Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay: “Değerli günü yapar gibi aynı masa etrafında buluşup anlaşamada kalkıyorlar”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Salgınla birlikte halihazırda filhakika elem almış bir iktisadi düzende, Rusya- Ukrayna savaşının körüklediği böyle tıpkı varagele içinde, rastgele şeye karşın Türkiye dengesinde gezmek gelişigüzel yiğidin harcı değil.” dedi.

Oktay, DOĞRU Öğür’nin “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programı kapsamında konuşma ettiği Malatya’dahi, önceki dönemden bugüne kentteki DÜRÜST Tümen teşkilatında fariza alanlarla “Vefa Buluşması”nda tıpkı araya geldi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’ndaki buluşmada mütekellim Oktay, rekor fikir oranlarıyla SELIM davaya sunma diri desteği veren Malatya’bile, partinin tekmil emektarlarıyla tıpkı arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Oktay, temas yaştan neferiyle, bu yola gönlünü koyan milyonlarla doğruluk ve kalkınma hareketinin bir mensubu olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız, Umumi Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere ve sizlerin vasıtasıyla tamam Malatya’ya yer kalbi selamlarını, sevgilerini iletiyorum.” dedi.

Aynı ay süresince Balıkesir ve Sakarya’dahi toplu açılışlar yaptıklarını, Ankara Etlik Site Hastanesi, İstanbul Pendik- Sabiha Gökçen Yer Altı Treni hattı ve 105 kullanılmamış daraç binası kadar mega hizmetleri milletle buluşturduklarını anlatan Oktay, Cumhuriyet tarihinin genişlik nazik içtimai göz projesini başlattıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin uluslararası arenadaki lider rolünü, BM Umumi Kurulundan Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’hangi, Avrupa Politik Topluluğu Zirvesi’nden Asya’üstelik İşbirliği ve Cesaret Artırıcı Önlemler Konferansı’na ilkeli ve öncü duruşuyla perçinlediğini belirten Oktay, “İnşallah önümüzdeki hafta Malatya’ya gelerek iz odaklı siyasetimizde eskimemiş sayfalar anahtar. Irtibat, muadele ve tesanüt süresince Cumhurbaşkanımızı, Genel Başkanımızı bağrınıza basmaya hazır mısınız?” ifadelerini kullandı.

“Kişi hal mekanizmamızı harekete geçirmiş durumdayız”

Oktay, Cumhuriyetin 100. yılına seçme alanda dinamik şekilde giriş yönünde 7 zaman 24 saat çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin ilerleyişine takoz almak isteyenlere yer hararetli cevabı Malatya’dan, Malatyalılarla veriyoruz. İşte Malatya’nın dört bir beraberinde DÜRÜST Tümen döneminde mamul yollar, hastaneler, millet bahçesi, TOKİ konutları, Malatya Stadyumu ve KYK yurtlarını görüyoruz. Bereketin şehri Malatya’dahi elden sabık yıl çiftçilerimize sunulan zirai destekler 221 milyon lira, ekincilik ürünlerinin ihracatı 37,8 milyon dolar. Malatya ve Elazığ’da meydana mevrut depremden sonra insanımızın yaralarını bürümek için kolaylıkla çalışmalarımızı başlatmıştık, şahit misiniz? Bu, afet yönetiminde ne büyüklüğünde kol ve etkin mücahede yapabildiğimizi gösteriyor. Ardından 4 bin 618 konutu depremden etkilenen Malatyalı kardeşlerimize sağladık. Rabb’im benzeri elan bu pir şehre afet yaşatmasın. Malatyalılar varken bizim yolumuzu kim kesebilir?”

Yollarını kesmeye çalışanlara taannüt rastgele aktarılma yeni tıpkısı projenin küşat sevincini yaşadıklarını dile getiren Oktay, arz mütekâmil ekonomilerin da münhal yükselen pahalılık ve resesyon sinyalleri verdiğini söyledi.

Avrupa özellikle olmak üzere eksiksiz dünyanın erke sunma güvenliği noktasında sert geçecek şita ayları öncesi karalar bağlamış durumda olduğunu anlatan Oktay, “Tığ ise Türkiye kendisine hem ekonomik badirelere alın geliştirdiğimiz mekanizmalar hem da yerel kaynaklarımız aracılığıyla kişi hal mekanizmamızı harekete geçirmiş durumdayız. Avrupa ülkeleri vatandaşına ‘Duş almayın, battaniyeyle oturun.’ diye niteleyerek uyarılarda bulunurken, biz önlemlerimizi çoktan aldık. 100 liralık aynı doğal gaz faturasının 80 lirasını izzet adına biz karşılıyoruz.” dedi.

“Önümüzdeki hafta inşallah bütçemiz bağlanacak”

Enflasyonla mücadeleyi sürdürürken, avlu pahalılığının sefer açtığı zorlukları telafi edecek adımları da birer birer attıklarını belirten Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İstihdamda tarihimizin yeryüzü faziletli seviyesi olan 31 milyona ulaştık. İhracatta her ay rekor kırıyoruz. 2023 bütçe yasa taslağımızı, vatandaşımızı toptan belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, her kesimden insanımızı kollayacak şekilde adaletli, içtimai ve şefik bire bir tatlılıkla hazırlamış durumdayız. Önümüzdeki hafta inşallah bütçemiz bağlanacak ve Sayın Cumhurbaşkanımızca Türkiye Iri Ulus Meclisine sunulacak.”

İstihdam odaklı iktisat programıyla insanların işini, aşını ve geleceğini garanti altına aldıklarını vurgulayan Oktay, “Salgınla alay malay halihazırda doğrusu acı almış tıpkısı iktisadi düzende, Rusya-Ukrayna savaşının körüklediği hakeza tıpkı ipham süresince, seçkin şeye rağmen Türkiye dengesinde müracaat etmek seçme yiğidin harcı değil. Bugüne kadar aştığımız badireler, katettiğimiz küşayiş ve ödün vermeden geldiğimiz noktaya birlikte yalınç gelmedik. Esasen zorlukları geride bırakacak, milletimizi feraha çıkaracak olan bizleriz, elan iyisi elden YANLIŞSIZ Öğür’yle, Cumhur İttifakı’yla mümkündür.” diye niteleyerek konuştu.

“Düşünüm birliğine varmaları elhak ırak belki”

DOĞRU Öğür’nin, kalkınma hamlesinde yakalanan nitelik ve vizyonu, siyasette benzeri şekilde uyguladığını anlatan Oktay, Cumhur İttifakı’nın evcil, milli ve yurttaş odaklı siyasetin merkezi konumunda bulunduğunu rapor etti.

Oktay, muhalefetin riyadan, çarpıtmadan ve karalamadan beslendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Değerli haset yapar kabilinden ayrımsız masa etrafında buluşup anlaşamadan, bir sonuca varamadan, elan adaylarını üstelik belirleyemeden kalkıyorlar. Bu protez masada oturanlar henüz önceki bire bir kaldırımda üstelik yürümemiş, değişik fraksiyonlar. Düşünüm birliğine varmaları elhak uzak belki, ülkenin geleceği amacıyla söyleyecek sözleri olmasını ise hiç beklemiyoruz. Bunları birleştiren HDP/ PKK yandaşlıkları mı? Yoksa dışardan emir almaya zahir tutumları mı? Ilk bunu bir açıklasınlar insanımıza. İşte Kılıçdaroğlu, ABD’bile turistik yolculuk yapıyor. Kılıçdaroğlu’nun tek ABD’nin, Yunanistan’ı Ege’bile kışkırtan tavrını sorduğunu, sorguladığını gördünüz mü? Aynı yol olsun dönüp ABD’li ağabeylerine, ‘Güney Kıbrıs Anadolu Kesimi’ne silah ambargosunu illet kaldırdınız’ diyerek sorabilmiş mi? Bire Bir mesafe üstelik oturup büyükelçilerine pusula yazıyordu, karşılık gelmeyince kalkıp gideyim demiş herhalde. Sen bu milletin milli çizgisini savunamayacaksan hangi geziyorsun ABD’birlikte? 6 artı 1’lik o masanın hep meramı, Türkiye’yi sağda solda şikayet etmek mi? Milletimizin iradesini hakeza abes ayrımsız içtihat temaşa edebilir mi? Tıpkı başkası çıkıyor ‘Hani nerede Karadeniz gazı, namevcut anca ayrımsız şey.’ diyor. FETÖ’nün, PKK’nın gözlüğüyle icra vekili bu 6 artı 1’lik masa görmese dahi milletimiz görüyor.”

“Karadeniz gazını milletle buluşturacağız”

TPAO’nun, Filyos’ta nasıl canlı ayrımsız çalışma yürüttüğünü Türk milletinin yakından takip ettiğini ve 16 inçlik tabii gazın taşınacağı ana boru hattının 140 kilometresinin tamamlandığını, yaklaşık 20-25 kilometrelik kısmın kaldığını anlatan Oktay, denizde 30 geminin 2 bin 500 çalışanıyla çalışma verdiğini, karada çalışanların sayısının 5 bin 500 civarında olduğunu, toplamda 8 bin kişinin Karadeniz gazını hissetmek için kesintisiz çalıştığını rapor etti.

“Biz bu alp ekibin emeklerini 6 artı1’lik masaya yedirir miyiz?” diyerek soran Oktay, bu emeklerin kıymet bulacağını ve Karadeniz gazını milletle buluşturacaklarını kaydetti.

Fuat Oktay, Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin’in bile Türkiye’yi doğal gaz enerji üssü haline getirmeyi konuştuğu tıpkı ortamda, 6’lı masanın üyelerinin bodur ayrımsız sürede vatandaşlarla buluşacak gazı inkar ettiğini ve bu tam çalışmaya bitmeme ettiklerini dile getirdi.

21. bünye yılında YANLIŞSIZ Parti’nin mecmu zamanların ve tamlık kuşakların partisi olduğunu, defans, ihracat, erke ve turizm kadar pek çok alanda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmanın Reisicumhur Erdoğan liderliğinde kendilerine nasip olduğunu vurgulayan Oktay, bu başarıların hikayesinin, karı kollarıyla, cahillik kollarıyla, ana kademesiyle aynı an birlikte kesintisiz tam Malatya’ya ulaşması gerektiğini söyledi.

Oktay, eskisiyle, yenisiyle AK Parti teşkilatında angajman ve beraberliğin her şeyden kocaman olduğunu belirterek, “Kontak ve beraberlik içre sunduğunuz ek değere temas cins desteği vereceğimizin, sözünü dahi ben buradan tıpkısı misil elan sizlere veriyorum. Bu duygularla kuruluştan bugüne Malatya’üstelik SELIM Parti’ye iş vermiş, heves vermiş herkese şükranlarımı sunuyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: