AvroAkdeniz Zirvesi yarın İspanya’nın Alicante kentinde yapılacak

Akdeniz’e kıyısı olan 9 Avrupa Birliği (AKARSU) ülkesinin dahil olduğu AvroAkdeniz (EU-MED9) Zirvesi’nin 9’uncusu İspanya’nın Alicante kentinde erte gerçekleştirilecek.

İspanya, İtalya, Fransa, Malta, Cenup Kıbrıs Küçük Asya kesimi, Hırvatistan, Yunanistan, Slovenya ve Portekiz’in katıldığı zirvede, Rusya- Ukrayna savaşıyla baştan şekillenen ekonomi yönetimi ve erke sorununun rüçhan namına liderler marifetiyle ele alınacağı bildirildi.

Zirvede, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel de katılacak.

Diğer yandan Barselona- Marsilya beyninde düz yazı yapılmak maksut yeşil müvellidülma hattıyla ilişkin von der Leyen ile Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Portekiz Başbakanı Antonio Costa ortada ayrımsız güruh yapılacak.

Söz konusu projenin tahminî yüzdelik 50’sinin SU finansmanından karşılanması üzere 15 Aralık’a büyüklüğünde SU Komisyonuna sunulması öngörülüyor.

Zirvede yapılacak ikili görüşmelerde ise ekonomi yönetimi ve enerji sorununun birlikte kesintili muhacir sorunu, Akdeniz’in iki yakasındaki hesaplı uçurumla bağlantılı yerine Akdeniz’in güneyindeki ülkelerle yakınlaşma ve belde konuları üstelik gündemde vadi alıyor.

Share: