Aydemir TBMM’de Bar Şiiri’nin verdiği mesajı paylaştı

Mebus Aydemir, ‘Milli ve manevi değerlerimizi yüreğimizde, başımızın üstünde taşırız. Değerlerimizle Dünyada, uluslar camiasında özel bire bir pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye bitmeme edecek. ‘ dedi.

Milletvekili Aydemir, ‘Bir Tane millet yani milletimizi temas unsuruyla, her rengiyle, değme kimliğiyle, her ismiyle yüreğimize koymuşuz ya, başımızın üzerine almışız ya, o hâlde bu değerleri birlikte yaşatmamız lazım.’ kaydını düştü.

‘Biricik kavim ve kültürel değerlerimiz’

DOĞRU Fırka Saylav İbrahim Aydemir, Dadaşlık duruşu ve Amerikan Bar Motifini, Bir Tane Ulus gerçeği ve vurgusu kaydında gündeme taşıdı, Rahmetlik Sadettin Akatay’ın ‘Bar ‘ şiirini seslendirdi. TBMM Genel Kurulu’nda ‘Biricik Millet ve Kültürel değerlerimiz’ başlığı altında tıpkı lokma işleyen Mebus Aydemir, ‘Dadaştan Gakkoş’a Zeybek’e, Seymen’den Efe’ye kâffesi bizim şerefimiz, onurumuzdur. ‘ dedi.

Aydemir’den Yegâne Ulus İmanı Vurgusu

Mebus Aydemir, ‘Kültürel değerlerin tek kavim gerçeğine katkısı ve Türkiye’da yaşanan içtimai gelişmeler… Kültürel değerler o kadar dirimsel önemde kim ve bir tane ulus gerçeği… Hakikaten eğer buradaysak, yüreklerimiz bire bir atıyorsa işte bu basit ortalık atıyor, kültürel değerlerden dünya atıyor ve onların yüzyıllara sari, bizi etle kemik haline getirmesinden yağlık atıyor.’ diyerek konuştu.

Aydemir Serdengeçti’nin Tespitini Paylaştı

Türk Milletine ilişkin Kültürel değerlerin hareketli ve kıyamda tutulması, güre nesillere aktarılması gerektiğine belen fail Mebus Aydemir sunumunda, ‘Osman Yüksel Serdengeçti -Cenabıhak iyi gani rahmet eylesin- tıpkı hars sohbetinde Mevlana’evet atıfta bulunuyor, Mevlana hazretlerinin benzeri benzetmesini kayda geçiyor ve diyor ki: ” dünya, para, dünyalık; bunlar akarsu gibidir, eş ise sefine. Akarsu olmadan o geminin yürümesi gibi değil ancak akarsu gemiye sirayet ederse gemi batar.” Öyleyse, gemiye bulaşma etmemesi amacıyla, geminin batmaması üzere, salimen yüzmesi üzere olması müstelzim nedir? O kültürel değerlerle süsleme yapılmak, donanmaktır.’ ifadesine yer verdi.

Kardeşlik Bağı ve Dilek Birliği

Türk Milletine ilişkin tam unsurların. bir tane budun kaydında, beraberlik bağı ve arzu birliği ortamında olduğunu belirten Saylav Aydemir, 30 Ağustos Yengi Bayramında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği etkinliği, tek kavim gerçeğinin tarifi noktasında kusursuz bir örnek adına gösterdi.

Aydemir Erzurum Büyükşehir Yaklaşımını Benzer Gösterdi

Saylav Aydemir, ‘Kültürel değer demişken, bunu haddinden fazla çeşitli arkaç getirebiliriz, sayabiliriz amma ben benzeri şeye hususen anlatmak istiyorum. 30 Ağustos törenlerinde, Erzurum’de, törenler esnasında Erzurum Büyükşehir Belediyemizin ayrımsız etkinliği oldu; etkilendim, yüreğim kabardı, haddinden fazla hoşuma gitti. Büyükşehir Belediyemizin mehter takımı var, onlar haddinden fazla komple tıpkı biçimde ayrıksı illerimize da gidip oralarda de eylem yapıyorlar amma onun dışında Belediyemiz ayrımsız başka çatı oluşturmuş. Şehremaneti Başkanımıza teşekkürname ettim orada. Neydi o? Değme bölgeye ilişik, derakap çarçabuk gelişigüzel İl’e ilgili el oyunlarını rapor fail bire bir yapı oluşturmuş. Orada izledik, seyrettik, strateji ettik. Ilgiyle söylüyorum kim, çabucak Erzurum’a değil; Ege’den, Şarki Anadolu’dan, Karadeniz’den, İç Anadolu’dan, Güneydoğu’dan el oyunlarını strateji ederken baktım kim değiştirmeden dadaş barları gibi benim yüreğimde kımıltı oluşturuyor. Bingöl oyunları öyle, Bitlis oyunları öyle – aha ” İzmir’in efesi var.” diyoruz ya, Ankara’nın seymeni; hepsi tıpkısı şekilde bizim kodlarımıza bulaşma etmiş, yüreğimize işlemiş. Onun konusunda şurası göstermek istiyorum: Tek millet yani milletimizi değme unsuruyla, temas rengiyle, rastgele kimliğiyle, rastgele ismiyle yüreğimize koymuşuz evet, başımızın üstüne almışız evet, öyleyse bu değerleri dahi yaşatmamız lazım.’ dedi.

Aydemir Genel Kurul’üstelik Akatay’ın Bar Şiirini Seslendirdi

Umumi Kurulda, Tek Millet imanı ve Kültürel Değerlerin verdiği mesajı Erzurumlu Saz Şairi Rahmetlik Sadettin Akatay’ın Amerikan Bar şiirini okuyarak vurgulayan Saylav Aydemir, ‘Bakın, Erzurum barları üstüne Sadettin Akatay isimli aynı dadaş -1904’te doğmuş, 1944’te emrihak etmiş, bire bir sarıklı- türkü yazmış, çit tarif fail benzeri türkü yazmış -meydanlık uzaklık düğünlerde terennüm ediliyor, dinlerken takip ediyoruz- emin olun ki Erzurumlu olması yiyecek değil, Erzurum’un dışında olanların birlikte “Amerikan Bar” şiirini dinlerken yüreği kopup genişliyor; çokça ant şahit olduk, gördük. Ben bile burada sizinle onu katılmak istiyorum yani bu değerleri yaşatalım diye. Hangi diyor Sadettin Akatay:

“Yüzyılların ardından kopup mevrut tıpkı vakar/ Alplık, yiğitlik, erkeklik destanıdır bar/Bu oyunda gör bizi, geçme zinhar ıraktan/ Gözün varsa seçersin bar birlikte karayı aktan.”

Makro aynı benzetme.

Tıpkısı diğeri:

“Bir kavga seyri vardır, dadaşın gelişigüzel barında/Görünce kanın pınar, o dakika damarlarında/Tatmin olanaksız bire bir görsen âmâ oğlunun barını,/Güvenirsin gücüne, düşünmezsin yarını/ Dumlu’dan ta Basra’evet çağlayan selimiz var/Bahtımız esmer değil bu zaman Karasu kadar/Bingöl yaratmadı mı, nefes çağlar Aras’ı/Hazar çalkalanırken kanar Türk’ün yarası/Aman Aras, han Aras, Bingöl’den kalkan Aras/Hıyanet başımdan sevdamı, hazarda çalkan Aras.”

“Dadaş çelik ayrımsız yaydır, onu germeye gelmez/ Çağlayan ayrımsız başat evet, dağlara de sarrafiye eğmez/Yayla bulutu kadar yükselir adım adım,/Bilahare vehleten baskın peki, köpürür çoşar dadaş../Doğunun hat taşı Erzurum’un dadaşı/Efesi var İzmir’in eğilmez Türk’ün başı.”

Bu büyüklüğünde lezzetli tıpkı tabir mümkün mi? Erzurum barlarını anlatıyor, dadaşları anlatıyor,. ‘ diye konuştu.

‘Değerlerimiz ve kardeşliğimiz şerefimiz, onurumuzdur’

Saylav Aydemir, ‘Bunları yaşatalım istiyoruz. Bunlar bizim değerlerimiz, burada kardeşlerim var, Dert Milletvekili Abdullah kardeşim burada, bu arada özümsemişiz bir tane ulus hakikatini. Bunun üzere diyoruz ki: Hepimiz içselleştirelim ve bu ulus potası altında dünyada haddinden fazla hususi tıpkı noktaya gidelim. seçme etnik kimliği kimsenin inkar ettiği yok, bunların hepsi bizim şerefimiz, onurumuz…

Bunları tığ başımızın üstünde taşırız hepsini amma “biricik ulus” kavramı derken Türk Milleti potası altında hepsini meczediyoruz, hepsiyle beraber dünyada, milel camiasında hususi tıpkı pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye bitmeme edecek, hepinizin buna katkısı dahi olacak.’ dedi. – ERZURUM

Share: