Adana, Mersin Ağacı, Hatay ve Osmaniye’de bakir adli yıl küşat törenleri düzenlendi

Adana, Mersin Ağacı, Hatay ve Osmaniye’birlikte, eskimemiş adli yılın başlaması dolayısıyla törenler yapıldı.

Adana Barosu Başkanı Ahi Gökayaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Seyhan Belediye Başkanı Akif Eksiksizlik Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Aheste ve baronun yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sazak

Sazak’de yıpranmamış adli yılın başlaması dolayısıyla Cumhuriyet Alanı’nda planlı törende, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özdemir, yeni adli yılın toplumun herhangi bir kesimi amacıyla adil olmasını irade ettiklerini belirterek, “Mersin Ağacı Barosu yönetimi yerine görev yaptığımız süre içerisinde, öncelikle rastgele vatandaşımız üzere adaletin sağlanmasında, mutlak ve yansız yargının uygulanmasında ve bittabi kim meslektaşımızın ve mesleğimizin onurunu korumak, maddi ve manevi refahını tedarik etmek üzere bugüne büyüklüğünde var gücümüzle çalıştık.” diyerek konuştu.

CHP Mersin Mebus Alpay Antmen ve avukatlar dahi törende düz aldı.

Hatay

Hatay’de de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tacettin Kaynak ile Baro Başkanı Cihat Açıkalın Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla akıbet bulan törene, Doğruluk Komisyonu Başkanı Serkan Temiz ile bilge, müddeiumumi ve avukatlar katıldı.

Osmaniye

Osmaniye’bile Valilik kampüsü içerisindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Vali Erdinç Yılmayan, dinlenmelik alanında devam eden programda, adaletin sağlanmasında herkesin üzerine düşen görevi yapacağına inandığını belirterek, bakir adli yılın adamakıllı olmasını diledi.

Cumhuriyet Altını Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy da yandaş ve kavisli sosyal iletişim araçları paylaşımları ile bunlarla bağlantılı haberlerin halkın yargıya güvenini sarstığına dikkati çekti.

Karar vericilerin tarafsızlığı ile adaletli yargılanma hakkına münasebetsiz ağırlık edecek bili ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Arısoy, şöyle konuştu:

“Bilinmelidir ki günlük hayatta cürüm teşkil fail değme bayram içtimai medyada bile suçtur. Dolayısıyla kamuoyu gündemine taşınan çabucak seçkin yargılamada mahkemelere toplumsal medya üzerinden menşei belgisiz hesaplardan kaynak ve telkinlerde bulunulmaktadır. Bu çizgi yanlışlık olduğu kadar yargının işleyişine birlikte ağır sıklet zararlar vermektedir. Şu ayrımsız gerçektir kim gelişigüzel davada, sav dosyasına tıngır olan beş on mahkeme kararı mensubu dışında on paralık kimesne ehliyetli bilgiye ehil değildir. Kamuoyunun demokratik türe arayışlarına, duyarlılıklarına sonuna kadar gocunmak duymakla gelişigüzel ahbaplık atmosferini zehirleyen bu gen ve güncel problemin çözümü için herkesin konusunda düşeni yapması gerekir.”

Törende Osmaniye Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan birlikte müracaat yaptı.Share: