Tayvan: Cezire çevresinde Çin’e ait 42 kavga uçağı, 1 askeri dron ve 5 gemi görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı, geri dönüş ortamında Ada çevresinde Çin’e ilgilendiren 42 cenk uçağı, 1 askeri dron ve 5 kavga gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, uçaklardan 16’sı ile 1 askeri dron Tayvan Boğazı’nda tarafların tartı alanlarını sınırladığı varsayılan gelgel ve bahir hattının doğusuna, 3 tayyare ise Tayvan’ın “Çekicilik Defans Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” car ettiği kavuşum güneybatısına uçtu.

2 SU-30, 12 J-16 ve 2 J-11 kavga uçağı ile “BKZ-005” tipi dron, Tayvan Boğazı’ndaki sıkıntı alanlarını sınırladığı varsayılan “orta cızık”yi geçti, 2 H-6 bombalama uçağı ile 1 KJ-500 açıktan erken ikaz uçağı bile ADIZ’ın güneybatısına uçtu.

Cezire çevresinde tayin edilen 42 çekişme uçağı, 1 dron ve 5 geminin, elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve vadi füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Uçuşlar, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Şanghay İşbirliği Örgütünün Şevket Başkanları Konseyi Zirvesi’nin yapıldığı güne balya geldi.

Çin’in, KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyaretinin ardından Tayvan çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “ılımlı cızık”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan sonraları musahabe fail geçmiş BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Konuşma, Cezire’yı topraklarının parçası yerine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin arkası sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 bölüm süren tatbikatlar Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin temel karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kargaşa sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle hür diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler’de ve sair arsıulusal kuruluşlarda külah edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

Share: