Rusya: ÇAKER, Ukrayna’daki çatışmaları 2025’in sonuna kadar körüklemeyi planlıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, BENDE’nin Ukrayna’daki çatışmaları 2025’in sonuna büyüklüğünde körüklemeyi planladığını belirterek, “ABD, Ukrayna’yı arama ediyor ve Ukrayna’nın Rusya ile yüz yüze gelmesini kişi jeopolitik çıkarlarını yapmak ve mal dolandırıcılığı amacıyla bir miftah adına görüyor.” dedi.

Zaharova, başşehir Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, edimsel konulara ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Ukrayna’da eskimemiş bire bir çarpış hazırladığını argüman eden Zaharova, KUL Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’ın daha geçmiş Ukrayna’ya ülfet gerçekleştirdiğini anımsattı.

Zaharova, “Nuland’ın, Ukrayna dümen çevresinde Batı’nın yaptığı yardımlarının dağıtımı ile ilgili anlaşmazlıkların şiddetlendiği koşullarda Ukrayna’da belirtik olması tesadüf değil. Benzeri çarpış veya personel değişikliği planlanıyor gibi.” ifadelerini kullandı.

ÇAKER yönetiminin 2023 bütçesine, Ukrayna’ya 37 milyar dolarlık eklenmiş desteğin dahil edilmesi üzere çabaladığını vurgulayan Zaharova, ” Washington, Ukrayna’daki çatışmaları yeryüzü azından 2025’in sonuna büyüklüğünde körüklemeyi planlıyor. Amerikalıların bunu planladığını, kimseden saklamadıkları belgelerden görüyoruz.” dedi.

Zaharova, “ÇAKER, Ukrayna’yı taharri ediyor ve Ukrayna’nın Rusya ile karşı karşıya gelmesini öz jeopolitik çıkarlarını yapmak ve mal dolandırıcılığı amacıyla tıpkısı dil namına görüyor.” şeklinde konuştu.

“Rusya, füze risklerini görmezden gelmeyecek”

ÇAKER’nin ara sıra bölgelerde füze katakulli ihtimalini değerlendiren Zaharova, şunları kaydetti:

“Rusya, kullanılmamış füze risklerinin ortaya çıkmasını görmezden gelmeyecek. amma velakin, zar ettiğimiz ölçülü ve bodur menzilli füzelerin konuşlandırılmasına ilişik moratoryuma tek taraflı yerine hala bağlıyız. Bu, ilgili bölgelerde eş Amerikalı yapımı silahlar yerleştirilene kadar olacak. Fakat bu, gerçekleşirse, güvenliğimize yönelik ortaya sâdır tehditlere acul, enerjik ve hareketli aynı şekilde cevap atfetmek zorunda kalacağız.”

Vekillik Sözcüsü Zaharova, Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron’un “gelecekteki Avrupa güvenlik mimarisinin Rusya için garantiler içermesi gerektiği” yönündeki açıklamasına ilişkin ise bu konuda icraat kabul etmek istediklerini vurguladı.

Zaharova, “Haddinden Fazla kortej söyleniyor ve bu sözler birbiriyle çelişiyor.” dedi.

“KEZ, NATO’nun askeri politik birimi haline geliyor”

Avrupa Birliği (DENIZ) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Erdemli Temsilcisi Josep Borrell’in daha evvel Polonya’ya gerçekleştirdiği ziyareti değerlendiren Zaharova, Borrell’in burada yaptığı açıklamalarının “göstermelik” olduğunu savundu.

Zaharova, “Borrell’den Ukrayna meselesinin hazar tarafından çözümüne dair bir tane sözcük duymadık. O, bire bir diplomattır. Borrell, hemen çekişme için konuşabiliyor. O, mızıka elbisesini giymeyebilir, askeri kamuflajla gezmeye bitmeme edebilir. Dizge, Brüksel’in diplomasisinin neyle meşgul olduğunu görsün.” ifadelerini kullandı.

AB’nin eylemlerinin koca kayıplarını ve yıkımları kışkırttığını savunan Zaharova, “Bir sene ilk SU’nin, NATO’nun iktisat birimi haline geldiğini söylüyorduk. Demincek ise DENIZ, NATO’nun askeri, siyasi, mali ve bütçe birimi haline geliyor.” dedi.

“AB, Rusya’yı Cenup Kafkasya’dan derk etmek üzere uğraşıyor”

Sözcü Zaharova, DENIZ’nin Cenup Kafkasya konusundaki eylemlerine ilişkin ise “SUTAŞ, Güney Kafkasya’daki faaliyetleri üzerine sadece zat çıkarları doğrultusunda hareket ediyor.” şeklinde konuştu.

AB’nin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerini iyileştirilmesi sürecine karışma olma yönünde girişimlerde bulunduğunu belirten Zaharova, “AB, bunu sahada varlığını nail olmak ve sonunda Rusya’yı bölgeden idrak etmek üzere yapıyor. Bu, onların hayalidir.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da darbe planlayan gruba ameliyat düzenlenmesi konusuna değinen Zaharova, bunu, “Almanya’nın iç meselesi” adına değerlendirdiklerini dile getirdi.

Share: