Hırvat yetkililer, ülkelerinin Şengen bölgesine katılması kararından mutlu

Hırvat yetkililer, Avrupa Birliği’nin (SUTAŞ), Hırvatistan’ın vizesiz gezi bölgesi Şengen’e katılmasına izin vermesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

AKARSU’den Hırvatistan’ın vizesiz seyahat bölgesi Şengen’e katılmasına onay çıkmasının arkası sıra Başvekil Andrej Plenkovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hırvatistan, SU içişleri bakanlarının toplantısından fikir birliği ile bindi aldı. 1 Ev 2023’ten itibaren Şengen üyesi oluyoruz.” ifadelerine meydan verdi.

Plenkovic, alınan kararın sunma çokça Hırvat halkı ve Hırvatistan ekonomisi üzere hayır olacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Davor Bozinovic birlikte yaptığı açıklamada, ???????”Hırvatistan’ın, nihayet Şengen bölgesinde olduğunu ve Hırvat vatandaşların ‘dünyanın bildirme büyük azade dolaşım bölgesine’ girdiğini söyleyebiliriz. Bu, gökten düşmedi. Esasen beri olağan olmayacağını, zorlukların çıkacağını, şüphelerin olacağını ve ne yaptığımızı sorgulayacak kişilerin olacağını biliyorduk.” diye konuştu.

Ülkesinin KEZ’nin “soy aynı üyesi” olduğunu gösterdiğinin altını çizen Bozinovic, “Şişman bir devlet olmasak de bizden maksut bilcümle koşulları yerine getirdik. Eminim ki KEZ, Hırvatistan’ı kabul ederek şişman rüşvet sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon de sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, “Bitişik Hırvatistan’ı, Şengen bölgesine gireceği amacıyla kutlama ediyoruz. Sınırların kalkması, sınırın herhangi bir iki tarafındaki insanların gezi etmesini kolaylaştıracak. Şengen, Avrupa entegrasyonunun bire bir sembolüdür. Korumamız ve güçlendirmemiz müstelzim bildirme somut kazanımlardan biridir.” ifadelerine saha verdi.

Share: