Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Akreditasyon Ajansınca akredite edildi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Denklik Ajansından arsıulusal akreditasyon belgesi almaya doğruluk kazandı.

Fakülte, bu başarısıyla Türkiye’dahi faziletli kült öğretimi alanında denklik kayran “geçmiş” fakülte oldu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, İlahiyat Akreditasyon Ajansınca (İAA) sunulan akreditasyonun sunma töreninde yaptığı konuşmada, yaklaşık 2,5 sene süren bayıltıcı amma benzeri o kadar bile mürebbi ve geliştirici gezi yaptıklarını söyledi.

“Türkiye’da ve İslam dünyasında bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz.” diyen Bostancı, şu anda hoppadak benzeri durağa ulaştıklarının ve nitelik yolculuklarının bitmeme ettiğinin farkında olduklarını anlattı.

Bostancı, başarının; kurulduğu günden bu yana fakültenin idarecileri, akademisyenleri, idari personeli ve öğrencileriyle elde edilen birikimin sonucu olduğunu dile getirerek, dar dışına son 6 yılda 277 kişinin gönderildiğini, 44 mektepli ve 11 öğretim elemanı 55 kişinin dahi misafir edildiğini aktardı.

Akreditasyonun yer muhteşem faydalarından birinin, planlama, aplikasyon, taharri ve tılsım döngüsüne göre realizasyon alışkanlığını kazandırması olduğunu vurgulayan Bostancı, “Akreditasyonun, tedris elemanlarımıza, yönetsel personel ve öğrencilerimize motivasyon sağlayacağına, millî ve arsıulusal tanınırlığımızı artıracağına, bunun dahi başta öğrenci tercihleri ve kurumlar arası hisse senedi birlikleri noktasında fakültemize olumlu yansımalarının olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

“30’a mümasil uluslararası değerlendiricimiz var”

İAA Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Sili Aydemir birlikte ajansın yolculuğuna hem millî hem uluslararası arenada başladığını kaydetti.

Türkiye ve uluslararası arenada nitelik kültürünü yaymaya çalıştıklarına değinen Aydemir, “Hamdolsun şu anda 30’a andıran uluslararası değerlendiricimiz var. Bunlar Malezya, Endonezya, Tren, Okyanus, Tunus, Libya’dan Fildişi Sahili’ne kadar uzanıyor.” dedi.

Aydemir, kalitenin esası itibarıyla verimliliği ve şeffaflığı artırma, nedeniyle de israfı önleme, danışma ve adaleti ölçü iddiasında bulunduğuna değinerek, “Kalite ve akreditasyon, planlamayı daima öngördüğü için yöneticinin marjını cümle lehine daraltır. İç ve aut paydaşı kararın içerisine karışma valör. Nitelik değerleri bizim terbiye ve öğretimimizin bir parçası.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Aydemir, ajansın, ulusal veya uluslararası platformda gösterdiği yaklaşım ve gelişim tutuşu dolayısıyla bir nice denklik kuruluşunun değerlendiricisi konumuna yetişme süreci yaşadıklarını anlatarak, Katar, Lübnan, Ürdün, Irak ve ayrıksı ülkelerden gelen başvurulara yetişmekte müşkül çektiklerini sözlerine ekledi.

İAA Uluslararası Oturmuş Başkanı Dr. İbrahim el-Ensari ise törende devir içi müşavere gerçekleştirdi.

Konuşmaların arından süreçte fariza alan akademisyenlere ölçüm belgeleri verildi. Aydemir, Dekan Bostancı’ya denklik belgeleri ve logosunu ikram etti.

Programa, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Aldatma, İl Müftüsü Hasan Başiş, İl Milli Terbiye Müdürü Ebubekir Sıddık Kavgacı, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Share: