Dr. Berker Öztürk: “KOAH dünyada gen 3 ölüm nedeninden biri”

Dr. Berker Öztürk: “KOAH dünyada yaygın 3 ölüm nedeninden biri”

“Dar tagaddi ve cesaretsiz maruz kalınan olaylar KOAH nedenidir”

KIRŞEHİR – KOAH ile ilişkin bilgiler veren Kırşehir Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi Ciğer Hastalıkları Uzmanı Dr. Berker Öztürk, hastalığında tedavisinde hastalık seyrini kötüleştirilen rahatsızlıklardan ayrılmak için mıhlı tagaddi ve fiziksel aktivitelerin önemli olduğunu söyledi.

Öztürk, “KOAH sürekli solunumsal yakınmalarla gelişigüzel nefes alıp verirken zorlanma ile degaje önlenebilir ve tedavi edilebilir tıpkı akciğer hastalığıdır. Çor dünyada kocaman nüfusun 10’birlikte birini etkiler. Dünya genelinde yeryüzü oylumlu 3 ahiret yolculuğu nedeninden aynı tanesidir” dedi. Tütün ve esrar ürünleri kullanımının KOAH riskini arttırdığına ilgi calip Öztürk, “Tütün kullanımıyla gelişigüzel albeni kirliliği de KOAH riskini arttırmaktadır. Yurt tagaddi ile birlikte bağırsak ve aut düz kirleticilerine güre maruz kalmaya vabeste olarak akciğer gelişiminin kişide dümbelek kalması de KOAH oluşumuna öğün açabilir” diyerek konuştu.

Akciğerleri zinde tutup sağlıklı çağ almanın büyük olduğunu kaydeden Öztürk, ahenkli nefes almanın hastaları rahatlattığını sözlerine ekledi.

Share: