CHP ve HDP milletvekilleri, Meclis’te zeytin üreticileriyle basın toplantısı düzenledi

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Mebus Uca Öztunç, “Zeytin kamu semavi dinlerde var, dindar olduğunu iddia edenler bugün bu zeytin ağaçlarını fark etmek istiyorlar.” dedi.

CHP ve HDP milletvekilleri, Meclis’te zeytin üreticileriyle alay malay düzenledikleri basın toplantısıyla “Hayatiyet Piyasası Kanunu ile Bazen Kanunlarda ve 375 Basit Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi”hangi aksülamel gösterdi.

HDP Ankara Milletvekili Sürgün Kerestecioğlu ise zeytinin herkes üzere bire bir kuma derece olduğunu, zeytin ağaçlarının taşınamayacağını söyledi. Kerestecioğlu, “Bire Bir avuç maden üzere zeytinler heba edilemez. Hepimiz bunun üzere buradayız.” ifadelerini kullandı.

CHP Muğla Mebus Süleyman Girgin ise yasa teklifinin ansız çekilmesini istedi. Dilli, “Seçimlere giderken yangından dünyalık kaçırırcasına getirilen bu kanun teklifi, kamu kaynaklarının lacerem fesih yapılmak istendiğini küşade ve kemiksiz ortaya koyuyor. Kamu zararına uğratan bu kanun teklifi, ferasetsiz çekmeli.” diye niteleyerek konuştu.

CHP’li Büyük Öztunç ise kanun teklifinin görüşmelerine zaman TBMM Sanayi, Tecim, Erke, Tabii Kaynaklar, Bilgelik ve Uygulayım Bilimi Komisyonu’nda başlanacağını belirtti. Öztunç, şu ifadeleri kullandı:

“Henüz önce Danıştay, yürütmeyi tevkif kararı verdi. Demincek, komisyonda, TBMM Genel Kurulu’nda savaşım edeceğiz. Gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne götürürüz. Üç beş aylık ömrünüz kaldı, giderayak birilerini varlıklı demek amacıyla bu işlere girmeyin. Zeytin umum semavi dinlerde var, mutekit olduğunu tez edenler bugün bu zeytin ağaçlarını bölmek istiyor. Bu insanlar milletin meclisinde demokratik haklarını kullandılar.”

Share: