Borsadan efdal idrak vaadiyle 2.5 milyonluk algın: 130’u aşkın mağdur var

İzmir polisi, sosyal medya hesaplarını ele geçirerek borsa yatırımlarıyla ilişik paylaşımlar işleyen, efdal algı vaadiyle kendisiyle iletişime geçenleri dolandıranlara müteveccih ikinci operasyonu yaptı. Ekipler, 19 kişinin ifadelerinden yola çıkarak 20 kişiyi daha tespit ederken, 130’u fazla kişinin dolandırıldığı, 2.5 milyonluk vurgun yapıldığı belirlendi.

İzmir İl Itimat Müdürlüğüne mecbur Siber Siber Suçlarla Savaş Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, toplumsal medyadan verdikleri vaatlerle ayyarlık fail zanlıları görmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede İzmir polisi, içtimai medya hesaplarını ele geçirerek borsa yatırımlarıyla ait paylaşımlar yapan, akabinde hesaplarda kötü kişilerin güvenini sağlayarak dolandıran şebekeye müteveccih 16 Ilkgüz 2022 tarihinde cerrahi müdahale yapmış ve 19 kişiyi yakalamıştı.

10 ilde ikinci dalga faaliyetler: 17 kişi elan yakalandı

Ekipler, gözaltındaki kişilerin ifadeleri, operasyonda ele geçirilen belgelerin incelenmesi doğrultusunda kullanılmamış bir düzentileme yürüttü.

Şüphelilerin birlikte cereyan ettiği değerlendirilen 20 sakil özlük elan tespit edilirken; İzmir, Sazak, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır, Mardin oluşmak amacıyla 10 ilde operasyonun düğmesine basıldı. Operasyonda, şebekeden 17 can daha yakalanarak gözaltına alındı.

İşte yöntemleri: 130’u fazla can dolandırıldı, 2,5 milyonluk tutkun var

Önce toplumsal medya hesaplarını ele nâkil kanalizasyon üyeleri, henüz sonrada bu hesaplardan faziletkâr kazançlı borsa yatırımlarıyla ilgilendiren paylaşımlarda bulunuyor. Akabinde hesaplarda kötü kişilerin güvenini sağlayıcı zanlılar, kendileri ile iletişime sabık kişilerden “efdal kazanç” vaadi ile yatırım danışmanlığı adı altında ücret rica ediyor.

Bununla dahi mecbur kalmayan dolandırıcılar, gine tuzağa düşürdükleri kişileri yüksek meblağlarda mal kazandırdıklarına inandırarak, sahte dekont düzenleyip gönderiyor.

Yine zanlıların, kazandıkları paraları alabilmeleri amacıyla vergi, dosya masrafı adı altında yeniden mülk aldıkları, işlemlerin legal olduğuna tercüman olmak adına ise mağdurlara Doğruluk Bakanlığının resmi gelgel logosu ve sitesine ilgili görüntülük resminin bulunduğu değişik vesika ve resimler gönderdikleri de belirlendi.

Bu yöntemle İzmir’birlikte 15 kişinin 401 bin 964 TL, Türkiye genelinde ise 121 şahsın 2 milyon TL dolandırıldığı, toplamda 130’u aşkın kişiden 2,5 milyonluk aynı vurgunun yapıldığı tespit edildi.

İlk operasyonda ise gözaltına alınan 19 kişiden 5’inin tutuklandığı, ikinci operasyonda yakalanan 17 kişinin işlemlerinin bitmeme ettiği, 3 kişinin ise arandığı öğrenildi. – İZMİR

Share: