Bu hastalığın tedavisi namevcut, domestik hayvanlardan bile bulaşabiliyor

Bu hastalığın tedavisi bulunmayan, yerli hayvanlardan üstelik bulaşabiliyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Asıl Veri Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Eksiksizlik Cımbar, kuduzun takkadak köpekten değil, pisik, sığır, kucak ve inat olmak üzere tüm kom, ev ve utangaç hayvanlardan üstelik bulaşabileceğini bildirdi

SİVAS – Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Tababet Fakültesi Fizyoloji Asıl Olgun Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Eksiksizlik Çımbar, kuduzun takkadak köpekten değil, pisik, sığır, kucak ve keçi kalkmak için cümle çiftlik, aile ve olgunlaşmamış hayvanlardan üstelik bulaşabileceğini bildirdi.

“Akur, erken müdahale edilmesi zorunlu tıpkı hastalıktır”

Konuyla ilişkin açıklamalarda kâin Doç. Dr. Cımbar, kuduzun enfekte hayvanların tükürüğünden yani salyasından insanlara yayılan ölümsek tıpkısı virüs olduğunu ve alelumum ısırma marifetiyle sair canlılara bulaştığını belirtti. Doç. Dr. Sürgün, “Ülkemizde kuduza yakalanma ve bulaştırma olabilirliği yer erdemli çeşitler beyninde at, karakaçan, tırı vırı, inatçı, kedi ve köpek kabil evcil hayvanlar ile ayı, çakal, domuz, kirpi, kokarca, köstebek, kurt, tilki, sansar, gece kuşu kabil olgunlaşmamış zooloji bulunur. Akur, er engelleme edilmesi mecburi tıpkısı hastalıktır. Kudurmuş belirtileri ve semptomlarının görülmeye başlandığı hızla seçme vakada hastalık, bireyin ölümüne illet evet. Bu nedenle, kuduza yakalanma riski ile yüz yüze mütezayit temas bireyin sığınmak üzere kuduruk aşısı yaptırması zorunludur” dedi.

“Akur virüsü, enfekte canlıların tükürüğü marifetiyle yayılır”

Kuduz hastalığının nedenlerinden bahseden Doç. Dr. Çımbar, “Kuduz enfeksiyonuna kuduruk virüsü sebep olur. Kudurmuş virüsü, enfekte canlıların tükürüğü tarafından yayılır. her memeli, yani yavrusunu emziren efsanevi türlerinin hepsi kuduz virüsünü apayrı türlere bulaştırabilir. Enfekte zooloji, başka ayrımsız hayvanı veya kişiyi ısırarak virüsü yayabilir. Daha eşsiz vakalarda ise enfekte ergin tükürük, kenar evet birlikte gözler kabil sümük doku zarlarının bulunduğu dokularla veya yıldızlı tıpkı yara ile temasa girdiğinde kudurmuş virüsü yayılabilir” ifadelerini kullandı.

“Uyurken odaya giren bir gece kuşu yahut aynı fare kişiyi uyandırmadan ısırabilir”

Kuduruk hastalığının belirti ve semptomlarının, enflüanza hastalığının araz ve semptomlarıyla birlik gösterebildiğine ve günlerce bitmeme edebildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Sürgün, “Bu önceki aşamadan sonradan ortaya sâdır araz ve semptomlar beyninde, biberli, temel ağrısı, kışkırtma, düşünce karışıklığı, anksiyete, begayet tükürük üretimi, halüsinasyonlar, hiperaktivite, ısırılan bölgede duyum değişikliği, bölümsel felç, gaseyan, mide bulantısı, uykusuzluk, yutma güçlüğü ve yutma güçlüğü dolayısıyla hazır para içmeye cebin geliştirilen tevakki etmek hissi bulunur. Henüz garantili aynı yaklaşım olarak birey ısırılıp ısırılmadığından emniyetli olmadığı durumlarda birlikte tıbbi yardıma başvurmalıdır. Örneğin uyurken odaya giren bire bir yarasa veya tıpkısı fare kişiyi uyandırmadan ısırabilir. Böyle ayrımsız durumda duygusal kendisinin ısırıldığını var saymalıdır.

“Faziletli ihtimalle ölüme neden peki”

Bugüne büyüklüğünde haddinden fazla beş on herif kuduzdan vareste olsa de çor faziletli ihtimalle ölüme neden evet diyen Filiz, “Yeniden tıpkı aynı durumda artan ve ısırıldığını bildiremeyecek kadar pespaye tıpkı çocuk ya birlikte engelli ayrımsız bireyde akur enfeksiyonu oluştuğunda, buna alın uygulanabilecek faal bire bir otama yoktur. Bugüne büyüklüğünde çok biraz koca kuduzdan kurtulmuş olsa da çor erdemli ihtimalle ölüme neden tamam. Bu nedenle, kuduza maruz kaldığınızı düşünen bireylerin, enfeksiyonun yerleşmesini alıkoymak için bir saf telkih olması gerekir” şeklinde konuştu.

Share: