledi. Ezgü, söz konusu merkezin 28 Kasım’de açılışının yapılacağı bilgisini verdi.

“Özellikleri bakımından ülkemizde önceki”

Merkezin yıpranmamış gelişmekte olan gen tedavileri özellikle doğmak için doğacak tedavi yöntemleri için tıpkısı dönüm noktası oluşturduğuna dikkati çeken Ezgü, şunları aktardı:

“Bu merkezimiz, dünyada ya üstelik ülkemizde, kullanılmamış bulunmuş ve geliştirilmiş olan jen tedavisi kadar doğacak tedavilerin, ilk kez bir insanda, bire bir hastada ya dahi dimdik gönüllüde uygulanacağı tarz. İlk uygulama haddinden fazla özellikli olduğu üzere bu merkezler, dünyada haddinden fazla bulunmaz namına bulunmakta. Merkezimiz da dünyadaki bulunmaz merkezlerden benzeri tanesi. Özellikleri bakımından ülkemizdeki geçmiş merkez olma özelliğinde.”

Merkezin 15-16 odasının klinik araştırmadaki hastalara ayrıldığını belirten Ezgü, içre özel tedavilerin hazırlanmasına imkan sağlayıcı lokal tıpkısı eczanesinin üstelik bulunduğunu kaydetti. Ezgü, “Hastaların çokça ince müddet yatacaklarını varsaydığımızda, aylar sürebilecek yatış sırasında, münezzeh bakımını, ekol ihtiyacını, baziçe ihtiyacını giderebilecek dernekevi odalara ve imkanlara topluluk olan tek kalıp.” diye niteleyerek konuştu.

Beyin içerisine ameliyatsız gen tedavisi uygulanacak

Prof. Dr. Fatih Süheyl Ezgü, merkezin 3 değişik geniş tedavisi amacıyla insanda önceki denemenin uygulanacağı minval namına seçildiğini söyledi.

“Hedefi yerli gen tedavisi olan merkezde gelecek ay GM1 Gangliosidozis hastalığına yönelik araştırma kapsamında, hatır içerisine ameliyatsız gen tedavisi yöntemi de uygulanabilecek.” diyen Ezgü, hastalığa ilişik ise şu bilgileri verdi:

“Bu hastalık, er yaşlarda başlayan ve vücuttaki tıpkısı enzim eksikliğine sınırlı kendisine vücuttan atılması lazım bazı maddelerin, özellikle merkezi asap sisteminde, karın ve gayrı sinir sisteminin bölümlerinde birikmesiyle oluşuyor. Maalesef ilerleyici, daha kesme tedavisi sıfır ve hastalarımızda haddinden fazla kısık merkezi asap sistemi etkilerine posta açan, bazı bazı ölümlerine defa açabilen bire bir çor.”

Erek domestik gen tedavisi

Amaçlarının domestik jen tedavisi olduğunu ifade ederek bu kapsamda Türkiye’nin köklü üniversiteleriyle dahi işbirliği yapacaklarını tamlayan Prof. Dr. Ezgü, şu ifadeleri kullandı:

“Bu merkezimizde bizim sonuncu hedefimiz, ülkemizde ilk defa yerel gen tedavisi özellikle atılmak için müstakbel tedavilerin üretimini çıkarmak, üretimini oluşturarak hastalarımızın kullanımına ayırmak olacak. Bunun üzere dahi ülkemizin çok şişman ve bu konuda tecrübeli üniversiteleriyle proje bazında tıpkı ortaklığa imza atıyoruz.”

Share: