20 bin peyrev kapasiteli stat, spor lisesi öğrencilerine okul oldu

Cahillik ve Spor Bakanlığının “Canlı Stadyum Projesi” kapsamında 20 bin izleyici kapasiteli Kullanılmamış Cıvıl Cıvıl Stadı’nda oluşturulan 12 derslikli Cıvıl Cıvıl Spor Lisesi’nde eğitim bilimi öğretime başlandı.

Altınordu ilçesine vabeste Durugöl Mahallesi’nde yapılan Eskimemiş Kargaşa Stadı, Teşrinievvel 2021’bile hizmete makbuz. Toyluk ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ortada yapılan tören düzeni çerçevesinde bile stadın kale arkası tribünü altına meslek oluşturuldu.

Pansiyon, yemekhane, dirim alanları ve 15 bireysel spor idman salonlarının meydan aldığı lisede 90 öğrenci yetişek görüyor. Yetenek sınavı ile okula girmeyi başaran öğrenciler, eylül ayında başladıkları okulda kılgılı derslerini ise statta gerçekleştiriyor.

Liseden kudretli sporcuların yetiştirilmesi hedefleniyor

Altınordu İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Saygınlık Bekyürek, AA muhabirine, Türkiye’dahi ilk defa stadyum içerisinde spor lisesi açıldığını söyledi.

Cıvıl Cıvıl Spor Lisesi’ne kabiliyet sınavı ile 90 öğrencinin alındığını tamlayan Bekyürek, öğrencilerden 18’inin yeniden stat içerisindeki pansiyonda kaldığını ifade etti.

Bekyürek, hedeflerinin sportmen ordusu yetiştirmek olduğunun altını çizerek, “Amacımız, Ordu Spor Lisesi yardımıyla Türkiye’de ve acun çapında sükse gösterebilecek sporcuları esermek olacaktır.” dedi.

Liseye girmeyi başaran öğrencilerin çok mutlu olduğunu dile getiren Bekyürek, “Öğrencilerimiz bulundukları ortamı çok beğendiler ve adeta sahiplendiler. Balaban aynı heyecanla derslerini yapıyorlar.” diye konuştu.

Bekyürek, Yeni Cıvıl Cıvıl Stadı’nı ve Kalabalık Spor Lisesi’ni hayata nâkil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Toyluk ve Spor Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederek, “Böylesine mefret aynı yatırımın ilimize kazandırılmasından periferi haddinden fazla mutlu ve mutluyuz. Gençlerimizin geleceği üzere yapılan bu yatırıma bizler dahi sonuna kadar eş çıkacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Öğrenciler fiziki namına şişman hareket kaydediyor

Beden eğitimi öğretmeni Kamil Yılmaz, okulun stat zarfında bulunmasının büyük avantajları olduğunu söyledi.

Stadın imkanlarına dikkati calip Yılmayan, “Burayı kazanan öğrencilerimize birçok spor branşını öğretme imkanı buluyoruz. Haftada 12 saat beden terbiyesi dersi olduğu üzere tekmil öğrencilerimiz fiziksel kendisine çokça iri bire bir gelişim kaydediyor.” dedi.

Yılmayan, elan haddinden fazla yeni aynı lise olmasına karşın öğrencilerin çok öğün katettiğini dile getirerek, “Bizim buradaki amacımız Türk sporuna kalburüstü sporcular yedirmek. Şayet sporcu olamazlarsa onların hoca evet bile yönetici olabilmeleri üzere bile çalışmalar yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler stadyum içindeki okulda terbiye görmekten yağlık bahtiyar

Öğrencilerden Zeynep Dervişoğlu, okulun geçmiş öğrencilerinden olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Okulun evvel mezunları beyninde yer alacağı amacıyla de şimdiden çalım duyduğunu anlatan Dervişoğlu, “Voleybol branşında kendimi imar etmek istiyorum. Ailemin emeklerini boşa çıkarmamak amacıyla haddinden fazla çalışacağım. Burada bize seçkin türlü imkanlar sağlanıyor.” diye konuştu.

Kübra Yiğitel ise okula girdiği için kendisini çok şanslı hissettiğini kaydederek, “Stat içerisinde hayatiyet gösteren ve Türkiye’üstelik önceki olan Kalaba Spor Lisesi’nde olduğum amacıyla çok mutluyum. Şu anda tekvando ile ilgileniyorum. Hedefim çokça mebzul bire bir milli sporcu olabilmek.” dedi.

Sudenaz Dokgöz birlikte burada okumanın kendileri için avantajlı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Boksla ilgileniyorum, milli sporcuyum. İnşallah buranın sebebiyle kendimi çıktı geliştireceğim. Buradan mezun olduktan sonradan çokça gani yerlerde olacak arkadaşlarımız olacaktır. Buna içten inanıyorum.”

Kick boksla ilgilenen Hamza Kılıçoğlu, “Spor Lisesi sayesinde ve burada bizlere verilen eğitimlerle birlikte elan mebzul yerlere geleceğime inanıyorum. Bu konuda öğretmenlerimiz sonsuz bizlere bindi oluyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Share: