30 kamu binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

ÇEVRE, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’dahi Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’birlikte uçucu kendisine hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda averaj yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin ön planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan zaman enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat kurulu ciddi elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle Acun Bankası kredisiyle Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı desteği ile düzenlenen, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’üstelik hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje ilk yerine tayyareci iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış cephe iyileştirmesiyle; aut alnaç, yapı yalıtımları, pencere ve bap değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek güneş enerjisi ile yunak akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tavzih ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan devir panelleri, tarih enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları dahi karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin ön planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi santralleriyle dahi 3 bin 50 kilovat oturmuş kısık hayatiyet üretimi gerçekleşti. Kamuda önceki enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında kullanılan cıvıltı enerjisinin tıpkısı kısmı binadan karşılandı. Antrparantez zahir park konusunda kurulan çağ enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat neşelilik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte meslek, sayrılarevi, idari binalar, adliyeler ve üniversite kampüslerini içeren 700 amme binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini belirleme etti. 2022 yılı ortamında erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de yer kayran üniversite kampüsü, sayrılarevi, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’da toplanmış 84 binanın ise enerji taharri ve proje tenkis çalışmaları 2022 yılı böylecene tamamlanacak ve inşaat ihale ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ilgilendiren 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar asgari yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimum yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının tasarruf ömrü süresince hedeflenen erke ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların tasarruf ömrü süresince enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tart azalımının 4,5 milyon ton/sene karbondioksit olabileceği ön görülüyor.

Share: