Balkı gündem haberi: İzmirli Milli Alpinist, terörden arındırılan Ağrı Dağı zirvesine çıktı

İZMİRLİ Milli Alpinist Doğukan Kişili, terörden arındırılmasından sonra dağcıların uğrak noktası olan Dert Dağı zirvesine tırmandı. 5 günde, 5 bin 137 metrelik tırmanışı gerçekleştiren Kişili, “Son 2 yılda 20 bin dağcı buraya geldi. Ülkemiz ve dünyadaki birçok dağcı üzere şanlı bir tırmanış noktası olan Veca Dağı, bölgenin terörden arındırılması ile yerli ve yabancı dağcıların yol uğrağı noktası haline geldi” dedi.

İzmirli Milli Alpinist ve savunma uran firmalarından Katmerciler firması çalışanı Doğukan Kişili, Veca Dağı zirvesine tırmanış gerçekleştirdi. 5 bin 137 metrelik kip tırmanışı gerçekleştirerek Katmerciler bayrağını açan Milli Alpinist Doğukan Kişili, “Terörden etraf teferruatlı süre sınırlı olan fakat yapılan operasyonlar sonucu tırmanışlara yine başlanan Veca Dağı’na tırmanışı gerçekleştirdim. Ülkemizin ciharıyek beraberinde tırmanışlarımızı sürdürürken, Ağrı Dağı gibi tarihi geçmişi olan turistik açıdan bile ülkemize katkısı olan tıpkısı içtima terörden ortalık vabeste olması bizleri etraflıca üzüyordu. Mehmetçiğimizin yaptığı operasyonlarla 2 yıldır peyda olan Ağrı Dağı, tığ sporculara ve müptedi adına tırmanışa deste duyan şahıslar üzere güvenilmez benzeri birikim yaşatıyor. 2 yıldır ülkemiz ve dünyadaki birçok alpinist amacıyla yetişkin aynı tırmanış noktası olan Dert Dağı, domestik ve yabancı olarak 20 bin sevimli tırmanış gerçekleştirmiş. Bunun bir saksı olduğuna inanıyorum. Bence önümüzdeki yıllarda bu rakamlar birkaç de kalacak. Almanak ziyaretçi sayısının şen 30 bin rakamına  dayanacağını düşünüyorum. Balkı, ülkemizin dört bir yanından ve güçlükle dışından gelen şahıslar için erişim açısından da çok bayındır. Hem havayolundan hem dahi karayolundan rahat ayrımsız erişim bulunan” ifadelerini kullandı.

Kişili, dayanabilen tırmanışta verdiği destekten ekolojik ortam, Katmerciler İcra Kurulu Komutan V. Furkan Katmerci’ye teşekkürname ettiğini söyleyerek “Bundan ahir tırmanış hedefim gene terörden temizlenen Hakkari Cilo Dağları” diyerek konuştu.

Share: