Mersin’deki orman yangınlarına engelleme sürüyor

Mersin’in Gülnar ilçesine merbut Karadere mevkiinde cemaziyelevvel sabah saatlerinde başlayan daha sonraları Silifke ilçesine mecbur Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde müdahale sürüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ve Silifke ilçesinde çıkan orman yangınına engelleme ikinci gününde birlikte sürüyor. Dün akşam saatlerinde coşkunluk nedeniyle Mersin- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 hayat tahliye edilmişti. Yangına, akşam görüş ve uçuş sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle müdahale etmişti.

Bugün sabah saatlerinde Mersin Ağacı Valiliği orman yangını nedeniyle arızi kendisine trafiğe mülga Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın faal olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler dahi sönüm çalışmalarına bindi veriyor. Çalışmalara saha ekiplerinin yanında AFAD, UMKE, bitirmiş ve vatandaşlar de bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi asayiş amacıyla kesildi.

Şu anda da 850 personel arazözler, gelişim makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, 20 civarında TOMA birlikte yangına destek veriyor.

Büyükeceli’dahi 450 vatandaş tahliye edildi. Antrparantez tekrar Silifke Hırmanlı’da 20 konut ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü boşaltma edildi Yol üzerinde gene bir istirahat tesisi boşaltma edildi. Dedeler Mahallesi’nin üstelik 20 konutluk aynı Acarlı mezrasında 50 yurttaş tahliye edildi. Toplamda da 790 vatandaş tahliye edildi. Bölük kendisine da 185 ev, 118 üstelik gene tatil köyündeki hane doğmak üzere 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: