Borsadan efdal kazanç vaadiyle 2.5 milyonluk zayıf: 130’u aşkın kıygın var

Borsadan faziletkâr vergi vaadiyle 2.5 milyonluk cılız: 130’u fazla kıygın var

Borsa dolandırıcılarına ikinci dalga faaliyetler: 19 can yakalanmıştı, 17 yaşama elan gözaltında

İZMİR İzmir polisi, toplumsal medya hesaplarını ele geçirerek borsa yatırımlarıyla ilişkin paylaşımlar yapan, erdemli rüşvet vaadiyle kendisiyle iletişime geçenleri dolandıranlara yönelik ikinci operasyonu yaptı. Ekipler, 19 kişinin ifadelerinden yola çıkarak 20 kişiyi elan tayin ederken, 130’u fazla kişinin dolandırıldığı, 2.5 milyonluk hastalıklı yapıldığı belirlendi.

İzmir İl Güven Müdürlüğüne vabeste Siber Siber Suçlarla Savaşım Büro Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyadan verdikleri vaatlerle ayyarlık yapan zanlıları fark etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede İzmir polisi, sosyal iletişim araçları hesaplarını ele geçirerek borsa yatırımlarıyla ilgilendiren paylaşımlar yapan, akabinde hesaplarda ekli kişilerin güvenini sağlayarak dolandıran şebekeye yönelik 16 Eylül 2022 tarihinde işler yapmış ve 19 kişiyi yakalamıştı.

10 ilde ikinci dalga işler: 17 emanet daha yakalandı

Ekipler, gözaltındaki kişilerin ifadeleri, operasyonda ele geçirilen belgelerin incelenmesi doğrultusunda kullanılmamış benzeri çalışma yürüttü. Şüphelilerin birlikte debi ettiği değerlendirilen 20 nahoş kişi daha belirleme edilirken; İzmir, Sazak, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır, Mardin girmek amacıyla 10 ilde operasyonun düğmesine basıldı. Operasyonda, şebekeden 17 yaşama daha yakalanarak gözaltına alındı.

İşte yöntemleri: 130’u aşkın can dolandırıldı, 2,5 milyonluk vurgun var

Önce toplumsal iletişim araçları hesaplarını ele geçiren kanalizasyon üyeleri, elan sonrada bu hesaplardan erdemli soylu erki borsa yatırımlarıyla ait paylaşımlarda bulunuyor. Akabinde hesaplarda ekli kişilerin güvenini sağlayıcı zanlılar, kendileri ile iletişime sabık kişilerden “erdemli kazanç” vaadi ile yatırım danışmanlığı adı altında sevap kâm ediyor. Bununla dahi sınırlanmış kalmayan dolandırıcılar, gene tuzağa düşürdükleri kişileri erdemli meblağlarda servet kazandırdıklarına inandırarak, sahte dekont düzenleyip gönderiyor.

Yine zanlıların, kazandıkları paraları alabilmeleri amacıyla rüşvet, dosya masrafı adı altında yeniden para aldıkları, işlemlerin legal olduğuna izah etmek adına ise mağdurlara Türe Bakanlığının resmi çalım logosu ve sitesine ilgili görüntülük resminin bulunduğu değişik doküman ve resimler gönderdikleri da belirlendi. Bu yöntemle İzmir’üstelik 15 kişinin 401 bin 964 TL, Türkiye genelinde ise 121 şahsın 2 milyon TL dolandırıldığı, toplamda 130’u fazla kişiden 2,5 milyonluk bir vurgunun yapıldığı tayin edildi.

İlk operasyonda ise gözaltına alınan 19 kişiden 5’inin tutuklandığı, ikinci operasyonda yakalanan 17 kişinin işlemlerinin devam ettiği, 3 kişinin ise arandığı öğrenildi.

Share: