Haydar Aliyev, vefatının 19. yılında anıldı

Azerbaycan’ın rahmetli Reisicumhur Haydar Aliyev, vefatının 19. yılında Iğdır’bile anıldı.

Iğdır Azerbaycan Çevirgeç Gün Firez Birliğini Yaşatma ve Sübvansiyon Derneğince kentteki Azerbaycan Ekin Evi’nde düzenlenen yâd programı, şehitler anısına tevakki etmek duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla devam fail programda, Aliyev’in hayatının anlatıldığı sunumlar yapıldı.

Derneğin Başkanı Vuzuh Zakir Çevik, burada, Azerbaycan ve Türkiye’nin, tarihin yumruk dönemlerinde hem bu toprakların bağımsızlığını kazanmasında hem üstelik Anadolu’nun düşmana karşı savunulmasında felek birliği yaptığını söyledi.

1993-2003 yılları arasındaki 10 almanak dönemi havi Haydar Aliyev döneminde, Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin nazik hamle kaydettiğini vurgulayan Acar, “Şişman reis rahmetli Haydar Aliyev döneminde, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri özellikle yöntem ve iktisat olmak için, çabukça lahzada eksiksiz sosyal alanlarda büyük gelişme göstermiştir. Anbean iki ülke arasındaki ünsiyet, yapılan çalışmalarla stratejik paydaşlık düzeyine ulaşmıştır. Azerbaycan’ın tarihinde karışık bırakmış olan ve ‘can’ eden bugünkü konuma gelmesinde etkili görk oynayan rahmetlik Haydar Aliyev, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin pekiştirilmesinde attığı adımlarla üstelik öne çıkmıştır.” dedi.

Enerjik, “Haydar Aliyev, sağlığında ve ülkesinin büyüklük başkanlığı döneminde geçmişe dair deneyimleri ile çokça idareci bire bir satranç oyuncusu olduğunu bile ortaya koymuştur. Geleceği ongun aydın, Azerbaycan’ı sağlam zemine oturtabilme becerisini bile göstermiş olan rahmetlik Haydar Aliyev’i yağmur ve saygıyla anıyoruz. ” ifadesini kullandı.

Programa, Iğdır Haydar Aliyev Bili Lisesi öğrencileri bile katıldı.

Share: