Icra Vekili Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep esmer yolunun anne atma törenine katıldı Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Öğür iktidarları süresince 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin erişim ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde envestisman gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep esmer yolunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in erişim ağına güç katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla benzeri araya gelmekten çekicilik ve sevinç duyduğunu söyledi.

Gelişmiş tıpkısı medeniyet ve ülkenin bildirme koskocaman göstergesinin ulaşım zehir ve enfrastrüktür olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Esmer yolu taşımacılığı, ülkelerin vazgeçilmez ulaşım modları ortada meydan almaktadır. Hem uluslararası hem bile sınırlı içi nakliyat faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı namına dirimsel benzeri fonksiyona sahiptir. Efdal kalitede, selis, konforlu ve en son düzeyde sakıncasız bir hizmet sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, bedel, kararlı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı, birlik vatandaşlarımız için faal tıpkı kara yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin serencam 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın seçme alanda gözle görülür benzeri biçimde gövde bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere elan gür bire bir gelecek, elan dallı güllü ve şişman Türkiye artırmak amacıyla çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “YANLIŞSIZ Parti iktidarı süresince 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin erişim ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın temas modunda uluslararası bire bir koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş kat uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Güç Odalık Sağlıklı Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu gibi kişmiri yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem yol uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık. Esmer yollarımızdaki erişim hızını emin, konforlu hale getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Derbent vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Karaca yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan çok artırarak 664 kilometreye çıkardık. Kişmiri yollarımızdaki ulaşımı, hızı emniyetli, konforlu ayla getirdik. 20 yıl evvel tahminî 8 milyon olan araç sayısı bugün 26 milyona çıkmış olmasına karşın bugün erbap olduğumuz mukassem posta ağı ile gidiş geliş kazası oranları ve fert kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve tehlikesiz yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak namevcut, yola devam” sözüyle 2053 yılına kadar karaca yolu hedeflerini belirlediklerini tabir ederek, “Önümüzdeki 30 yılda bölünmüş sefer uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üzerine, otoyol uzunluğunu üstelik 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık namına Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak için iri çabalama gösterdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri namına getirmenin özgüveniyle çalışmalara bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin temas alanda büyüyen, birbirinden mehabetli projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla yalnız bölgesinde değil global planda anne baziçe kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kat medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize bakım vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Herhangi Bir yıl belirlediğimiz misil haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin beher köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki bölünmüş yol uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i ulaşım ve bildirişim altyapısıyla elan de gelecek taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre bölünmüş yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün kısaca 4 milyar lira proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Etki-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kabil 14 ayrı yağız yolu güzergahı ve projemizde dahi çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun okkalı kayıt trafiğinin Sazak ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki asıl arterlerden biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam karışım kaplamalı bölünmüş kat standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Adaletli Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla güvenli, konforlu ve acul muvasala imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini arka seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede erişim hizmeti sağlayan otoban ve fehamet yolu ortada ulaşımın elan istikrarlı dağılmasını sağlayarak, trafik yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız posta yardımıyla zamandan 68 milyon liralık, akaryakıttan 47 milyon liralık almak amacıyla almanak bütün 115 milyon liralık tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını üstelik 9 bin 586 ton azaltacağız. Şimdiden kırnak güzel olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılmış bakir yolun Gaziantep’in, hem ensiz içi hem bile mikro dışı pazarlarına ulaşım kabiliyetini arttırarak, bölgedeki ekonomi hacminin büyümesine majör bir ulama sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Ilımlı Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında yer düzlük Gaziantep’in, istihsal, istihdam ve ihracatta yüce merkezler arasında kayran aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve anahtar sayısının müstacelen artmasıyla ortaya çıkan ulaşım talepleri kapsamında Nurdağı ile yegâne posta namına angaje olan kâin yolumuzu bölünmüş kez haline getireceğiz. Bölgede kısık anahtar trafiğinin Mersin-İskenderun limanlarına ulaşımdaki asıl arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 mukassem kat standardına ulaştırarak trafik konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, devlet genelinde bölünmüş yolları seçkin geçen çağ arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam fail işlerin olduğunu, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na iletilen herhangi bir sorunun çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

Gül, yolun temelini alaşağı etmek için ayrımsız araya geldiklerini aktararak, “Posta inşallah gelişmemiş sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkürname ederek kıvrak olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Atmaca üstelik yapılacak olan bu yolla ilişik çok aşkın dilek geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına bitmeme ettiğini, meze verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, elan sonraları Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Şahin, DÜRÜST Tümen milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Çokluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Mebus Ulu Muhittin Taşdoğan, CHP Mebus İrfan Kaplan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: