Amasya ekonomi haberi | Amasya çiftçisine 169 titrem ağızotu bitkisi tohumu desteği

Amasya’dahi çiftçilere yüzde 50 mevhibe desteğiyle mecmu tutarı kısaca 2 milyon 270 bin TL olan 169 titrem yemleme bitkisi tritikale tohumu dağıtıldı.

8 bin 450 dekara ekilmek için 551 çiftçiye tohumların tasdik edildiği programa katılan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Cesim aynı yem bitkisi olan tritikale hayvancılığın genişlik balaban girdilerinden birini oluşturan sert ve yoğun ağızotu açığının giderilmesinde ilimiz hayvancılığının ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliklerde tıpkı üründür” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle Amasya İl Hususi idaresi eliyle uygulanan nadas alanlarında tritikale ekiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması projesine nazik ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Ilbay Masatlı, “Üreticilerimizin tritikaleden elde ettikleri ürün arttıkça ilerleyen yıllarda bu ağızotu bitkisinin üretimi elan dahi yaygınlaşacaktır. Dağıtımını yapacağımız tohumların çiftçilerimize artımlı kazançlar getirmesini dilek ediyorum” şeklinde konuştu.

Programa, DOĞRU Tümen Amasya İl Başkanı Ekrem Bacak, Amasya Belediye Başbuğ Yardımcısı Celil İnce, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin ile başka yetkililer dahi katıldı. – AMASYA

Share: